reklama

Ksiądz generał i inni

Wystawa poświęcona ks. Stanisławowi Brzósce

O ks. Stanisławie Brzósce i innych bohaterach powstania styczniowego mówiono w czasie konferencji popularno-naukowej, która 9 maja odbyła się w Starostwie Powiatowym w Węgrowie.

reklama

Uczestnicy, szczególnie młodzież z węgrowskich gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, wysłuchali referatów przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak mówił o ks. generale Stanisławie Brzósce i jego związkach z Ziemią Węgrowską. Ostatniemu naczelnikowi powstania poświęcone było też wystąpienie Bogusława Niemirki z PAN. Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach dr Grzegorz Welik przybliżył słuchaczom postać Władysława Rawicza, który w czasie powstania styczniowego był cywilnym naczelnikiem województwa podlaskiego. Dr Rafał Dmowski z UPH w Siedlcach przedstawił bitwy i potyczki powstańcze, do których doszło na terenie powiatu węgrowskiego. O Tymoteuszu Łuniewskim i innych bohaterach powstania wywodzących się z Ziemi Węgrowskiej mówił dr Mirosław Roguski.

Konferencji towarzyszyła wystawa poświęcona ks. Stanisławowi Brzósce.

Jak zaznaczył starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, ta konferencja była pierwszym etapem działań rozpoczynających obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez państwo polskie. 26 maja w Starym Dworze zostanie odsłonięty pomnik poświęcony ks. Stanisławowi Brzósce i jego współpracownikom. Zaś we wrześniu Starostwo przedstawi szczegółowy program obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w powiecie węgrowskim.

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

reklama
reklama
Advertisement