reklama

Chwała Bohaterom!!!

poświęcenie pomnika

W niedzielę, 3 września dokonano uroczystego poświęcenia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Wodyniach.

reklama

Temat  Żołnierzy  Niezłomnych w naszej okolicy jest bardzo żywy od wielu lat. Jednak istniejące miejsca pamięci nie wyczerpują tego tematu w pełni. Dlatego Państwo Katarzyna i Tadeusz Markiewiczowie zainicjowali budowę pomnika poświęconego Żołnierzom Niezłomnym. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Wodynie podjęło się tego trudnego i odpowiedzialnego zadania. Prace zostały podzielone na kilka etapów. Rozpoczęliśmy od rozmów z samorządowcami i Wójtem Gminy Wodynie Wojciechem Klepackim. Rozmowy z Radą Gminy Wodynie trwały długo. W końcu uzyskaliśmy aprobatę dla naszej inicjatywy. Szukaliśmy wzorców, które posłużyły by nam do zrobienia projektu. W sukurs przyszła Pani Weronika Lorent, wnuczka Pana Stanisława Śledańskiego- byłego Prezesa ŚZŻ AK Koło Wodynie. Fundusze pozyskaliśmy z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.  Nasze działania wsparło Sołectwo wsi Wodynie oraz sponsorzy indywidualni. Po zaakceptowaniu przez IPN listy 13 nazwisk Żołnierzy Niezłomnych walczących na naszych terenach i poległych w latach 1939-1953 przystąpiliśmy do działania. Budowa monumentu odbywała się etapami w zależności od ilości pozyskanego  kamienia i zdobywania finansów. Wylanie fundamentów i wykonanie z kamienia bryły pomnika spowodowało większe zaangażowanie sponsorów i pozwoliło na kontynuowanie prac: zlecenie wykonania odlewu mosiężnego orła z okresu II RP i znaku Polski Walczącej oraz tablicy z nazwiskami poległych. Po kilku tygodniach, członkowie naszego Towarzystwa wraz z mieszkańcami, z entuzjazmem przystąpili do porządkowania terenu wokół pomnika w oczekiwaniu na uroczyste jego odsłonięcie i poświęcenie. 
W niedzielę 03 września odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych w kościele pw. śś. Piotra i Pawła w Wodyniach, której przewodniczył ksiądz Proboszcz Krzysztof Buczyński, a koncelebrował ksiądz Henryk Skolimowski. Eucharystia rozpoczęła się Hymnem Armii Krajowej, w czasie którego zostały wprowadzone poczty sztandarowe: Zespołu Szkół w Wodyniach, Gminnego OSP w Wodyniach z druhami z Oleśnicy, OSP Wodynie, ŚZŻAK Koło w Wodyniach oraz Narodowych Sił Zbrojnych okręg XII Podlaski w Siedlcach. Wartę przy ołtarzu pełniła Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych okręg XII Podlaski w Siedlcach. W homilii ksiądz Proboszcz podkreślał jak ważna jest troska o Ojczyznę i że jest to niekwestionowany obowiązek każdego Polaka, zarówno w czasie wojny jak i pokoju. Obowiązkowi temu byli wierni czczeni w dzisiejszej uroczystości Żołnierze Niezłomni, którzy poświęcili swoje młode życie w obronie Ojczyzny i ponieśli najwyższą cenę- ofiarę życia. Modlitwę wiernych odczytał Tomasz Osiński. W jednym z wezwań przypomniał nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią każdego dnia od nowa zabiegać. Po zakończonej Mszy świętej odbyła się część oficjalna uroczystości, którą prowadził Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach Pan Janusz Eleryk. Pod jego kierunkiem, młodzież z GOKu, przygotowała patriotyczny montaż słowno- muzyczny inspirowany dzisiejszą uroczystością. Występ młodzieży został przyjęty owacją na stojąco. 
Przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w randze ministra Pan Tomasz Stachurski wręczył Medale Pro Patria zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymali je: Prezes  ŚZŻAK Koło „Gołąb”  w Garwolinie Pan Antoni Chomicz PS. „Chomik”, Wójt Gminy Wodynie Wojciech Klepacki, Prezes ŚZŻAK Koło Wodynie Zenon Kublik, działacz podziemnej Solidarności i inicjator budowy pomnika Pan Tadeusz Markiewicz, Przewodniczący Rady Gminy Wodynie Pan Mirosław Michalczyk, Proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim ks. Henryk Skolimowski oraz członkowie TPZW: Pani Dorota Pankowska i Panowie Zbigniew Redosz i Marian Pliszka. 
Pan Janusz Eleryk został odznaczony przez pełniącego obowiązki Prezesa ŚZŻAK Warszawa Wschód Pana Mirosława Widlickiego Odznaką Za Zasługi dla ŚZŻAK.
Zbigniew Redosz, Prezes TPZW przeczytał Apel Poległych. Następnie głos zabrali Goście: Tomasz Stachurski, Mirosław Widlicki, Prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego Anna Lewak, Stanisław Śledański, Wojciech Klepacki, Radny Powiatu Siedleckiego Marian Sekulski, który również odczytał list od Ministra Energetyki Krzysztofa Tchórzewskiego oraz profesor Jerzy Achimowicz z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.
Uroczystość uświetnił Zespół Ludowy Wolenianki z Woli Serockiej oraz zaprzyjaźniony Zespół Wokalny „Radość” z Radomyśli. Poczty sztandarowe wyprowadziły Gości i Organizatorów z kościoła do parku podworskiego, gdzie nastąpiło odsłonięcie Pomnika. Dokonali tego: Katarzyna Markiewicz, Wojciech Klepacki, Stanisław Śledański oraz Zenon Kublik. Ksiądz Proboszcz poświęcił Pomnik, a delegacje złożyły wieńce. Zgromadzeni pod pomnikiem mogli obejrzeć przygotowaną przez TPZW wystawę zdjęć potwierdzających okrutny los Żołnierzy Niezłomnych. Od 15 września wystawę tą będzie można obejrzeć w Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach. Po zakończeniu uroczystości Organizatorzy zaprosili jej uczestników na poczęstunek. 
Uroczystość ta z pewnością zapisze się w historii  Gminy Wodynie, jako jedno z ważniejszych wydarzeń, a pomnik będzie miejscem zadumy i refleksji nad historią naszego Narodu.
Patronat nad uroczystością objął J. E. ks. Biskup Kazimierz Gurda biskup siedlecki, którego przesłanie i błogosławieństwo odczytał przed Mszą świętą ksiądz Proboszcz Krzysztof Buczyński.

 

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement