reklama

Sadowne: Narodowe święto i nowy pomnik bohaterów września 1939 roku

Poświęcenie pomnika żołnierzy września 1939 roku znajdującego się na cmentarzu w Sadownem. fot. sej

Uroczysty charakter miały obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się dziś (11 listopada) w gminie Sadowne.

reklama

O godz. 8.45 na uroczystej sesji zebrała się Rada Gminy Sadowne. Radni  przez aklamację przyjęli stanowisko rady w sprawie obchodów setnej rocznicy niepodległości w gminie Sadowne. Po sesji w miejscowym kościele odprawiona została msza święta, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Wojciechowski.

Po mszy zebrani, z pocztami sztandarowymi na czele, udali się na sadoweński cmentarz, gdzie odsłonięto odrestaurowany pomnik na mogile 50 żołnierzy września 1939 roku, którzy polegli w bitwie o Sadowne.

W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran przypomniał poległych we wrześniowej bitwie. Przypomniał też postacie tych mieszkańców gminy Sadowne, którzy jeszcze w czasie trwania pierwszej wojny światowej włączyli się w konspiracyjną działalność Polskiej Organizacji Wojskowej. 18 z nich weszło w skład plutonu POW. Byli wśród nich mężczyźni głównie z Wilczogąb, ale nie brakowało też mieszkańców Sojkówka, Rażen, Grabin, Szynkarzyzny i Ocientego.

Przewodniczący rady Piotr Olkowski odczytał stanowisko przyjęte przez radnych podczas uroczystej sesji.

- Rada Gminy Sadowne, doceniając wagę i doniosłość przypadającej w roku 2018 rocznicy odzyskania niepodległości, postanawia ustanowić najbliższe 12 miesięcy Rokiem Niepodległości w Gminie Sadowne i rozpocząć je z dniem dzisiejszym w 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Apelujemy do mieszkańców Gminy Sadowne o włączenie się w obchody poprzez liczny udział w uroczystościach, wywieszanie flagi narodowej w swoich domach oraz podejmowanie innych inicjatyw związanych z Rocznicączytamy w stanowisku rady.

Odnowiony, a w zasadzie zbudowany na nowo pomnik żołnierzy września poświęcił ks. Stanisław Wojciechowski. Następnie pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów.

W podniosłej uroczystości licznie wzięli udział mieszkańcy gminy Sadowne, m.in.  strażacy, młodzież szkolna, harcerze z 123. Drużyny Harcerskiej „Włóczykije” oraz strzelcy Jednostki Strzeleckiej 5001 im. Dywizjonu Huzarów Śmierci. Gośćmi, którzy swoją obecnością zaszczycili uroczystość byli: członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektor delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik.  

    

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

reklama
reklama
reklama
Advertisement