reklama

Wspomnienia, odznaczenia i refleksje

ks. Kazimierz Niemirka i Janusz Olewiński, fot. Witold Bobryk

– Władze samorządowe Siedlec wspierają osoby represjonowane z powodów politycznych w czasach Polski Ludowej. Świadczy o tym chociażby przyznanie tej grupie bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej...

reklama

... – napisał w liście do osób, uczestniczących w uroczystościach z okazji 20-lecia powstania i działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski.

Stan wojenny obnażył prawdziwe oblicze systemu. Był to kolejny cios, wymierzony w wolność obywateli. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku zostało internowanych wielu działaczy, którzy prowadzili zgodną z prawem działalność związkową. W ciągu trwania stanu wojennego internowano około dziesięciu tysięcy osób. Wielu opozycjonistów zostało też aresztowanych i osadzonych w Zakładach Karnych razem z więźniami kryminalnymi. Formą represji było również zwalnianie z pracy i wcielanie do wojska – napisał prezydent Siedlec.

Prezydent nie był obecny na uroczystościach  z powodów służbowych. Urząd Miasta reprezentowali tym razem: wiceprezydent Piotr Niewiadomski, przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka i wiceprzewodniczący Mariusz Orzełowski.

List od Wojciecha Kudelskiego - odczytany przez pracownika siedleckiego magistratu, byłego internowanego i więźnia politycznego Witolda Bobryka - nie był jedynym, jaki wpłynął z okazji tego jubileuszu. Na stanicy odczytano również listy od: wicepremier Beaty Szydło, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Stanisława bpa i męczennika, odprawioną pod przewodnictwem ks. prał. Kazimierza Niemirki. Po niej złożono kwiaty pod ścianą pamięci, znajdującą się na Starym Kościele od strony ul. Piłsudskiego i Starowiejskiej. Wieńce zaniesiono również przed pomniki Tadeusza Kościuszki i św. Jana Pawła II.

W Cichej Stanicy nad siedleckim zalewem wręczono Złote i Srebrne Krzyże Zasługi oraz Medale Pro Patria.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Piotr Jerzy Zarębski, a Srebrny - Grażyna Ewa Olewińska, zaś Medale Pro Patria: Elżbieta Jędrzejuk, Ryszard Juliusz Piekart oraz Janusz Olewiński. Prezes Stowarzyszenia odznaczył z kolei Jana Józefa Kasprzyka - szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 

Autorem zdjęć jest Witold Bobryk. Dziękujemy.

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement