reklama

Nikt nie bierze się znikąd, czyli... Historia rodu Somlów

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-04-15 15:15:35 liczba odsłon: 2602
zaproszenie

zaproszenie

Rodzina Somlów mieszka w Siedlcach i okolicach od końca XVII w. W 2015 r. przedstawicielka tego rodu, Róża z Somlów Dembowska, wydała książkę „Historia rodu Somlów”. Materiałów do tej publikacji szukała w archiwach przez 7 lat.

reklama

- Znam ich imiona, miejsca zamieszkania, ich daty urodzenia i ślubów, daty urodzeń i zgonów ich dzieci, dobytek i pańszczyźniane powinności wobec dworu, akta uwłaszczeniowe i daty ich własnych gonów. Starałam się odtworzyć ich drogę przez życie, a na podstawie śladów, jakie pozostawili po sobie, mogę domyślać się, jakie były ich marzenia, radości i klęski. I chociaż nie sposób poznać ich do końca, gdyż za mało jest danych, by dowiedzieć się, jacy byli naprawdę, moim zamiarem było ocalić ich od zapomnienia i zachować w naszej wspólnej pamięci – napisała o swojej pracy Róża Somla Dembowska.

20 kwietnia o godz. 11.00 w Archiwum Państwowym w Siedlcach przy ul. Kościuszki 7 zostanie otwarta wystawa „Cztery wieki rodu Somlów”, poświęcona przodkom pani Róży. Znajdziemy na niej: dokumenty, fotografie i inne materiały dotyczące tej rodziny, zebrane przez panią Różę. Gdy się im przyjrzymy uważnie, zobaczymy, że nie tylko ukazują wielowiekowe dzieje chłopskiej rodziny, która wywodzi się od niepiśmiennych włościan, ale mogą się stać zachętą do własnych poszukiwań genealogicznych i gromadzenia rodzinnych pamiątek. (Ana)

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

reklama
reklama
Advertisement