reklama

Siedlce na starej fotografii

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-06-02 00:00:29 liczba odsłon: 13278

Andrzej Ruciński i Sławomir Kordaczuk - pomysłodawcy wystawy "Portret Miasta..." Fot. Ana

- Zachęćcie Państwo znajomych do obejrzenia tej wystawy. Za dziesięć lat pewnie nie będzie można jej tu obejrzeć. Ja już jej nie otworzę...

reklama

... - powiedział podczas wernisażu wystawy "Portret Miasta. Fotografie archiwalne z albumów siedlczan" jeden z jej pomysłodawców, Andrzej Ruciński.

- Sławek otworzy - podpowiedział ktoś z gości, przybyłych do Galerii Fotografii "Fokus" w Siedlcach, przypominając tym samym, że ekspozycja ta została przygotowana wspólnie przez Andrzeja Rucińskiego i wicedyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Sławomira Kordaczuka.

"Portret Miasta..." po raz pierwszy był prezentowany 20 lat temu. Zdjęcia, które się na niego złożyły, wpłynęły do Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po apelu w prasie lokalnej. Zostały udostępnione przez siedlczan na wystawę, przygotowywaną z okazji 450-lecia nadania tej miejscowości praw miejskich. Ponieważ prośba ta nie spotkała się z dużym odzewem ze strony mieszkańców Siedlec, z pomocą przyszedł Sławomir Kordaczuk. Dzięki jego kontaktom oraz inicjatywie Andrzeja Rucińskiego udało się zebrać ok. 400 zdjęć. Na wystawie w Galerii Fotografii "Fokus" zmieściło się tylko część z nich.

Ponieważ wystawa ta cieszyła się w 1997 roku dużym zainteresowaniem zwiedzających, przypomniano ją 10 lat później. W tym roku, w związku z kolejną okrągłą rocznicą nadania Siedlcom praw miejskich, jest prezentowana po raz trzeci.

Osoby, które interesują się historią regionu, z łatwością dostrzegą na niej zdjęcia, pochodzące z atelier Adolfa Ganiewskiego (Gancwola). Niektóre ze składających się na "Portret Miasta..." fotografii zostały publikowane w książkach S. Kordaczuka "Pejzaż Siedlec z "Jackiem" w tle" oraz w najnowszej "Album siedlecki. Historia miasta i okolic z prywatnych archiwów", która jest kontynuacją wystawy.

Wszystkie prezentowane na wystawie zdjęcia są opisane, ale... wciąż wiele osób, które na nich uwieczniono, nie jest znanych z imienia i nazwiska. Sporo zdjęć w dalszym ciągu kryje w sobie zagadki, które czekają na rozwiązanie.

- Zachęcam Państwa, żebyście opisywali zdjęcia. Wystarczy napisać, kto jest na fotografii oraz kiedy i gdzie została zrobiona. Nestor polskiej fotografii, Paweł Pierściński, którego pożegnaliśmy w ubiegłym tygodniu, uważał, że fotografie bez opisów nie mają żadnej wartości - powiedział Andrzej Ruciński.

Wystawę "Portret Miasta..." można oglądać do 27 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00. Wstęp bezpłatny.

*   *   *

"Portret Miasta..." został odsłonięty w wyjątkowo kameralnym - jak na wernisaże w "Fokusie" - gronie. Być może mieszkańcy Siedlec wyszli z założenia, że skoro widzieli już tę wystawę, to nie ma sensu, by obejrzeli ją po raz kolejny na zasadzie: "Znacie? Znamy. No to posłuchajcie..." A szkoda, bo nie usłyszeli w ten sposób kilku ciekawostek. Np. tej, że na zdjęciu, na którym uważano dotychczas, iż jest sportretowany ks. Brzóska, został najprawdopodobniej uwieczniony... aktor, który wcielił się w rolę księdza w Dwudziestoleciu Międzywojennym. Że znany aktor Jacek Woszczerowicz był ochotnikiem w 3 plutonie 22 pp. A Tadeusz Castelli - członek AK i fotograf - który zakopywał na siedleckim cmentarzu żydowskim zwłoki osób, zamordowanych podczas likwidacji getta i zrobił wówczas kilka zdjęć, był synem właścicielki pracowni kapeluszy, która miała swój sklep w miejscu, gdzie stoi dziś pomnik św. Jana Pawła II. 

Gościem specjalnym, choć pragnącym zachować anonimowość, na wernisażu był Mieczyław Halber. Na wystawie możemy oglądać portrety jego dziadka i pradziadka. Pan Mietek mieszka na co dzień w Kanadzie. Przychodząc na wernisaż "Portretu Miasta...", podtrzymał rodzinną tradycję. Na otwarciu tej wystawy w 1997 r. był bowiem jego ojciec, Izaak Halber. 

Szkoda, że na wernisażu wystawy, poświęconej miastu i przypomnianej z okazji jubileuszu Siedlec, nie było nikogo z władz miejskich.

Osoby, które chcą posłuchać prelekcji S. Kordaczuka o fotografii w Siedlcach w latach 1866-1945, mogą przyjść na spotkanie Grupy Twórczej Fotogram w najbliższą niedzielę, 4 czerwca o godz. 11.00 do Galerii Fotografii "Fokus". (Ana)

Tweetnij

drukuj
Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement