reklama

Turniej Smaków na Zamku w Liwie

Węgrów, Liw

Stanisław Jastrzębski 2017-06-20 14:30:30 liczba odsłon: 1409
Patronat
TS
plakat

plakat

Jak smakują dania kuchni mazowieckiej, podlaskiej, litewskiej czy tatarskiej? Będzie się można o tym przekonać w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, na Zamku w Liwie podczas IV Międzynarodowego Turnieju Smaków.

reklama

Impreza rozpocznie się o godz. 10, potrwa do wieczora. Wystawcy zaprezentują różnorodne potrawy - od swojskich pierogów przez mięsiwa, wędliny, nalewki, ciasta po egzotyczne przysmaki. Każdy będzie mógł skosztować tych specjałów. Można je będzie także kupić.

Organizatorzy imprezy przewidzieli dwa konkursy: na najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz na „gościniec z podróży”, czyli najciekawszy kulinarny prezent. Produkty, zgłoszone przez osoby indywidualne, koła gospodyń i stowarzyszenia, będzie oceniać jury, w skład którego wejdą m.in. Joanna Jakubiuk, propagatorka kuchni regionalnej, mistrzyni w robieniu pierogów i szefowa kuchni w lokalu „Zielony Gar Bistro” w Białymstoku oraz Jan Kuroń, kucharz, ekspert kulinarny portalu Onet.pl, (a rodzinnie syn Macieja Kuronia i wnuk Jacka Kuronia).

Podczas turnieju zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach zielarskich, lalkarskich, tkackich, garncarskich i robienia kwiatów z bibuły. Przewidziano też pokazy, m.in.: pszczelarski, lepienia pierogów, robienia masła centryfugą oraz pieczenia sękacza.

W trakcie Turnieju zainauguruje działalność Akademia Pana Wielądko. (Wywodzący się z okolic Korytnicy Wojciech Wielądko, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, to autor pierwszej książki kucharski e j „Kucharz doskonały”). Wykład inauguracyjny wygłosi Joanna Jakubiuk. Po wykładzie przewidziano spotkanie z dr Aleksandrą Kleśtą-Nawrocką. Temat: Kucharz doskonały – fenomen kuchni staropolskiej. Na zakończenie przewidziano czytanie „Pana Tadeusza”, a zwłaszcza fragmentów, nawiązujących do „Kucharza doskonałego”.

W czasie turnieju będzie też można kupić wyroby rękodzielnicze, obejrzeć pokazy walk rycerskich, zwiedzić liwski Zamek. Na scenie główniej wystąpią zespoły: „Złote lata”, „Sokołowianie” (artyści tego zespołu poprowadzą warsztaty tańca podlaskiego), „Mielniczanie” oraz Kapela Łochowska.

Organizatorami imprezy są: Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski oraz Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. „TS” jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Tweetnij

drukuj
Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama

Najnowszy numer 29/2018 w sprzedaży od 2018-07-18.

Advertisement