reklama

Nie możesz spać przez drogiego franka? Sprawdź kurs franka online

Mazowsze

. 2017-07-14 08:46:12 liczba odsłon: 724
Artykuł
sponsorowany
Frank

Frank

Aktualne wahania kursu franka szwajcarskiego mogą spędzać sen z powiek głównie tym, którzy spłacają kredyt w tej walucie. Pomimo rozmaitych prób złagodzenia skutków kryzysu franka, zarówno przez rząd, jak i przez samych frankowiczów, wiele osób wciąż boryka się z rosnącym zadłużeniem, spowodowanym m.in. uwolnieniem kursu franka w styczniu 2015 roku. W poszukiwaniu sposobów na zoptymalizowanie kosztów kredytu warto pomyśleć o wymianie waluty online.

reklama

Spłata kredytu bezpośrednio w walucie

Wprowadzona w 2011 roku tzw. ustawa antyspreadowa umożliwia kredytobiorcom spłacanie długu bezpośrednio w walucie, w jakiej został on zaciągnięty – czyli w tym przypadku we franku szwajcarskim. Dzięki temu klient nie jest już uzależniony od narzucanego przez bank spreadu, czyli marży za wymianę waluty na poczet spłaty kolejnych rat. Aby rozpocząć spłacanie kredytu w danej walucie, należy podpisać w banku aneks do umowy kredytowej oraz założyć konto walutowe we frankach. Co istotne, konto walutowe możemy mieć w innym banku, niż ten, w którym mamy standardowy ROR – należy jedynie sprawdzić, czy wybrany bank tego nie wymaga.

 

Internetowa wymiana walut

Kantory internetowe działają w Polsce od 6 lat, zyskując coraz większe rzesze klientów. Rosnące zainteresowanie taką formą wymiany walut jest spowodowane przede wszystkim korzystnymi kursami. Wynika to z faktu, że kantory online – ze względu na dużą ilość transakcji – oferują znacznie niższe spready. Podczas gdy w banku różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty może sięgać nawet ok. 8-9%, w internetowym kantorze zazwyczaj wynosi ona mniej niż 1% (ok. 0,2-0,6%). Dzięki temu zarówno kupując, jak i sprzedając obcą walutę, możemy sporo zyskać – szczególnie przy większych kwotach lub regularnych wymianach. Jak wygląda to od strony prawnej? Działalność e-kantorów podlega m.in. GIODO i GIIF, a także ustawom: o swobodzie działalności gospodarczej, o ochronie praw konsumentów, ochronie danych osobowych, przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i o usługach płatniczych. Poza tym wybierając kantor internetowym warto sprawdzić, czy otrzymał on licencję KNF na świadczenie usług płatniczych – to gwarantuje nam, że wymiana jest w pełni bezpieczna i przeprowadzana zgodnie z wszelkimi procedurami.

 

Jak kupić franki w e-kantorze?

Przed dokonaniem wymiany warto sprawdzić kursy walut kantoru internetowego i porównać je z kursami bankowymi (zestawienie znajdziemy np. na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/). Po zarejestrowaniu się w wybranym kantorze online uzyskujemy dostęp do panelu klienta i możemy rozpocząć operację wymiany. Najpierw w odpowiednim polu wpisujemy kwotę, jaką chcemy zakupić, np. 300 CHF – po chwili otrzymujemy wynik, ile będzie nas to kosztować w przeliczeniu na złotówki według bieżącego kursu. Wskazaną kwotę w PLN przesyłamy ze swojego konta złotówkowego na konto e-kantoru. Kiedy kwota zostanie zaksięgowana, należy ponownie zalogować się do e-kantoru i potwierdzić transakcję. W tym momencie warto sprawdzić, czy kurs nie uległ znaczącej zmianie, ponieważ wymiana jest dokonywana po kursie obowiązującym w momencie zatwierdzania transakcji. Ostatnim krokiem jest wysłanie przez e-kantor przelewu we frankach na nasze konto walutowe.

Tweetnij

drukuj
Advertisement