reklama

Siedemdziesięciu bezimiennych. Prośba o pomoc.

Siedlce, Wodynie

Zbigniew Juśkiewicz 2017-09-07 10:29:04 liczba odsłon: 1154
Zdjęcie z uroczystości poświęcenia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Wodyniach, która odbyła się 3 września (fot. M. Polak)

Zdjęcie z uroczystości poświęcenia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Wodyniach, która odbyła się 3 września (fot. M. Polak)

W przywracaniu tożsamości tym bohaterom liczą się nawet najmniejsze strzępy informacji.

reklama

Do tej pory nie jest znane miejsce pochówku siedemdziesięciu ofiar zamordowanych przez NKWD w obozie filtracyjnym w Wodyniach. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej stara się to ustalić i przywrócić pamięć anonimowych bohaterów.

- Wśród pomordowanych znajdują się żołnierze I Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej - mówi Katarzyna Markiewicz, wnuczka ostatnich właścicieli majątku Wodynie. - Szli oni tędy na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. I wielu zostało wyłapanych przez NKWD właśnie w okolicach Wodyń. Wiadomo tylko, że zostali zamordowani. Ciała niektórych odnaleziono w dworze w Wodyniach, który Rosjanie doszczętnie spalili, kiedy front przesuwał się w stronę Warszawy.

(...)

Na razie na pomniku poświęconym pamięci żołnierzy niezłomnych w Wodyniach jest 13 nazwisk poległych „W walce z niemieckim i sowieckim zniewoleniem w latach 1939-1953”. (patrz ramka). Pod listą nazwisk wygrawerowano dopisek: „oraz 70 NN zamordowanych w 1944 roku w obozie filtracyjnym NKWD w Wodyniach”.

Gdyby ktoś miał informację, mogącą pomóc w wyjaśnieniu, co stało się z ofiarami, może się kontaktować z prezesem Towarzystwa, tel. 506 748 993. 

Przeczytaj także "Chwała Bohaterom"!

Zostało Ci do przeczytania 58% artykułu

Aby przeczytać całość wyślij SMS-a na nr 70906 o treści "tekst". (Koszt sms-a 61gr z VAT)

Otrzymany kod zwrotny wpisz w polu poniżej (do wykorzystania trzy razy).

Usługa nie działa w sieci T-Mobile

Tweetnij

drukuj
Komentarze (7)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement