reklama

Komora spalania kominka gazowego – czym się różnią otwarta i zamknięta

Mazowsze

. 2017-10-24 08:26:41 liczba odsłon: 1014
Artykuł
sponsorowany
kominek

kominek

Kominek gazowy ma dużo zalet przemawiających za tym, by zdecydować się właśnie na niego, zamiast korzystać z tradycyjnego kominka opalanego paliwem stałym, takim jak drewno czy węgiel. Jednak wraz z decyzją pojawiają się dylematy, jakiego typu kominek kupić – z otwartą czy zamkniętą komorą spalania. Dowiedz się o różnicach, które pojawiają się podczas analizy obu typów paleniska.

reklama

Specyfika kominka gazowego

Najpierw warto przyjrzeć się samemu kominkowi i dlaczego właśnie na niego się zdecydowaliśmy, dzięki czemu będziemy w stanie określić, czego tak naprawdę oczekujemy – dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję przy kolejnych wyborach.

Kominek gazowy jest ekologicznym rozwiązaniem, które podczas eksploatacji nie będzie emitować szkodliwych spalin zanieczyszczających środowisko. Dodatkowo korzystanie z niego nie powoduje brudu w domu – paliwo dostarczane jest za pomocą instalacji gazowej, czym znacznie różni się od tradycyjnego kominka, w którego przypadku łączy się to z brudem związanym ze składowaniem i wrzucaniem opału do paleniska.

Zamknięta komora spalania

Mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta: kominek z szybą żaroodporną to taki z zamkniętą komorą spalania, a ten bez szyby – z otwartą. Okazuje się jednak, że jest to trochę bardziej skomplikowane.

Kominek z zamkniętą komorą spalania charakteryzuje się tym, że jest połączony z odpowiednim systemem odprowadzania spalin, nazywanym powietrzno-spalinowym (SPS). Ten system składa się z dwóch koncentrycznych rur ze stali nierdzewnej. Wewnętrzna służy do odprowadzania spalin, a zewnętrzna odpowiada za dostarczenie powietrza do paleniska.

Charakterystycznym aspektem systemu powietrzno-spalinowego jest fakt, że może zostać wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku. Należy jednak pamiętać, że przepisy prawa budowlanego ograniczają tę możliwość tylko do przypadku, jeśli urządzenie gazowe ma moc 21 kW w domu jednorodzinnym i 5 kW w domu wielorodzinnym.

Wysokiej jakości wkłady gazowe oferuje sklep Kratki.com.

 

Tweetnij

drukuj
reklama
reklama
reklama
Advertisement