reklama

Harcerskie światło na święta

Łuków, Powiat Łukowski

Piotr Giczela 2017-12-22 10:56:27 liczba odsłon: 3195

Banner organizatorów akcji.

Łukowskie harcerki i harcerze z Hufca ZHP im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej zapraszają mieszkańców miasta dziś, tj. w piątek, 22 grudnia do kościoła pw. NMP Matki Kościoła. O godz. 17, podczas jednej z mszy św. będą przekazywali zainteresowanym Betlejemskie Światło Pokoju.

reklama

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna akcja skautów i harcerzy, prowadzona od 1986 roku (w Polsce od 1991 roku). Zapoczątkowali ją austriackie radio i telewizja z Linzu. Akcja, przebiegająca pod hasłem „Światło w ciemności”, była skierowana ku niepełnosprawnym dzieciom i ludziom potrzebującym. Rok później podchwycili te działania skauci, którzy objęli nad nimi patronat.

Każdego roku wyznaczona skautka lub skaut z Austrii udaje się do Betlejem w Autonomii Palestyńskiej (10 km od Jerozolimy). Tam w Grocie Narodzenia Pańskiego, od wiecznie płonącego ognia w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa, jest odpalana latarnia (lampion), z którą skauci wracają do swego kraju. W akcję transportu ognia są zaangażowane austriackie linie lotnicze „Austrian Airlines”. W wiedeńskiej w katedrze odbywa się uroczystość ekumeniczna, w czasie której Betlejemskie Światło Pokoju jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom wielu organizacji skautowych z krajów europejskich. Dlatego „betlejemska sztafeta” obejmuje całą Europę. BŚP trafia tez do USA.

Do Polski tradycyjnie BŚP trafia z rąk skautów słowackich. Uroczystość jego przekazania odbywa się na zmianę to w Polsce na przejściu granicznym na Łysej Polanie lub nieopodal schroniska „Głodówka”, to na Słowacji. Harcerze przekazują ogień przedstawicielom polskich władz, trafia ona do wszystkich drużyn a z nich do ludzi. Harcerze przekazują też BŚP skautom z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji, a czasem także z Niemiec i Danii.

Dziś w kościele NMP Matki Kościoła władze łukowskiego hufca ZHP przekażą ogień  proboszczowi parafii i lokalnym władzom. Później będzie ono rozdawane wszystkim zainteresowanym. Żeby wziąć ze sobą betlejemski ogień, do kościoła trzeba przynieść lampiony.

Przekazywany ogień jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Tradycyjnie stawia się go na wigilijnym stole. W tym roku harcerska akcja, szerząca braterstwo i porozumienie między ludźmi, odbywa się pod hasłem „W Tobie jest światło”.

w piątek, 22 grudnia do kościoła pw. NMP Matki Kościoła. O godz. 17, podczas jednej z mszy św. będą przekazywali zainteresowanym Betlejemskie Światło Pokoju." target="_blank">

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Advertisement