reklama

Kolędnicy misyjni

Siedlce, Domanice, Domanice Kolonia, Kopcie

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2018-01-06 21:39:12 liczba odsłon: 5749

Kolędnicy z Domanic: Marcin, Łucja, Natalka, Madzia i Ala, fot. Ana

Kiedyś nieodłącznym towarzyszem kolędników był turoń. Oprócz niego razem z pastuszkami, Trzema Królami i gwiazdorem maszerowali od domu do domu kolędnicy przebrani za: kozę lub kozła, niedźwiedzia, konia, koguta, bociana lub barana, czyli zwierzęta symbolizujące: siłę, zdrowie, życiową energię i płodność. Dziś w Domanicach, Domanicach Kolonii i Kopciach kolędowali: pastuszkowie, Owieczka, Aniołek, Maryja, jeden z Trzech Króli oraz... dziecko z Syrii. Bajecznie kolorowymi gwiazdami - zgodnie z tradycją - kręcili Gwiazdorzy.

reklama

Dziś po raz pierwszy ruszyli z kolędą. Pieniądze, które uda im się zebrać do puszek, zostaną przekazane na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie.

Podzielili się na trzy grupy. Dwie z nich udało nam się sfotografować. Zdjęcie kolędników, którzy byli w Kopciach, również chętnie zamieścimy, jeśli tylko zechcą je nam przysłać. Czekamy także na zdjęcia kolędników z innych miejscowości. Przysyłajcie je na adres mailowy a_abramowicz@siedlecki.pl .

W grupie, kolędującej w Domanicach byli: Król Ala (kolędowała drugi raz) i Gwiazdor Marcin z Domanic, Natalka z Zażelaznej (trzeci raz) oraz siostry Łucja (w roli Maryi) i o rok młodsza Madzia (Pastuszek) ze Śmiar Kolonii (również trzeci raz). Dzieci te są uczniami klasy 4 i 5 szkoły w Domanicach Kolonii.

Przygotowały kolędy "Przybieżeli do Betlejem" oraz "Pójdźmy wszyscy do stajenki" i piosenkę "Świeć Gwiazdeczko mała świeć, do Jezusa prowadź mnie" z repertuaru "Arki Noego". Wierszyki o tematyce bożonarodzeniowej dostały od pani nauczycielki.

W Domanicach Kolonii dla dzieci z Syrii i Libanu zbierali ofiary do puszek: Gwiazdor Piotr, Pastuszka Julka, Aniołek Klaudia, Owieczka Oliwka, grająca dziecko z Syrii Marta oraz Ola w roli Maryi. Wszyscy kolędnicy z tej grupy są uczniami klasy czwartej szkoły w Domanicach. Oprócz Oli, która kolędowała po raz czwarty, pozostali debiutowali dziś w rolach kolędników. 

Spotkaliśmy ich tuż przed posesją Państwa Teresy i Stanisława Zbojno, przed którą już po raz trzeci z rzędu można podziwiać piękną szopkę z iluminacjami świetlnymi.

- Z roku na rok jest coraz piękniejsza - przyznają zgodnie mieszkańcy Domanic i Domanic Kolonii.

Nie przez przypadek młodzi kolędnicy zajrzeli właśnie do tych gospodarzy. Pani Teresa jest bowiem ciocią Gwiazdora Marcina który kolędował w Domanicach.

Ich kolędowaniu towarzyszyło przesłanie:

Zanieśmy światu Dobrą Nowinę,
kochając myślą, słowem i czynem.


Dzieciom bez domu, mamy i taty
z ranami w sercu wielkimi jak krater.

*   *   *

Dzisiejsi kolędnicy nie są pierwszymi, których spotkałam w tym roku. Pierwszego Gwiazdora zobaczyłam w Siedlcach już w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. A to dopiero początek kolędowego czasu.

Dobrze, że dzieci i młodzież kontynuują tradycje kolędnicze. Jeśli zapukają do Waszych drzwi, otwórzcie im, a po ich występie podziękujcie, jak tradycja każe, słowami:

Za kolędę dziękujemy,
Zdrowia, szczęścia, wam życzemy,
Abyście tu długo żyli,
Potem się wiecznie cieszyli,
Z świętymi w niebie.

(Ana)

 

 

 

Tweetnij

drukuj
Komentarze (4)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement