reklama

Z dronem na dzika

Siedlce, gmina Zbuczyn, Krzesk

Zbigniew Juśkiewicz 2018-01-13 10:07:30 liczba odsłon: 3436
fot. arch

fot. arch

Co latało w nocy nad polami koło Krzeska?

reklama

Walczą z nim nie tylko różne wyspecjalizowane służby, ale nawet wojsko. Niedawno żołnierze przemierzali lasy, szukając padłych dzików. Ostatnio do walki z szerzącym się afrykańskim pomorem świń użyto także drona, wyposażonego w urządzenie termowizyjne. Latał nad polem kukurydzy w gminie Zbuczyn. To miał być eksperyment. Podobno zakończył się sukcesem, który jednak nie został skonsumowany. Trwają bowiem spory, co jest skuteczniejsze – najnowsza technologia czy psi nos?

Ekipa z dronem pojawiła się na polach w okolicach Krzeska. Miał się tam odbyć lot testowy, sprawdzający, czy urządzenia termowizyjne są w stanie zlokalizować dziki.

– Natychmiast po zlokalizowaniu dzików, z drona jest wysyłana informacja do myśliwych, którzy dostają precyzyjną wiadomość, gdzie znajduje się wataha – mówi przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski. – Myśliwi w trybie natychmiastowym powinni się wtedy udać na miejsce i przeprowadzić skuteczny odstrzał. Wcześniej mieliśmy deklaracje z Polskiego Związku Łowieckiego, że myśliwi są gotowi podjąć takie dzia- łania. Praktyka okazała się jednak inna. Wiedzieliśmy, że w sobotę jest planowane polowanie zbiorowe w okolicach Krzeska. W piątek zadzwoniliśmy do jednego z myśliwych z ofertą, że użyjemy drona, który pomoże namierzyć dziki. Po pół godzinie oddzwonił z informacją, że kołonie jest tym zainteresowane, a my nie mamy wstępu na teren obwodu łowieckiego, gdzie zaplanowano polowanie. Byłem zdziwiony. Chcieliśmy pokazać skuteczność urządzenia i wypróbować je z udziałem myśliwych. Nie udało się.

Z testowania drona jednak nie zrezygnowano.  

 

Zostało Ci do przeczytania 75% artykułu

Aby przeczytać całość wyślij SMS-a na nr 70906 o treści "tekst". (Koszt sms-a 61gr z VAT)

Otrzymany kod zwrotny wpisz w polu poniżej (do wykorzystania trzy razy).

Usługa nie działa w sieci T-Mobile

Tweetnij

drukuj
Komentarze (12)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement