reklama

Jubileusz 110-lecia PTTK „Podlasie” w Siedlcach

Siedlce

Iwona Wysokińska 2018-04-25 15:06:24 liczba odsłon: 1131

22 kwietnia 2018 r., pod Honorowym Patronatem mgr inż. Wojciecha Kudelskiego – Prezydenta Miasta Siedlce i dra Dariusza Stopy – Starosty Siedleckiego, Oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach świętował Jubileusz 110-lecia powstania.

reklama

To właśnie w 1908 r. grupa  patriotów, którym przewodniczył ks. prałat  Józef Scipio del Campo – budowniczy siedleckiej katedry, zawiązała w Siedlcach Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego następcą prawnym i kontynuatorem jest Siedlecki Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Tak więc, gdy Polski nie było na mapach świata zawiązała się organizacja, która w nazwie miała Polskę, a wprowadzając w błąd carskiego okupanta, że będzie zajmować się tylko fauną i florą, budziła duch polskości, krzewiła umiłowanie Ziemi Ojczystej.

Te wydarzenia przypomniała przed mszą św. Anna Kirchner – prezes Zarządu Oddziału   i w pięknej homilii Jego Ekscelencja  ks. bp. dr Piotr Sawczuk w czasie mszy świętej odprawianej w intencji krajoznawców i turystów w koncelebrze z ks..kan. dr Jerzym Grochowskim  - kapelanem Siedleckiego Oddziału. Tuż po mszy św., przed tablicą upamiętniającą  śp. ks. prałata Józefa Scipio del Campo, działacze Oddziału oraz goście złożyli kwiaty i  modlili się  w intencji księdza prałata wspólnie z ks. biskupem Piotrem Sawczukiem, ks. kapelanem Jerzym  Grochowskim, prezesem Zarządu Głównego PTTK prof. Jackiem Potockim, dziekanem Kręgu Seniorów – Członkiem Honorowym PTTK Andrzejem Gordonem.

W poczcie sztandarowym wystąpili: Jan Romańczuk, Urszulu Obrępalska i Aleksandra Wilińska.

Po mszy św., otwarcie uroczystej sesji w Sali  Senatu w  Pałacu Ogińskich poprzedził występ Chóru Miasta Siedlce, który wiązanką pieśni patriotycznych zachwycił wszystkich uczestników. Świetnie  zaprezentowała  się  także, śpiewająca pod kierunkiem Marka Stańczuka młodzież  z Gminnego Ośrodka Kultury w Chodowie.

Po  wręczeniu odznaczeń,  listów gratulacyjnych i upominków  dla wyróżniających się w społecznej pracy, działaczy  interesujące referaty wygłosili: dr Rafał Roguski, który mówił
o roli Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości; mgr Stanisław Czajka, który zaprezentował, na przykładzie  carskiego Seminarium  Nauczycielskiego w Siennicy temat „Krajoznawcy i turyści w drodze do Niepodległej”  oraz mgr Anna   Kirchner,  przybliżając  sylwetkę ks. prałata Józefa Scipio del Campo – pierwszego pochodzącego z wyboru prezesa Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Siedlcach.

Na zakończenie Jubileusz uświetniły, starannie przygotowanymi występami folklorystyczne Zespoły: „Przesmyczanki” z kapelą Stanisława Wróblewskiego i Zespół Śpiewaczy Chodów, pod kierunkiem Marka Stańczuka.

Tweetnij

drukuj
Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement