reklama

Zaproszenie na „Dzień Konia”

Łuków, Wola Okrzejska

Piotr Giczela 2018-05-02 10:36:41 liczba odsłon: 6026

plakat

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza na drugą edycję „Dnia Konia”.

reklama

Dyrektor Maciej Cybulski poinformował nas, że w ostatnim muzeum pozyskało interesujące eksponaty, np francuskie kolekcjonerskie wydanie powieści „Quo Vadis” z rysunkami Jana Styki. Wydrukowano je w nakładzie zaledwie 100 egzemplarzy. Książkę kupił dla muzeum łukowski Bank Spółdzielczy. Z kolei Bank Spółdzielczy w Krzywdzie kupił pamiątkowy wachlarz z autografami Henryka Sienkiewicza i Ignacego Jana Paderewskiego oraz rysunkiem Stanisława Wyspiańskiego.

– A nam udało się zgromadzić 40 tysięcy złotych na odkupienie z prywatnej kolekcji listów Henryka Sienkiewicza z podróży po Afryce – mówi dyrektor Cybulski. –Potrzebujemy jednak jeszcze 11 tysięcy złotych. Dlatego znowu zamierzamy odwołać się do hojności społeczeństwa Ziemi Łukowskiej.

Już 6 maja zapraszamy od godziny 11.00 do Woli Okrzejskiej na kolejny „Dzień Konia”. Wśród atrakcji będą pokazy koni i jeźdźców. Zaplanowano pokazy członków grup rekonstrukcji historycznej w strojach z różnych okresów - od XVII-wiecznej szlachty, przez wojska z okresu wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r., po kampanię wrześniową z 1939 r. Będzie można wylicytować konną przejażdżkę na Kopiec Sienkiewicza do Okrzei.

W dworku H. Sienkiewicza zostanie otwarta wystawa prac plastycznych znanego polskiego rysownika i satyryka Szymona Kobylińskiego oraz jego wnuczki Wery. Wera Kobylińska będzie komisarzem tej wystawy. Znajdą się na niej ilustracje, związane z wyprawą pisarza do Afryki i utworami takimi jak „Listy z Afryki” czy „W pustyni i w puszczy”.

Podczas imprezy będzie można nabyć pamiątkowe cegiełki, uprawniające do bezpłatnego zwiedzania muzeum oraz skorzystania z atrakcji na terenie parku w czasie „Dnia Konia”. Organizatorzy liczą na frekwencję i hojność.

 Jeśli uda się zebrać nieco więcej pieniędzy, to muzeum kupi jeszcze laskę pisarza, którą ufundowała nobliście dyrekcja Hotelu du Lac w Vevey, gdzie spędzał 2 ostatnie lata swojego życia. Jedną z dwóch takich lasek zafundowała już placówce firma „GMT Profi” z Okrzei.

Pięknym gestem może pochwalić się też Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Goździe (gm. Stanin), która kupiła dla muzeum rękopis opowiadania „Biesiada”, opatrzony autografem pisarza. Eksponat pochodzący z 1912 r. szkoła przekaże muzeum 5 maja, w dniu urodzin autora.

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Advertisement