reklama

Ja po prostu jestem łysa

Siedlce

Justyna Janusz 2018-05-04 08:20:02 liczba odsłon: 18258
Lenka z rodzicami (fot. Aga Król)

Lenka z rodzicami (fot. Aga Król)

Cała Polska zbiera włosy dla pięcioletniej Lenki ze Strzały!

reklama

Lenka Ornowska ze Strzały ma 5 lat. Marzy o długich włosach, robieniu kucyków i zaplataniu warkoczy. Nie może. Cierpi na łysienie plackowate. Już dwa razy całkowicie straciła włosy. Ostatnio w marcu. W święta wielkanocne poprosiła mamę o perukę. Teraz włosy dla pięciolatki zbiera cała Polska.

Przez kilkanaście pierwszych miesięcy życia dziewczynki nic nie wskazywało na to, że może być chora. Gdy Lenka miała 1 rok i 7 miesięcy, na głowie zrobiła jej się plamka, miejsce bez włosów. Rodzice poszli z nią do lekarza, zrobiono badania, otrzymała leki. Po jakimś czasie włosy wypadły w innym miejscu. Lenka miała niecałe 3 lata, gdy lekarze z Warszawy postawili diagnozę – łysienie plackowate. To podstępna choroba, która sprawia, że traci się włosy, brwi, rzęsy... 

– Dla nas to był szok – przyznaje mama Lenki, Barbara Ornowska. – Długo nie mogliśmy się z tym pogodzić. Jeździliśmy od lekarza do lekarza, kupowaliśmy leki. Szukaliśmy też alternatywnych metod leczenia. Lenka miała niecałe 3 lata, gdy włosy jej wypadły po raz pierwszy. Później jednak stopniowo zaczęły odrastać.

– Cieszyliśmy się bardzo – dodaje tata Adam Ornowski. – Zimą tego roku Lenka mogła już mieć warkoczyki. 

KUP MI PERUKĘ

Gdy wszystko było na dobrej drodze, choroba znowu dała o sobie znać. W marcu włosy zaczęły wypadać ponownie. Trwało to 3 tygodnie. Włosy dziewczynki były wszędzie – na łóżku, podłodze, w samochodzie. W Święta Wielkanocne dziewczynka zapytała mamę: Kupisz mi perukę?(...)

(...)W Siedlcach jest sporo gabinetów fryzjerskich, w których obcinane są włosy i przekazywane na peruki dla osób potrzebujących. Jeśli ktoś chciałby oddać swoje włosy dla fundacji „O Mały Włos”, może wejść na jej stronę na Facebooku i przeczytać wytyczne dla fryzjerów. Potem wystarczy włożyć włosy do koperty i wysłać na adres: Fundacja „O Mały Włos” ul. Broniewskiego 14, 63-600 Kępno. W razie wątpliwości można się kontaktować z fundacją pod numerem telefonu 514 349 527 lub mailowo: mmaciejewska@fundacja.hub.pl. 

Z fundacją mogą się kontaktować również salony fryzjerskie, które chciałyby nawiązać współpracę. Szczególnie ważne jest, żeby pomyśleć o tej akcji w okresie okołokomunijnym. Dużo dziewczynek po komunii obcina włosy. Wcale nie muszą się marnować. 

 

Zostało Ci do przeczytania 66% artykułu

Aby przeczytać całość wyślij SMS-a na nr 70906 o treści "tekst". (Koszt sms-a 61gr z VAT)

Otrzymany kod zwrotny wpisz w polu poniżej (do wykorzystania trzy razy).

Usługa nie działa w sieci T-Mobile

Tweetnij

drukuj
Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement