reklama

Ku pamięci...

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2018-05-16 12:50:17 liczba odsłon: 5842

Oryginalny pierścień bpa Ignacego Świrskiego i ten sam pierścień, uwieczniony na portrecie biskupa. Fot. Aneta Abramowicz-Oleszczuk

Mówi się, że najtrwalszą pamiątką po człowieku są jego dobre uczynki. Co - oprócz nich - zostało po biskupach ordynariuszach diecezji siedleckiej czyli podlaskiej?

reklama

Buty i rękawice liturgiczne bpa Ignacego Świrskiego oraz... taśmy magnetofonowe z nagraniami jego kazań lub... kazań o nim (wciąż czekają na odsłuchanie, zatem nie do końca wiadomo, co na nich zarejestrowano). Portfel, prawo jazdy, paszport i okulary bpa Wacława Skomoruchy oraz liczne książki, napisane przez bpa Zbigniewa Kiernikowskiego to tylko niektóre z eksponatów, prezentowanych w jednej z sal Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach na wystawie "Pro memoriam - pamiątki historii 200-lecia Diecezji Siedleckiej w zbiorach Muzeum Diecezjalnego".

Niektóre z nich są na tyle osobiste, że wywołują wzruszenie oglądających je osób i powodują refleksję: jak to dobrze, że ktoś pomyślał o tym, żeby tych rzeczy nie wyrzucić...

W największej z muzealnych sal możemy też obejrzeć: pierścienie, pektorały, portrety, fotografie, pamiątki osobiste, dokumenty, szaty i akcesoria liturgiczne po biskupach siedleckich. Na ścianie, poświęconej Męczennikom Podlaskim i Unitom - oprócz obrazu, przedstawiającego Męczenników - przykuwają uwagę drewniane XVII-wieczne carskie wrota oraz świecznik ze świątyni greckokatolickiej. Jest też ornat, w którym w 1999 r. odprawił w Siedlcach mszę świętą Jan Paweł II. Jest i fotel papieski, w którym siedział podczas tego nabożeństwa. Nieopodal niego stoi faldistorium – przenośny tron biskupi z XVII w., z katedry w Janowie Podlaskim. 

Nie sądźcie, abym się tylko za Was modlił, za Was, którzy macie szczęście należeć do Świętego Rzymsko-Katolickiego Kościoła, modliłem się za prawosławnych, i za protestantów, i za mariawitów, i za należących do przeróżnych sekt, i za żydów, i za pogan, aby błogosławieństwo Boże nad nimi spoczęło, aby klęski ich omijały; modliłem się szczególniej o jedność kościelną dla wszystkich, aby była jedna owczarnia i jeden pasterz, jak się o to modlił Chrystus Pan, - aby w tej owczarni Chrystusowej wszyscy się społecznie miłowali.
Boże, błogosław diecezjanom moim, błogosław prawosławnym, protestantom, mariawitom,, należącym do różnych sekt, żydom, poganom, błogosław wszystkim i daj łaskę jedności
- napisał 9 maja 1929 r. w swojej Ostatniej Woli bp Henryk Przeździecki, ordynariusz Diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej. Zmarł 10 lat później...

Chciałoby się i dziś usłyszeć takie słowa z ust osób duchownych. Ale się chyba nie usłyszy...

Oglądając tę wystawę, usłyszałam w sobie piosenkę, napisaną przez Rafała Kmitę do spektaklu "Aj waj!, czyli historie z cynamonem".

                               Przysłuchujcie się starym przedmiotom,

                                  Pochylajcie nad nimi się częściej;

                                  Może kiedyś pod zimną powłoką

                                   Wyczujecie tętniące tam serce.

Henryk Przeździecki był biskupem, który... 31 grudnia 1916 r. "Z Najwyższego Rozkazu Jego Cesarskiej Mości Cesarza Niemieckiego i Jego Cesarskiej Mości Cesarza Austryi i Apostolskiego Króla Węgier został powołany na członka Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego. Dokument, który jest tego dowodem, możemy oglądać na wystawie.

Uważni zwiedzający zwrócą uwagę, że wyeksponowany w jednej z gablot otwierany pektorał bpa Piotra Pawła Beniamina Szymańskiego (ur. 18 czerwca 1793, zm. 15 stycznia 1868) jest tym samym, który bp ma na portrecie.

Podobnie jest z pierścieniem, noszonym przez bpa I. Świrskiego. Oryginalny pierścień możemy podziwiać w gablocie. A jego malarskie odwzorowanie na portrecie ks. bpa.

Wystawa, dzięki pamiątkom osobistym, ma charakter sentymentalny. Umieszczone w otwartych gablotach księgi i modlitewniki oraz porozkładane do oglądania albumu ze zdjęciami i kronika można brać do rąk i oglądać, pamiętając przy tym o bardzo delikatnym przekręcaniu kartek. Wyeksponowane w ten sposób zbiory muzealne sprawiają, iż leciwe zabytki ponownie zaczynają żyć.

Największą niespodzianką dla zwiedzających wystawę było - jak dotychczas - zidentyfikowanie gipsowe popiersie do odlewu postaci ks. Karola Dębińskiego - założyciela Sądu Biskupiego i Muzeum Diecezjalnego w Janowie Podlaskim oraz Dyrektora Organizatora Podlaskiego Mniejszego Seminarium Duchownego, czyli Wyższego Gimnazjum Biskupa Podlaskiego w Siedlcach.

Wystawę "Pro memoriam - pamiątki historii 200-lecia Diecezji Siedleckiej w zbiorach Muzeum Diecezjalnego" można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 10.00-15.00, a w niedziele w godz. 12.00-16.00, do czasu zakończenia uroczystości Jubileuszu Diecezji. (Ana)

Tweetnij

drukuj
Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement