reklama

Wygrał gałganek aktualizacja

Mazowsze, Drohiczyn, Podlasie

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2018-06-02 18:26:37 liczba odsłon: 13200

Degustacja sześciu konkursowych potraw.

Zupa z pokrzywy, placki drożdżowe pieczone na kamieniu z dodatkiem liści pokrzywy, kwiatów i liści koniczyny oraz kwiatów mniszka, podduszone na masełku z solą i czosnkiem...

reklama

...a potem udekorowane twarożkiem to tylko niektóre z potraw, jakie wzięły udział w konkursie kulinarnym, zorganizowanym w ramach odbywającego się w ten weekend w Drohiczynie XIII Zlotu Wojowników, Słowian, Bałtów i Wikingów. I miejsce zajął w tym konkursie gałganek [przyrządzony z mąki, jaj, płynnego miodu, orzechów i suszonych owoców oraz kwiatów dzikiego bzu, gotowanych nad ogniem w lnianej szmatce i w wodzie], mimo że najszybciej zniknęły z jurorskiego stołu placuszki z mąki, mleka, jaj, cukru, białego sera, kwiatów czarnego bzu i kwasu chlebowego.

Konkurs kulinarny wygrała Drużyna Najemna Dziki Bez. Drugie miejsce zajęła Utlagar hirde (w staronordyckim armia banitów), w skład której wchodzą: Oskar Dragomir Jakubisiak, Anna Luba Tundak, Natalia Ina Cipowska i Olga Olga Nowak. Trzecia była garncarka Anna z Reko Garów.

W kociołkach, porozstawianych na polu, można było też zobaczyć kapustę i gulasz, a na patelni - kotlety mielone.

Sokolnicy przyjechali ze Słowacji z: krukiem, myszołowem, pomykówką, orłem stepowym, puchaczem syberyjskim i sokołem rarogiem.

Miłą niespodziankę sprawił swoją wizytą aktor Daniel Olbrychski, który pojawił się na Zlocie z żoną Krystyną oraz aktorką Barbarą Wrzesińską.

O godz. 19.00 rozpoczęła się inscenizacja Najazdu Polan na Drohiczyn, upamiętniająca jedną z bitew, jakie 1000 lat temu miały miejsce podczas wyprawy kijowskiej króla Bolesława Chrobrego.

*   *   *

Pierwszego dnia Zlotu kilkakrotnie można było zauważyć, jak pięknie przeszłość koresponduje z teraźniejszością. Oprócz łódki dłubanki popływały po Bugu w Drohiczynie: kajaki, motorówka i prom.

Inscenizacja bitwy była rejestrowana nie tylko telefonami komórkowymi, aparatami fotograficznymi, ale także... dronem.

Jutro „Wczesnośredniowieczna osada” będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 11.00 do 19.00
Oprócz turniejów, koncertów zespołów: JAR, RAGOJKA, ŻMIJ, pokazu sokolniczego, gier i zabaw dla publiczności, jakie znalazły się również w programie pierwszego dnia Zlotu, zaplanowano: Inscenizację Średniowiecznej Bitwy, Inscenizację Obrzędu „Swadźba”, pokazy konne Tatarów Polskich i... koncert zespołu "Drewutnia".

Przypominamy, że bilety dla dorosłych kosztują 10 zł, a dla dzieci - 5 zł. Maluchy, które nie ukończyły 5. roku życia, wchodzą na teren wioski bezpłatnie. (Ana)

Tweetnij

drukuj
Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement