reklama

Młody parlamentarzysta z „Kolejówki” na Wiejskiej

Siedlce

ZSP nr 6 2018-10-04 13:49:13 liczba odsłon: 1510

Młody parlamentarzysta z „Kolejówki” na Wiejskiej

W dniach 26-27 września 2018 r w uczeń Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych nr 6, czyli siedleckiej „Kolejówki”, Paweł Kiełczykowski brał udział w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w gmachu Sejmu RP.

reklama

Organizatorami była Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Tegoroczna sesja była wyjątkowa ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W obradach młodych posłów i posłanek nie zabrakło odniesień do burzliwej historii narodu polskiego.

Sejm Dzieci i Młodzieży jest wzorowany na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać młodym ludziom zasady polskiego parlamentaryzmu. Tegoroczna sesja odbyła się pod hasłem "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej".  Posiedzenie rozpoczęto od przemówień gości. Swoje słowa skierował do młodzieży marszałek sejmu, Marek Kuchciński. „Obradujący w Warszawie w latach 1919-1922 Sejm Ustawodawczy potwierdził suwerenność Polski, doprowadził do scalenia ziem wchodzących wcześniej w skład państw zaborczych".
Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak przypomniał zaś , że każdy człowiek, mały czy duży, powinien mieć prawo do swobodnego głoszenia swoich poglądów.

"Gratuluję wam, że dziś się tutaj znaleźliście, że przyjeżdżacie z pełną energią, żeby dać swój głos
w sprawach was dotyczących. Ale tak jak co roku, bardzo proszę, żeby to był głos oparty na odpowiedzialności, na szacunku do drugiego człowieka" – mówił. Następnie młodzi posłowie
 i posłanki mogli zadać pytania Minister Edukacji Narodowej.

Dzieci i młodzież zakwalifikowana do udziału w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przyjęła uchwałę
w sprawie popularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej. Każdy z młodych polityków mógł zgłaszać poprawki do uchwały.  Młodzież zwiedziła również miejsca pamięci, dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

Gratulujemy Pawłowi zakwalifikowania się do udziału w sesji  i dziękujemy za godne reprezentowanie wszystkich młodych w Sejmie RP.

ZSP nr 6

 

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Advertisement