reklama

Bezinteresowne pomaganie sprawia radość

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2018-11-29 04:06:34 liczba odsłon: 2326

Narysowany przez wolontariuszki Zdzisio chętnie robi zakupy starszej pani, fot. Ana

Czas i chęci są chyba najbardziej deficytowe w dzisiejszych czasach. A jednocześnie niezbędne, by być nie tylko wolontariuszem, ale również dobrym człowiekiem.

reklama

Kiedy nam naprawdę zależy i chcemy - coś zrobić, z kimś być - to nauczymy się planować oraz mądrze gospodarować wolnym czasem i tak przeorganizujemy swoje życie, żeby znalazł się w nim czas na drugą osobę i na pomoc jej. Jeżeli natomiast mówimy, że mamy czas, nie mając ochoty go w pełni wykorzystać, to nic z tego nie wyjdzie...

O tym oraz o odnalezieniu swojego talentu i wykorzystywaniu go, o cechach idealnego wolontariusza (nie tylko szkolnego koła Caritas) opowiadała dzieciom i młodzieży z siedleckich szkół Monika Rybaczewska - diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

W prowadzonych przez nią warsztatach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 3, 9, 11 oraz Zespołu Szkół Podstawowych nr 4, którzy są członkami szkolnych kół Caritas. 28 listopada w Diecezji Siedleckiej zostało powołane 103. takie koło.

Monika Rybaczewska przypomniała uczestnikom spotkania, że wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, świadomie i bezinteresownie pomaga innym. Stworzyła też z nimi kodeks wolontariusza szkolnego koła Caritas. Punkty, które się w nim znalazły, powinny obowiązywać właściwie w każdej grupie ludzi, która chce ze sobą współpracować i coś osiągnąć.

1) Szacunek - najbardziej kojarzy się nam z szacunkiem do osób starszych, ale trzeba też szanować cudze potrzeby, pomysły, czas i chęć wypowiadania się.

2) Szczerość - wobec siebie i wobec innych, nawet jeśli ta szczerość w pewnym momencie zaboli, bo... Jeśli chcemy z daną osobą dalej współpracować, to prędzej czy później bez szczerej do bólu rozmowy i tak się nie obejdzie...

3) Bezinteresowność - jeżeli ktoś komuś pomaga lub poświęca swój czas, oczekując czegoś w zamian, to... taka współpraca lub relacja nie uda się.

4) Otwartość na uzupełnianie się - każdy z nas umie robić dobrze coś innego - jeden rysuje, inny recytuje, jeszcze inny pięknie wiąże kokardki - każdemu należy dać możliwość zaistnienia ze swoim talentem, a potem wykorzystać te talenty do współpracy, a nie do rywalizacji.

5) Wspólnota - w dobrej, silnej grupie nikt nie powinien się czuć niepotrzebny.

6) Wrażliwość - nie tylko na krzywdę ludzi, ale też zwierząt - jeśli taka wrażliwość w nas jest, to wtedy jest... pięknie. 

Spotkanie z młodymi wolontariuszami zostało zorganizowane tuż przed zbliżającą się wielkimi krokami 15. edycją Ogólnopolskiej Akcji Caritas Polska "Tak Pomagam". W tym roku 7 i 8 grudnia weźmie w niej udział 1500 wolontariuszy z całej Diecezji Siedleckiej.

Warto też pamiętać, że 5 grudnia na całym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. (Ana) 

Tweetnij

drukuj
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Advertisement