reklama

Królówka z Erasmusem +

Siedlce

Elżbieta Zadrożniak 2018-12-07 10:42:23 liczba odsłon: 5168

Królówka z Erasmusem +

Już po raz trzeci Królówka jest beneficjentem programu Erasmus +.

reklama

Nowy projekt nosi tytuł “Join the European table” i będzie realizowany w latach 2018-2021.

Projekt kładzie nacisk na promowanie europejskiej mobilności edukacyjnej i współpracy międzynarodowej. Jego celem jest wymiana informacji i poglądów uczestników na temat zjawiska migracji w Europie i jego skutków społecznych w poszczególnych krajach. Przedsięwzięcie zakłada 5 wyjazdów zagranicznych dla uczniów i nauczycieli dwa razy w roku. Przewidziany jest także wyjazd dwumiesięczny do szkół partnerskich dla trzech uczniów w trzecim roku trwania projektu

W dniach 18-24 listopada 2018 r. Królówka gościła partnerów projektu Erasmus +       „ Join the European table” z Tarragony (Hiszpania), Debreczyna (Węgry), Hennebont (Francja), Lahr (Niemcy) i Trikali (Grecja). W szkole gości powitała dyrektor II LO Agnieszka Borkowska.

Młodzież uczestniczyła w licznych zajęciach, zapoznała się z historią i kulturą naszego miasta oraz kraju. Duże zainteresowanie wzbudziły zajęcia warsztatowe dotyczące przyczyn i głównych kierunków migracji w Europie. Młodzi ludzie mogli wymienić swoje doświadczenia, zapoznać się z kulturą innego kraju.

Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim. Była to okazja do doskonalenia znajomości tego języka.

W realizację projektu zaangażowało się Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Siedlcach. Z młodzieżą spotkał się pan dr Paweł Żuk, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy z imigrantami przebywającymi w naszym mieście.

W spotkaniu wziął udział również pan dr Bashar Taleb Alkarawani, uchodźca z Syrii, który zmuszony był w dramatycznych okolicznościach opuścić rodzinny kraj. Po wielu trudnościach znalazł tutaj schronienie, pracę dla siebie i swojej rodziny.

Odbyło się również spotkanie w Urzędzie Miasta. Gości powitali w magistracie: sekretarz Miasta Sławomir Marchel i Magdalena Baka – naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM.

Uczniowie podziwiali także dzieła El Greca w Muzeum Diecezjalnym.

Na zakończenie pobytu odbyło się pożegnalne ognisko oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”. Goście z zagranicy mogli podziwiać ciekawie przygotowany program, prezentujący polskie tańce narodowe i regionalne. Żywe reakcje wzbudziły pieśni ludowe i patriotyczne. Młodzież integrowała się podczas przygotowanych zabaw i konkursów. Wszyscy mogli spróbować specjałów polskiej kuchni.

To był mile spędzony tydzień.

Spotkanie w Siedlcach dobiegło końca, ale zdobyte doświadczenie oraz zawarte przyjaźnie pozostaną na zawsze.

Koordynatorem projektu jest nauczyciel języka angielskiego w II LO Elżbieta Zadrożniak. Gratulacje dla młodzieży za wykonana pracę!

Szczególne podziękowania należą się Rodzicom uczniów goszczących młodzież w swoich domach podczas wymiany.

Wizyta w Siedlcach była udana dzięki współpracy naszej szkoły z Centrum Medyczno-Diagnostycznym w Siedlcach, Agencją Rozwoju Miasta Siedlce Sp. z o.o. oraz sponsorowi spotkania Podlaskiej Wytwórni Wódek „Polmos” S.A.

 

Tweetnij

drukuj

Czytaj także

Advertisement