reklama

Zmarł Marian Gardziński

Siedlce

0000-00-00 00:00:00 liczba odsłon: 6615
fot. M. Zdrodowski

fot. M. Zdrodowski

Wczoraj, 5 kwietnia, zmarł artysta rzeźbiarz, medalier, malarz, pedagog i społecznik, w latach 1971-2006 starszy wykładowca w Katedrze Edukacji Artystycznej Instytutu Pedagogiki dzisiejszej Akademii Podlaskiej, Marian Gardziński. Miał 71 lat.

reklama


Marian Gardziński urodził się 13 stycznia 1939 roku w Mogielnicy.

Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zakończył dyplomem z wyróżnieniem (1965 r.), który uzyskał w pracowni prof. Franciszka Strynkiewicza. 

Po studiach zamieszkał w Ciechanowie, gdzie pracował najpierw w Studium Nauczycielskim, a następnie w Studium Reklamy, którego był współorganizatorem. W 1971 r. związał się z Siedlcami i obecną Akademią Podlaską. W latach 1976-1981 przewodniczył Delegaturze Siedleckiej ZPAP. 

Marian Gardziński był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz laureatem ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich i medalierskich - m.in. otrzymał III nagrodę w konkursie na pomnik Fryderyka Chopina dla Londynu (1973). 

To jego autorstwa są pomniki Henryka Sienkiewicza w Okrzei oraz papieża Jana Pawła II w Siedlcach i popiersie Tadeusza Kościuszki w Siedlcach. Wykonał też portrety rzeźbiarske: Józefa Bema, Stefana Żeromskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza. Zaprojektował także wręczaną od 1996 roku przez Prezydenta Miasta Siedlce statuetkę „Aleksandria”. W swoim dorobku artystycznym miał również kompozycje przestrzenne, wykonane w: drewnie, kamieniu, brązie i ceramice. Od 1978 r. zajmował się malarstwem olejnym i akwarelowym.


Rzeźby i obrazy Mariana Gardzińskiego znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. w: USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Izraelu i Australii. (Ana)


Zdjęcie przesłał nam Mirosław Zdrodowski. Dziękujemy.

Tweetnij

drukuj
Komentarze (8)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Advertisement