REKLAMA
0.6 C
Siedlce
Reklama

Zmień swój styl życia ze św. Hildegardą

Wiele osób słyszało już o diecie św. Hildegardy. Zazwyczaj kojarzy się ją z orkiszem, ale prawda jest taka, że program opracowany przez mniszkę to coś więcej niż dieta polegająca na zastąpieniu pszenicy innym zbożem. Program Hildegardy to styl życia. To sposób na podjęcie dialogu nie tylko z własnym ciałem, ale i z duszą. W koncepcji Hildegardy te dwie sfery są bowiem ze sobą ściśle powiązane. Brzmi interesująco? W takim razie sprawdź jak odmienić swoje życie dzięki wskazówkom świętej mniszki z Bingen.

Dieta nie jest celem samym w sobie

Św. Hildegarda wielokrotnie wspominała w swoich dziełach o zdrowiu oraz produktach, które mają zagwarantować nam oczyszczenie i wzmocnienie organizmu, ale wbrew pozorom nie jest to podstawowy cel. Mniszka podkreślała, że zdrowa dieta to sposób na zapanowanie nad łakomstwem, metoda poszukiwania umiaru, lekcja pokory i próba samodyscypliny, dzięki której nauczymy się panować także nad innymi sferami życia. To dlatego Hildegarda zachęca do praktykowania postów, które owszem, mają uzdrowić nasze ciało, ale powinny odmieniać także duszę. Ćwiczenia na siłowni i precyzyjne liczenie kalorii na nic się zdadzą, jeśli w głębi serca wciąż będziemy nieszczęśliwi. Z kolei trudno dbać o rozwój duchowy, gdy nieustannie czujemy się ociężali, przemęczeni i schorowani z powodu złego trybu życia. W medycynie Hildegardy nie ma dróg na skróty. Trzeba podejść do człowieka holistycznie. Głębi koncepcji św. Hildegardy nie da się wyłożyć w kilku zdaniach, dlatego przed rozpoczęciem procesu zmiany nawyków żywieniowych, najlepiej zapoznać się z jedną z publikacji dotyczących tego tematu. Można zamówić je tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/.

Jak odżywiać się zdrowo?

Wiemy już dlaczego zdrowe odżywianie jest tak ważne, ale jak rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych? Co właściwie w pojęciu Hildegardy oznacza zdrowa dieta? Mniszka przygotowała listę zalecanych i zakazanych produktów. Na szczęście ta pierwsza jest naprawdę długa. W ujęciu mistyczki dieta nie polega bowiem na kilkudniowej głodówce, którą należy przetrzymać, by potem móc jeść wszystko, co tylko wpadnie w ręce. W tym przypadku dieta to zmiana codziennych nawyków. Na stole powinny pojawiać się przede wszystkim warzywa i orkisz. Zboże to ma znacznie więcej składników odżywczych niż rozpowszechniona w Polsce pszenica. Zawiera także cenny rodanid, który odpowiada za wzmocnienie odporności, a którego próżno szukać w innych odmianach. Należy jednak mieć się na baczności. W sklepach sieciowych można bowiem znaleźć mąkę orkiszową, która nie ma nic wspólnego z prawdziwym orkiszem. Czyste, niemodyfikowane odmiany najlepiej kupować w sprawdzonych, „hildegardowych” źródłach, takich jak ten sklep: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/Maki-orkiszowe/127. Oprócz orkiszu do diety warto włączyć także kasztany jadalne, koper włoski i owoce. Kasztany dodają energii i dobrze wpływają na pracę mózgu, zaś koper oczyszcza jelita. Nabiał i mięso nie są zakazane przez Hildegardę, ale należy spożywać je w ograniczonych ilościach. Mają stanowić uzupełnienie diety, a nie jej podstawę. Z hildegardowych produktów można przyrządzić wiele zdrowych, a zarazem smacznych potraw. Przepisy i porady dietetyczne dostępne są chociażby na tej stronie: https://hildegarda.edu.pl/.

Bóg dał nam leki na wszystkie choroby

Święta Hildegarda podkreślała, że stwarzając przyrodę, Bóg złożył w niej bogactwo cennych substancji, które stanowią skuteczne lekarstwo na wiele chorób i dolegliwości. To dlatego mniszka tak chętnie korzystała z ziół i przypraw. Do tych najbardziej cenionych należy m.in. bertram. Jego profilaktyczne stosowanie przyczynia się do wzmocnienia płuc i serca. Co więcej, oczyszcza krew i usprawnia trawienie. Kolejna ulubiona przyprawa mniszki to galgant. Trzeba używać go w naprawdę małych ilościach, ale nawet taka dawka poprawia pracę serca, wspomaga układ krążenia i pobudza organizm. Wśród hildegardowych ulubieńców wymienić trzeba także dyptam. Zawarte w nim substancje zmniejszają dolegliwości związane z miażdżycą, a ponadto zapobiegają udarom i zawałom. Nie można pominąć również wszewłogi górskiej, którą wykorzystuje się w gruszkowo-miodowej kuracji oczyszczającej.

Jeśli chcesz korzystać ze wskazówek Hildegardy z Bingen, musisz zmienić swoje myślenie na temat żywienia. Dieta to nie kilkudniowy okres, w którym jemy wyłącznie warzywa. Dieta to zmiana codziennych nawyków i sposób zapanowania nad swoim ciałem. To także droga do wewnętrznej przemiany. Wiele tysięcy osób może już potwierdzić skuteczność takiej metody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek w gminie Suchożebry (AKTUALIZACJA)

1 lutego w miejscowości Sosna-Korabie około 20-letni mężczyzna kierujący samochodem bmw wypadł z drogi i wpadł na częściowo zadrzewioną łąkę.

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Siedlce: Szalony pościg za kierowcą BMW. Staranował dwa radiowozy i ranił policjanta

Minionej nocy na ulicach Siedlec i okolicznych miejscowości odbywał...

Tragiczny wypadek w Żelechowie. Potrącona 13-latka zmarła…

29 sierpnia w Żelechowie kierujący samochodem osobowym potrącił 13-latkę...

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje