REKLAMA
4.3 C
Siedlce
Reklama

W środę nadzwyczajna sesja na temat spalarni odpadów w Siedlcach

W najbliższą środę (19 października) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Siedlce, podczas której radni będą dyskutować nad budową spalarni odpadów przy ulicy Starzyńskiego.

Dyskusja to może jednak zbyt duże słowo, bo decyzja o budowie spalarni została już podjęta przez prezydenta Andrzeja Sitnika. Podczas sesji prezydent po raz kolejny przedstawi informację na temat spalarni.

Przetarg na jej budowę ma się odbyć w połowie przyszłego roku, a spalarnia ma zacząć działać na początku 2027 roku.

Sesja, jak zwykle, będzie transmitowana online.

Na zdjęciach spalarnia w Białymstoku

11 KOMENTARZE
  1. Kończ Waś, wstydu oszczędź
    Fontanna popsuła się po tygodniu użytkowania, to niby ze spalarnią będzie inaczej?
    Najgorszy prezydent Siedlec w historii miasta. Było głosować na Tchórzewskiego, przynajmniej ulice byłyby wyremontowane.

  2. Do Ciekawskigeorge 2022-10-16 16:01
    Masz dość spektakularne porównanie. Zacznijmy od tego, że na terenie gminy jest dużo więcej działek do dyspozycji na tego typu inwestycje i tak mieszkańcy gminy nie protestują przeciwko wszystkiego. W mieście Siedlce głupi naród protestuje nawet przeciwko budowie bloku na terenie do tego przeznaczonym. Po prostu działa lobby, chore lobby.
    Czy na terenie gminy ktoś ktoś protestował przeciwko np remontowi OSP czy budowie świetlicy wiejskiej? Bo na terenie miasta remont parku, budowa fontanny, remont skwerku przed urzędem miasta i wszystko co wiąże się z jakąkolwiek ingerencja spotyka się z nieuzasadnionym protestem. G…o burza o wszystko.
    Tak dla spalarni! Rozwijajmy się!
    Jestem mieszkanką tego miasta i tego się wstydzę, ale nie ze względu na P. Prezydenta, a ze względu na ograniczoną percepcję i brak wyobraźni ich mieszkańców i

  3. Większość wpisów,
    jakieś 80% to kompletnie pozbawiony merytoryki bełkot, jakby pisany przez osoby niestabilne psychicznie. Oczywiście większość wpisów atakuje Sitnika.
    Przypadek? Nie sądzę… to znak że wybory się zbliżają.
    Kaczyński już jakiś czas temu zapowiadał, że aby wygrać wybory muszą przejąć Internet.

  4. Groźne dioksyny
    Wyszukane:
    “Uwaga! Głównym źródłem dioksyn w środowisku jest kontrolowane spalanie odpadów, m.in. powstających z różnych związków chemicznych.

  5. Inne rozwiązania są tańsze
    Biogazowanie są dofinansowywane ze środków unijnych w dużo wyższym procencie, można uzyskać dofinansowanie aż do 90% inwestycji.
    Do spalarni odpadów dużo mniej: w planowanej w Siedlcach – mniej niż 50% (129 milionów koszty kwalifikowane, tylko połowa z tego dotacja bezzwrotna, połowa – kredyt preferencyjny i 30 mln koszty niekwalifikowane – potrzebny kredyt komercyjny z wysokim oprocentowaniem).
    Płacić będą mieszkańcy – w cenach za dobiór śmieci (które nie spadną, raczej wzrosną), w rachunkach za ciepło z PE (już są wyższe, a będę pewnie jeszcze dużo wyższe, bo kredyty trzeba pospłacać).

    W przeciwieństwie do spalarni odpadów bioazownie są znacznie tańsze. Pojawiają się również środki rządowe na tego typu inwestycje.
    W Niemczech jest ok. 10 000 biogazowni, w Polsce tylko ok. 300.

  6. Spalarnie nie będą opłacalne
    Wyszukane:
    “UE stopniowo odchodzi od spalania odpadów na energię (WTE), a główne europejskie instytucje finansowe wykluczają ją ze wsparcia finansowego.

  7. Co z emisją zanieczyszczeń?
    Przy rozruchach, wyłączeniu, zakłóceniach pracy spalarnia może emitować wszystkie zanieczyszczenia OMIJAJĄC FILTRY.
    Do 60 godzin w roku możliwej pracy bez filtrów i emitowania nie wiadomo jak olbrzymiej ilości:
    pyłów, tlenku azotu, tlenku węgla, amoniaku, chlorowodoru, fluori, kadmu, rtęci, ołowiu, benzoapirenu.

    Przez 1 godzinę takiej emisji mogą zostać przekroczone normy na cały rok.
    A liczona średnia na cały rok może wyjść całkiem niezła.
    Wyemitowane w takich przypadkach toksyczne substancje będą się kumulowały w otoczeniu i truły mieszkańców okolicy.

    Rozporządzenie w sprawie standardów emisyjnych:
    1.
    Standardy emisyjne dla instalacji i urządzeń spalania odpadów uznaje się za dotrzymane, jeżeli w przypadku prowadzenia ciągłych pomiarów wielkości emisji substancji są spełnione jednocześnie następujące warunki:
    1)
    średnie dobowe wartości stężeń pyłu, substancji organicznych w postaci gazów i par w przeliczeniu na całkowity węgiel organiczny, chlorowodoru, fluorowodoru, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu, a w przypadku tlenku węgla 97% średnich dobowych wartości stężeń w ciągu roku kalendarzowego, licząc od początku roku, nie przekraczają standardów emisyjnych tych substancji określonych, jako średnie dobowe, w załączniku nr 7 do rozporządzenia;
    2)
    średnie trzydziestominutowe wartości stężeń pyłu, substancji organicznych w postaci gazów i par w przeliczeniu na całkowity węgiel organiczny, chlorowodoru, fluorowodoru, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu nie przekraczają wartości A standardów emisyjnych tych substancji, określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia, lub 97% średnich trzydziestominutowych wartości stężeń tych substancji w ciągu roku kalendarzowego, licząc od początku roku, nie przekracza wartości B standardów emisyjnych tych substancji, określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia;
    3)
    średnie trzydziestominutowe wartości stężeń tlenku węgla nie przekraczają wartości A standardu emisyjnego tej substancji, określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia, lub 95% średnich dziesięciominutowych wartości stężeń tej substancji w ciągu 24 godzin nie przekracza wartości B standardu emisyjnego tej substancji, określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia; w przypadku instalacji i urządzeń spalania odpadów, w których temperatura gazu powstałego w procesie spalania wynosi co najmniej 1100°C przez co najmniej dwie sekundy, dla dokonania oceny średnich wartości dziesięciominutowych można zastosować okres siedmiodniowy.

    5.
    Dokonując oceny dotrzymywania warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nie uwzględnia się:
    1)
    okresów rozruchu i wyłączania instalacji albo urządzeń, o ile w trakcie ich trwania nie są spalane odpady;
    2)
    wpływających na zwiększenie emisji substancji zakłóceń w pracy urządzeń ochronnych ograniczających emisję do 60 godzin w roku kalendarzowym, licząc od początku roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Są wyniki sekcji zwłok kobiety potrąconej w centrum Siedlec

Do tego tragicznego zdarzenia doszło 5 listopada na ul....

Tragiczny wypadek w gminie Dobre. Nie żyje 35-letnia kobieta

4 października ok. godz. 8 w miejscowości Rudzienko (gm....

Siedlce: Szalony pościg za kierowcą BMW. Staranował dwa radiowozy i ranił policjanta

Minionej nocy na ulicach Siedlec i okolicznych miejscowości odbywał...

Tragiczny wypadek w Żelechowie. Potrącona 13-latka zmarła…

29 sierpnia w Żelechowie kierujący samochodem osobowym potrącił 13-latkę...

Siedlce: Wulgarny rysunek i poprzebijane opony w kilkudziesięciu samochodach

Dzisiejszej nocy, około północy na ul. Partyzantów w Siedlcach...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje