REKLAMA
12.6 C
Siedlce
Reklama

Śnieg przyczyną zawalenia dachu

1 stycznia o godz. 5.30 Powiatowe Stanowisko Kierowania Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymało informacje o zawaleniu się stodoły murowanej w miejscowości Walim (gm. Stara Kornica), w gospodarstwie 76-letniej kobiety.

Do akcji zadysponowano jednostkę OSP z Nowej Kornicy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pod wpływem zalegającego śniegu na dużej powierzchni stodoły zawalił się dach kryty blachą. Strażacy przenieśli znajdujące się w środku słomę i siano dla zwierząt w bezpieczne miejsce do budynku obok.

W związku z tym wydarzeniem Starosta Łosicki i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przypominają o obowiązku usuwania zalegającego na dachach śniegu w obiektach budowlanych.

Wynika on wprost z przepisu art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późniejszymi zmianami), który stanowi, że „właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany (…) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska".

Ponadto informuje się, że zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, na właścicielach i zarządcach spoczywa obowiązek zapewnienia przeprowadzenia kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu – każdorazowo w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 61 pkt 2 ustawy, tj. wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Powyższe oznacza, że właściciele lub zarządcy powinni, niezwłocznie po stwierdzeniu powstania uszkodzenia obiektu w wyniku działania w/w czynników zewnętrznych, zlecić przeprowadzenie jednorazowo kontroli obiektu w celu ustalenia możliwości jego dalszej eksploatacji, określenia niezbędnych do wykonania prac zabezpieczających i remontowych, a w razie potrzeby wskazania części obiektu, która powinna być wyłączona z użytkowania do czasu usunięcia uszkodzeń. Kontrole takie należy zlecać osobom, posiadającym odpowiednie uprawnienia budowlane z aktualną przynależnością do izby samorządu zawodowego. W odniesieniu do osób, niespełniających wymagań w zakresie należytego użytkowania i utrzymania obiektów budowlanych zastosowanie ma przepis art. 91a ustawy, stanowiący, że „kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Przywołany przepis odnosi się do właścicieli oraz do zarządców obiektów budowlanych.

Roman Kasprowicz podinspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łosicach.

8 KOMENTARZE
  1. Zawalony magazyn w Siedlcach
    W Siedlcach na Brzeskiej 134 zawalił się w magazyn gdzie WEMA, NOMI i ARCHE składowało towar. No nauczka za brak odśnieżania magazynu. Dobrze że obyło się bez ofiar.

  2. Komedii cd. Lubię czytać int.strony TS dzięki temu łosickiemu specjaliście hahaha
    „właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany (…) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt”
    STODOŁA TO STODOŁA I ŚNIEG NA DACHU TO PRYWATNA SPRAWA JEJ WŁAŚCICIELA. TO NIE OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ.
    Panie Romku, pisz więcej, naprawdę NIEZŁY UBAW jest tu dzięki Panu.
    A jak tam sprawa kota, który wlazł na drzewo? Zdjęty?

  3. “śnieg na dachu to prywatna sprawa właściciela”…
    …ale jeżeli z powodu śniegu zawali się dach, to nikt nie wypłaci właścicielowi odszkodowania. To też niezły ubaw???

  4. Czytelniku (Romku), jeśli cytujesz, to rób to dokładnie.
    CHODZI MI O STODOŁĘ I TAK TEŻ NAPISAŁEM! Odszkodowania, pieniądze itp itd. Człowieku przestań – właściciel stodoły nie poniesie żadnych konsekwencji prawnych, jeśli mu się ta stodoła zawali. I o to mi chodziło. A Twoje pieniądze to inna sprawa.

  5. i co z tego
    W lutym w hurtowni asaj w Siedlcach przy ul. Tetmajera zawalił się dach na magazynie z powodu śniegu. W taki oto sposób dyrekcja chciała zaoszczędzić parę groszy na odśnieżaniu. Szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o ludziach, którzy tam pracują i że mogła się stać tragedia. Jak do tej pory, wszystko jest objęte wielką tajemnicą. Nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności, a firma jak działała, tak działa dalej, jak gdyby nigdy nic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelne potrącenie

Policjanci otrzymali zgłoszenie, że na drodze ekspresowej doszło do...

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Wypadek w Chromnej! Droga jest już przejezdna

Po godz. 10 w miejscowości Chromna doszło do zderzenia...

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Siedlce: Uciążliwa działalność sąsiada

Mieszkańcy jednej z siedleckich ulic przez kilkanaście lat protestowali...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje