REKLAMA
15.4 C
Siedlce
Reklama

Sztuka przez wielkie „S”

[j]gfx/gazeta/chagall.jpg[/j]
Dzieki staraniom Siedleckiego Towarzystwa Spoleczno-Kulturalnego „Brama”, firmie „Lep Art. Consulting” i goscinnosci Akademii Podlaskiej, Siedlce przestaja byc kulturalna prowincja. Po raz drugi zawita do nas sztuka z najwyzszej pólki! Jeszcze jestesmy pod wrazeniem wystawy ilustracji Salvadora Dalego do „Boskiej Komedii” Dantego, a juz Zbigniew Piwonski, prezes Stowarzyszenia „Brama” zaprasza do gmachu Biblioteki Glównej Akademii Podlaskiej na wystawe prac Marca Chagalla. Wernisaz odbedzie sie 27 lutego o godz. 17.00. Patronat honorowy nad wystawa objeli wicepremier Rzadu RP – Józef Oleksy i wojewoda mazowiecki, Leszek Mizielinski.
Wystawe tworzy 50 grafik, bedacych ilustracjami do Biblii, i 40 litografii o róznej tematyce. Zobaczymy m.in. ilustracje do Starego Testamentu, które w 1930 roku zamówil u Chagalla paryski marszand sztuki – A. Vollard. Dla Chagalla bylo to prawdziwe, wielkie wyzwanie, bo kilka miesiecy pózniej wyjechal z zona i córka do Palestyny , aby poznac miejsca, gdzie toczyly sie historie opisane w Starym Testamencie i obcowac ze zródlami chrzescijanskiej i zydowskiej religii. Zilustrowanie Starego Testamentu bylo dla artysty – Zyda z pochodzenia, dzielem o szczególnym znaczeniu.
„Od najwczesniejszej mlodosci bylem urzeczony Biblia – zawsze mi sie wydawala i nadal wydaje najbogatszym zródlem poezji wszechczasów. Od tamtej pory poszukiwalem jej odblasku w zyciu i sztuce. Biblia jest jakby rezonansem natury i te tajemnice staralem sie przekazac” – napisal Chagall w 1979 roku.
Prace nad akwafortami do Biblii rozpoczal jeszcze w Palestynie. Do wybuchu II wojny swiatowej powstalo 66 ilustracji. Zawierucha wojenna przerwala dzielo na kilkanascie lat. W 1939 roku zmarl Vollard. Do pracy nad tym cyklem Chagall wrócil dopiero w 1952 roku. Grafiki zostaly opublikowane cztery lata pózniej przez francuskie wydawnictwo jako album zawierajacy 105 ilustracji do Biblii – Od stworzenia swiata do Proroków.
Opinie krytyków byly bardzo pochlebne. Wieloletnia praca artysty przyniosla znakomite efekty. Powstala niezwykla kolekcja grafik – wynik glebokich przemyslen artysty, która jest jednoczesnie wyrazem aktu wiary, mistycznym, wyplywajacym z glebi duszy przeslaniem… „Nie przeczytalem Biblii, ja ja wyjasnilem” – powiedzial Chagall o biblijnych ilustracjach.
Sa one waznym elementem jego twórczosci. Marc Chagall – wszechstronny artysta, który zajmowal sie zarówno malarstwem, jak równiez grafika i rzezba, ilustrowal ksiazki, projektowal witraze, mozaiki, a nawet gobeliny – pozostal wierny kulturze zydowskiej. Jego dziela przesiakniete sa elementami i motywami zydowskimi. Ukazuja obrzedy, zwyczaje i folklor zydowski, które artysta pamietal chociazby z czasów dziecinstwa, które spedzil m.in. w Witebsku. Chagall urodzil sie w biednej rodzinie zydów chasydzkich na terenie dawnej Rosji (obecnie Bialorus). Przez kilka lat prowadzil w Witebsku akademie malarska i wspólpracowal z teatrem zydowskim. W latach 20. Wyjechal na Zachód – do Niemiec,
a nastepnie do Francji.
W jego twórczosci ciagle odzywa sie nuta tesknoty za klimatem malych, zydowskich miasteczek i charakterystycznej dla kultury zydowskiej aprobaty zycia, milosci i radosci. Stworzyl wlasny, indywidualny styl, pelen fantazji, basni, poetyckiej metafory. W jego pracach bardzo wazny jest kolor. Chagall stworzyl swoisty, wlasny jezyk kolorów.
Wystawa bedzie czynna od 28 lutego do 20 marca w godz. 10.00-18.00 w gmachu Biblioteki Glównej Akademii Podlaskiej przy ul. Popieluszki (osiedle Zytnia).

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Kowal własnego losu

Sylwetkę Artura Kozłowskiego prezentuje Tomasz Markiewicz Wejście na sportowy szczyt...

Zarzut zabójstwa i tymczasowy areszt dla matki dziecka, którego ciało znaleziono w śmietniku w Brzezinach

Sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące wobec 18-letniej...

Radna Angelika Ambroziewicz organizuje zbiórkę na busa dla domu dziecka w Siedlcach

Radna Angelika Ambroziewicz zainicjowała zbiórkę pieniędzy na zakup dziewięcioosobowego busa dla Domu Dziecka „Pod Kasztanami” oraz „Domu pod Dębami” w Siedlcach.

Siedlce: Uciążliwa działalność sąsiada

Mieszkańcy jednej z siedleckich ulic przez kilkanaście lat protestowali...

Pobili właściciela siłowni/Wyznaczył nagrodę

Właściciel siedleckiej siłowni, Artur Kozłowski wyznaczył 10 tys. zł...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje