REKLAMA
15.1 C
Siedlce
Reklama

Tloczno w podstawówkach

[j]gfx/gazeta/szkola.jpg[/j]
No i wracamy do króla Cwieczka. Rycerstwo ksztalcic bedziemy. Tak kurtuazyjnie nazywa sie „zakute lby”. A bedzie ich troche, jesli istotnie dzieci beda pobierac nauki w klasach liczacych… 35 uczniów! Do siedleckich szkól wraca horror.
Rodzice uczniów ze Szkoly Podstawowej nr 4 zalamuja rece. Narybek do klas pierwszych podzielono na dwie klasy. Obie maja po 35 uczniów.
– Tworzenie tak licznych oddzialów uwazamy za szkodliwe dla naszych dzieci. Doswiadczenie poprzednich lat i podobnych eksperymentów juz pokazalo, ze obniza sie wtedy poziom nauki, przybywa problemów wychowawczych.
Dlaczego wiec w dobrej szkole pozwolono na tak niekorzystne rozwiazanie?
– Zglosilismy projekt stworzenia trzech oddzialów, jednak odmówiono nam – mówi Anna Kulicka, dyrektor SP nr 4. – To nie jest problem tylko naszej szkoly.
Jak zwykle chodzi o pieniadze. Tworzenie oddzialu to najwieksze koszty. O wiele taniej wychodzi, gdy w jednej klasie skupi sie dzieci jak sardynki w puszce.
– Obliczylismy, ze w szkolach podstawowych powinno byc 30 klas pierwszych, a w gimnazjach 40 – mówi Slawomir Kurpiewski, naczelnik wydzialu edukacji Urzedu Miasta. – Zalozylismy, ze minimum uczniów w oddzialach szkól podstawowych wynosi 27 uczniów, w gimnazjach 28, a w szkolach srednich 30.
Jak to sie stalo, ze w „czwórce” jest po 35 uczniów w klasie? To az osmioro dzieci ponad wymagane minimum.
– Miescimy sie w górnej granicy – mówi dyrektor „czwórki”. – Od 27 uczniów do 35 w jednej klasie.

Rejon
Pieniadze mialy isc za uczniem. Taki cel przyswiecal reformie. Tymczasem dyrektorzy szkól otrzymali od wladz samorzadowych wytyczne, aby nie przyjmowali dzieci spoza rejonu.
– Okazuje sie, ze rodzic nie moze wybrac dla swego dziecka szkoly! – oburzaja sie mamy uczniów klas pierwszych. – Przeciez o wyborze szkoly decyduja rózne powody: bezpieczniejsza droga do szkoly, organizacja codziennego zycia rodziny, w koncu poziom nauczania w danej placówce.
Rodzice dzieci z ,,czwórki’’ napisali prosbe do prezydenta Siedlec o zmniejszenie liczby dzieci w klasach pierwszych i utworzenie dodatkowego oddzialu.
Utworzenie dodatkowego oddzialu umozliwiloby naszym dzieciom nauke w klasie liczacej 27 dzieci, a dzieciom z innego rejonu stworzyloby szanse podjecia nauki w wybranej szkole.(…) W naszej ocenie zwiekszenie liczby do 35 uczniów uniemozliwi przeprowadzenie prawidlowego procesu wychowawczo-edukacyjnego.
Komitet Rodzicielski podkresla, ze wspólpraca rodziców ze szkola uklada sie bardzo dobrze.
– Staramy sie pomagac jak mozemy poprzez dofinansowanie zakupu pomocy naukowych, zaopatrzenie gabinetu lekarskiego w niezbedne srodki. Mamy wiec chyba prawo domagac sie godziwych warunków nauki dla naszych dzieci.
Okazuje sie, ze nie. O wszystkim decyduje teraz samorzad.
– Nie ma juz przepisów, które regulowalyby liczbe uczniów w klasach – mówi Ewa Dabrowska, kierownik nadzoru pedagogicznego z siedleckiej delegatury Kuratorium Oswiaty. – Nie mozemy wiec ingerowac, liczymy tylko na zdrowy rozsadek wladz samorzadowych. Otrzymujemy pisma od zaniepokojonych rodziców.
Ewa Dabrowska zaznacza, ze jej opinia o optymalnej liczbie uczniów w klasach oparta jest na wlasnym doswiadczeniu, wiec jest subiektywna:
– Oddzial liczacy maksymalnie dwudziestu pieciu, dwudziestu siedmiu uczniów daje mozliwosc efektywnego nauczania. I byl czas, gdy do tego modelu sie dazylo, a odpowiednie przepisy prawne pilnowaly tych spraw.
Preferencje rodziców
Slawomir Kurpiewski twierdzi, ze zamieszanie z duza liczba dzieci w klasach jest spowodowane wlasnie dowolnoscia w wyborze szkoly. Podaje przyklady. W rejonie ,,czwórki’’ zameldowanych jest 63 dzieci, wiec zgodnie z zalozeniami powinny tu byc 2 klasy po okolo 32 uczniów. Tymczasem do szkoly zapisalo sie 39 dzieci z rejonu i 32 spoza rejonu. Razem ponad 70 i stad maksymalna liczba dzieci w klasach. W ,,piatce’’ na zaplanowane 3 oddzialy przypada 68 dzieci z obwodu, 26 spoza rejonu i 15 spoza miasta. Srednio wypada po 33 dzieci w klasie. W rejonie ,,jedenastki’’ zameldowanych jest 85 dzieci, wiec zaplanowano 3 oddzialy. Zapisano 51 uczniów z obwodu, 72 spoza rejonu i spoza miasta. Srednia to 34 uczniów w klasie. Oblezenia nie przezywaja ,,dziewiatka’’ i ,,dziesiatka’’. Do pierwszej ze szkól zapisalo sie 61 ze 133 zameldowanych dzieci, dodatkowo 4 osoby spoza rejonu i 4 spoza miasta. Srednia to 23 uczniów w klasie. W ,,dziesiatce’’ zaplanowano 5 oddzialów, bo w rejonie zameldowanych jest 122 dzieci. Zapisalo sie 84, spoza rejonu 29 i 1 spoza miasta. Srednio w klasie jest 23 uczniów.
To parcie na poszczególne szkoly juz pokazuje preferencje rodziców. Co jednak zrobic z nadmiarem popularnosci? Czy jest sens, aby w jednej szkole byly oddzialy liczace 23 uczniów, a w innych az 35? Weryfikacja liczby oddzialów moglaby poprawic sytuacje.
Jakie sa konsekwencje tworzenia licznych klas szkolnych? Bardzo powazne. Liczba dzieci ma wplyw na proces nauczania. W kazdej klasie znajduja sie bowiem dzieci, które wymagaja wiekszej uwagi nauczyciela. Chodzi o ich slabsza pamiec i przyswajanie wiedzy, o nadpobudliwosc ruchowa. Jesli nie poswieci im sie wystarczajacej uwagi, caly czas beda odstawaly od reszty, i to z kazdym rokiem bardziej. Ale nie tylko te dzieci beda tracily. Ucierpia na tym takze uczniowie zdolni, dla których tempo nauczania bedzie zbyt powolne.

1 KOMENTARZ
  1. Tłoczno w podstawówkach
    Proponuję aby władze samorządowe przez miesiąc popracowały w klasie liczącej 35 uczniów i w zależności czego nauczyli taką grupę, otrzymali pobory nauczyciela stażysty ewentualnie kontraktowego Nie chodzi mi bynajmiej o pieniądze ale o stan psychiczny pro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

  • Tagi
  • N

Najczęściej czytane

Miał prawie 4 promile alkoholu

Pijany kierował samochodem, który uderzył w słup. 22 września o...

Wysadzono i okradziono bankomat w Jeruzalu

24 września przed godz. 3 w miejscowości Jeruzal doszło...

Ale burak! Rolnik z Chłopkowa chwali się wyhodowanym okazem

Standardowej wielkości buraki ćwikłowe ważą około 150 g. Okaz...

Uwaga na krztusiec!

Kaszlesz, źle się czujesz, masz infekcję – zostań w...

IX Zjazd Absolwentów „Królówki”

Istnieje od 120 lat! Siedlecka „Królówka” to szkoła wyjątkowa....

Zmarł Artur Kozłowski

20 września 2024 r. zmarł Artur Kozłowski właściciel i...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje