Rozwiązaniem jest… maselniczka. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, dlaczego warto mieć to naczynie w swojej kuchni i jakie rodzaje masz do wyboru!
Masło – jak je przechowywać: w lodówce czy nie?
Masło jest pyszne i świetnie pasuje na co dzień do kanapek, ale mamy jedno ale. To tłuszcz, który jełczeje i traci swoje właściwości, gdy jest przechowywany w niewłaściwy sposób. Latem, gdy temperatura w domu jest wysoka, może to się stać nawet już po kilku godzinach. O czym więc musimy pamiętać?
Zapas masła warto zamrozić, a aktualnie używaną kostkę przechowywać w temperaturze pokojowej, ale nie w papierku, lecz w szczelnie zamykanej maselniczce. I to z daleka od źródeł ciepła, czyli od grzejnika, okna, czajnika, płyty grzewczej czy ekspresu do kawy. Maselniczka przedłuża trwałość masła, ogranicza dostęp powietrza, wilgoci i chroni przed pochłanianiem zapachów innych produktów. Masło jest więc zawsze miękkie i gotowe do użycia.
Do lodówki chowamy je zaś tylko wtedy, gdy temperatura w kuchni przekracza 21 stopni Celsjusza. Jeśli zaś nie spożywamy dużej ilości masła lub mieszkamy sami, schowajmy większą część kostki do lodówki, a mniejszą porcję, na dwa, trzy dni, trzymajmy w maselniczce na blacie lub w szafce.
Maselniczki ceramiczne, szklane, a może inteligentne – które wybrać?
Skoro wiemy już, że maselniczki są niezbędne, to teraz pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać tę idealną i na co zwracać uwagę podczas zakupów? Otóż dużą popularnością cieszą się maselniczki ceramiczne, które występują w wielu wersjach kolorystycznych. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na wilgoć i odbarwienia. Świetnie chronią przed namnażaniem się bakterii, przed światłem i nie pochłaniają zapachów.
Mamy też maselniczki szklane, które również są trwałe i nie pochłaniają zapachów, nie rysują się i można je myć w zmywarce. Trzeba trzymać je z daleka od światła, bo są przezroczyste. Natomiast maselniczki drewniane, zazwyczaj wykonane z drewna bukowego lub bambusowego, muszą być wcześniej starannie zaimpregnowane – albo przez producenta, albo przez nas. Tylko wtedy ochronią masło przed wilgocią, powietrzem i światłem.
Najtańszą opcją są zaś maselniczki plastikowe, które nie prezentują się tak elegancko i stylowo jak wszystkie powyższe. Do tego łatwo się rysują i mogą pochłaniać intensywne zapachy. W tym zestawieniu najdroższą opcją są maselniczki inteligentne, które mają ukryty wewnątrz pływak z wodą, świetnie wydłużający trwałość masła. To nowoczesny gadżet, ale poza wyższą ceną zajmuje też nieco więcej miejsca.
Przed zakupem dobrze jest więc zanalizować, który rodzaj maselniczki odpowiada na nasze potrzeby, ale też który dopasuje się do wystroju kuchni. Niekiedy strzałem w dzisiątkę będzie maselniczka ceramiczna, która jest naprawdę uniwersalna, innym razem zaś szklana lub drewniana. Co ciekawe, wiele modeli jest dostępnych w zestawie z nożykiem. Można go położyć obok lub też odłożyć do specjalnej wnęki w pokrywce. To bardzo przydatne, gdyż do rozsmarowania masła zawsze powinien służyć wyłącznie jeden nóż. W ten sposób ograniczymy ryzyko dostania się bakterii i zanieczyszczeń z innych produktów.
A Ty którą maselniczkę wybierzesz? Pamiętaj, że to nie tylko funkcjonalne naczynie, ale i dekoracyjne – pięknie prezentuje się zarówno na kuchennym blacie, jak i jadalnianym stole. Powodzenia!