REKLAMA
3.2 C
Siedlce
Reklama

Jak działa system ABS? Czy może uchronić kierowcę przed poślizgiem auta?

System ABS – jak jest zbudowany i jak działa

System ABS to dość skomplikowany układ elektroniczny składający się z czujników prędkości kół oraz modulatorów ciśnieniowych – po jednym dla każdego z czterech kół pojazdu oraz sterownika, który zawiaduje całym systemem i odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie.

Prawidłowo funkcjonujący system ABS zapobiega blokowaniu kół. Zadaniem ABS jest regulowanie ciśnienia w układzie hamulcowym w taki sposób, aby koła blokowały się “pulsacyjnie” tylko na krótki czas, a potem “odpuszczały” i ponownie zostawały zablokowane – proces ten powtarzany jest wielokrotnie do momentu zatrzymania pojazdu lub odpuszczenia pedału hamulca.

Opisany wyżej proces zachodzi w ułamkach sekund, pozwalając kierowcy na zachowanie stabilności pojazdu oraz utrzymanie panowania nad pojazdem.  

Czy ABS uchroni Cię przed poślizgiem auta?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Jednym z głównych zadań ABS jest niedoprowadzenie do poślizgu w sytuacji gwałtownego hamowania na powierzchni, która nie daje nam optymalnej przyczepności takiej jak: żwir, piach, lód, śnieg, woda itp. 

System ABS jest również podstawowym elementem innych systemów bezpieczeństwa takich jak np. systemy elektronicznej stabilizacji toru jazdy, których zadaniem jest niedopuszczenie pojazdu do poślizgu i pomoc kierowcy w “wyprowadzeniu” pojazdu z poślizgu gdy już do niego dojdzie. 

Chociaż system ABS działa automatycznie, gdy zajdzie taka konieczność, jego działanie dla niedoświadczonego kierowcy, który doświadczy działania tego systemu po raz pierwszy, może być bardzo nieintuicyjne. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób hamować gdy w naszym samochodzie działa system ABS.

Jak hamować z ABS?

Warto zrozumieć jak działa ABS i przetestować to w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach, na przykład na mniej uczęszczanej bocznej drodze gdy spadnie pierwszy śnieg lub po obfitych opadach deszczu.

Oznaką włączenia się i działania systemu ABS jest pulsowanie pedału hamulca pod stopą oraz, często włączenie się kontrolki systemu na desce rozdzielczej. 

Specyficzne oznaki działania systemu powodują to, że kierowcy często odruchowo interpretują prawidłowe działanie systemu jako nieprawidłowe funkcjonowanie pojazdu. Odruchowo więc odpuszczają pedał hamulca podczas hamowania awaryjnego, zamiast utrzymywać go wciśniętym i pozwolić systemowi ABS wykonać swoją pracą.

Taka reakcja powoduje zmniejszenie skuteczności hamowania. Jeżeli system ABS jest więc dla nas nowością, lub jeszcze nigdy nie uruchomił się w prowadzonym przez nas pojeździe, warto przećwiczyć kilkukrotnie hamowanie awaryjne i wyrobić w sobie odruch nieodpuszczania pedału hamulca gdy załączy się ten system.

Artykuł powstał przy współpracy z Prilo.com – transport samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Siedlce: Mama zagłodzonej Emilki jest poczytalna

Matka była świadoma swoich czynów, jest w pełni poczytalna,...

Sędzia Krzysztof Jakubik walczy o dobre imię

Po wstrząsającej informacji o siedleckim sędzi ekstraklasy, posądzanym o...

Wiadukt warszawski ma być wyburzony i wybudowany na nowo. Duże zainteresowanie ze strony firm

Prawdopodobnie w przyszłym roku rozebrany zostanie stary wiadukt warszawski w Siedlcach, który zastąpić ma całkiem nowa konstrukcja. Oferty na realizację inwestycji złożyło osiem firm.

W miejscu pożaru w Ryczycy znaleziono 70 sztuk różnego rodzaju niewybuchów

Cały czas trwa zagrożenie i na miejscu pracują służby...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje