REKLAMA
21.5 C
Siedlce
Reklama

Łosicki Dom Kultury przechodzi metamorfozę po ponad 50 latach

– To długo wyczekiwana inwestycja, bo przeszklony piętrowy gmach, który powstał w latach 70. XX w., choć prezentował się okazale, miał konstrukcyjne błędy, które sprawiały wiele kłopotów – mówi Dorota Kozłowska, dyrektor ŁDK.

ŁDK znajduje się przy ulicy Piłsudskiego, w pobliżu urzędu miasta. Niegdyś była to ulica Siedlecka. Budynek oddano do użytku w październiku 1971. Powstał dzięki inicjatywie kilku miłośników kultury, którzy w 1958 roku powołali Komitet Budowy Domu Ludowego.

– Po wojnie na terenie powiatu znajdowało się 9 kin oraz 18 aparatów projekcyjnych
w szkołach. Był też szeroko rozwinięty ruch amatorski zespołów artystycznych, które przyczyniały się do rozwijania folkloru i były rozrywką dla młodzieży. Zespoły, w większości szkolne, miały poważny dorobek. Zespół ze szkoły podstawowej w Lipnie zakwalifikował się do występów na centralnych uroczystościach Mazowieckiej Wiosny Kulturalnej w Płocku. Ale
brakowało ośrodka, który byłby w stanie zaspokoić potrzeby kulturalne mieszkańców miasta – opowiada Dorota Kozłowska.

Komitet energicznie zabrał się do gromadzenia funduszy. Zebrano 120 tys. zł, które przeznaczono na sfinansowanie kosztorysu i projektu budowy. W 1967 r. w czynie społecznym uporządkowano plac pod budowę i położono fundamenty. Komitet postarał się o dotację  państwową. I tak wzniesiono budynek z ogromnymi oknami.

– Te olbrzymie okna przez lata były naszym utrapieniem. W salach na piętrze latem słonce tak grzało, że nie dało się wytrzymać. Zimą nieszczelne okna powodowały, że temperatura spadała. Mimo że obiekt był budowany z rozmachem, według projektu z początku lat 50., był i jest za ciasny na prowadzenie działalności kulturalno-artystycznej.

Na parterze znajdowały się: Klub Prasy i Książki „Ruch”, sala kinowo-widowiskowa na 260 miejsc ze sceną, kieszenią sceniczną i garderobami, obszerny hol z szatnią, kasa biletowa i pokój kierownika kina. A na piętrze była sala klubowa na 70 miejsc, pracownia plastyczna, sala muzyczna ze studiem nagrań, pracownie fotograficzna i poligraficzna oraz hol wykorzystywany jako czytelnia i miejsce gier świetlicowych.

Pierwszym dyrektorem Powiatowego Domu Kultury został Mieczysław Czarnecki. Dzięki jego zamiłowaniu do muzyki w ośrodku powstało wiele zespołów muzycznych. Prowadzona przez niego orkiestra dęta OSP była zespołem dobrze znanym także poza granicami  województwa, zdobyła pierwsze miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Pułtusku w 1972 r. W 1975 r. dom kultury zaczął działać pod nazwą Łosicki Dom Kultury, jako filia Wojewódzkiego Domu Kultury w Białej Podlaskiej. 

Dalszą część historii funkcjonowania Łosickiego Domu Kultury znajdziecie w papierowym i e-wydaniu “Tygodnika Siedleckeigo”.  

2 KOMENTARZE
  1. super
    Naprawdę świetne rzeczy udają się w naszym mieście gdy jest dobra współpraca. Pani Dyrektor, tak trzymać. Gmina na czele z burmistrzem jak widać składa świetne wnioski, takiego wsparcia ŁDK dawno nie miał. Bibliotek, budynek ŁDK i stadion. Brawo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Pijana 23-latka dachowała skodą

Kilka dni temu w Przygodach (gmina Suchożebry) doszło do...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje