REKLAMA
12 C
Siedlce
Reklama

Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych

W książce zawartych jest 50 historii powstania kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu Mazowsza, w szczególności z gminy Zbuczyn, Sadowne, Mrozy, a także gminy Czosnów w powiecie nowodworskim oraz Warszawy. Informacje o historiach powstania kapliczek autorka uzyskała z prac konkursowych w konkursie historyczno-literackim pod tym samym tytułem. Konkursy zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej oraz włodarzy w/w gmin.

Jak opowiada Zofia Paczóska niniejsze opracowanie powstało dzięki zaangażowaniu wielu osób, które odpowiedziały na konkurs i  dotarły do historii ich najbliższej kapliczki, czy krzyża, a następnie opisały tę historię i złożyły jako pracę konkursową. Źródłem informacji dla autorów prac były przekazy osób, które budowały kapliczki (np. Wiesław Zienkiewicz – najmłodszy obrońca powstańczej Warszawy, który pokazał w terenie i w formie wspomnień opowiedział kilka historii warszawskich krzyży i kapliczek), przekazy rodzinne (dotyczy w szczególności osób, które od pokoleń szczególnie dbają o swoją rodzinną lub wiejską kapliczkę, odnawiają, dekorują, stawiają świece), przekazy najstarszych 80-, 90-letnich osób w miejscowościach, z którymi jeszcze udało się porozmawiać i dopytać o szczegóły historii. Autorzy prac weryfikowali zdobyte informacje u lokalnych historyków, czasem uzupełniali swoje historie o wiadomości dostępne w internecie, czy w wydanych już, lokalnych publikacjach. Prace konkursowe posłużyły Autorce do opracowania 50 historii mazowieckich kapliczek i krzyży.

–  Opisane historie kapliczek ubogaciły zdjęcia fotografów: Agnieszki Król i Tomasza Pawlicy, a także specjalnie namalowane przez znakomitego malarza – regionalistę Mirosława Greluka obrazy, które weszły do książki jako ilustracje. Pewnej duchowości dodały specjalnie napisane wiersze poetki z terenu powiatu siedleckiego – Marii Woźniak. Artyści ci uchwycili i zatrzymali w kadrze, na płótnie i w słowie tak charakterystyczny mazowiecki krajobraz kulturowy z jego małymi budowlami sakralnymi – mówi Zofia Paczóska.

Od niedzieli 4 grudnia Zofia Paczóska rozpoczyna cykl spotkań autorskich promujących książkę połączonych z wystawą fotograficzną Agi Król oraz Tomasza Pawlicy – zdjęcia z książki oraz wystawą malarską Mirosława Greluka – obrazy z książki: 4 grudnia Warszawa, 5 grudnia Zbuczyn, 7 grudnia Czosnów, 9 grudnia Sadowne, 11 grudnia Mrozy. Wstęp na spotkania jest wolny. Podczas spotkań wręczane będą laureatom gminnych konkursów nagrody i dyplomy. Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej ogłasza też drugi etap konkursu na najciekawszą historię kapliczki, czy krzyża przydrożnego. O jego wynikach zadecydują czytelnicy, którzy wybiorą spośród 15 historii (laureatów gminnych konkursów) tę najciekawszą. Konkurs ogłoszony będzie za Feceboockowym profilu  Zofii Paczóskiej w czwartek 1 grudnia i potrwa do 9 grudnia. Zwycięzcą zostanie osoba, której historia dostanie najwięcej lajków. Liczą się lajki pod historiami na profilu Zofii Paczóskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: plecak, namiot i rower, które zostaną wręczone na ostatnim z cyklu spotkaniu autorskim – 11 grudnia w Mrozach. Zachęcamy do czytania i lajkowania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Samochód wpadł do rzeki

Do zdarzenia doszło o godz. 3. Podróżujący nim mężczyźni...

Cegłów: Kobieta potrącona przez pociąg

Na przejeździe kolejowym w Cegłowie pociąg potrącił 43-letnią kobietę. Jak...

Zderzenie ciężarówki i ciągnika

Przed godziną 12 ciągnik rolniczy zderzył się z samochodem...

III Festiwal Karawanów Pogrzebowych. Karawanparada 2024

W Mińsku Mazowieckim odbyła się już po raz trzeci...

PKA wydało negatywną opinię w sprawie w sprawie kierunku lekarskiego w UwS

Ostatni na liście do kontroli i ostatnia opinia. Rok...

Czołowe zderzenie w gminie Kosów Lacki

20 października po godz. 9 na trasie Kosów Lacki...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje