30 listopada po raz ósmy wręczono Nagrodę POLIN przyznawaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Spośród 117 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów, a z tego grona laureatkę – Katarzynę Łaziuk, kierowniczkę wydziału promocji, kultury i sportu w Urzędzie Miasta w Mińsku Mazowieckim.
Została ona doceniona za działalność na rzecz pamięci o wielokulturowej przeszłości Mińska Mazowieckiego. W tym za organizację wyjazdów edukacyjnych, pobytów młodzieży izraelskiej w szkole, w której do niedawna pracowała jako nauczycielka (Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej). organizację międzynarodowych projektów oraz pielęgnowanie kontaktów z potomkami mińskich Żydów.
– To olbrzymie wyróżnienie przyznane za działalność społeczną na trudnej w naszym kraju niwie: walce z dyskryminacją, antysemityzmem i wszelkim wykluczeniem – podkreśla burmistrz Marcin Jakubowski. – Katarzyna Łaziuk walczy poprzez dobry przykład, edukację i przywracanie pamięci o ludziach i kulturze, przez lata wymazywanych z naszej tradycji i historii. Jest ambasadorką pozytywnych relacji, budującą w naszym mieście trwałe mosty, które łączą.
W przemówieniu wygłoszonym 30 listopada podczas gali Nagrody POLIN Katarzyna Łaziuk powiedziała: – Stoję tutaj dzisiaj jako nieoczekiwana laureatka nagrody. Bardzo dziękuję kapitule, że zwróciła uwagę na moje, a właściwie nasze działania. W tym wszystkim jednak nie o nagrodę chodzi. Chodzi o działanie, o pamięć, o szacunek dla drugiego człowieka, o wrażliwość, o uważność na dobro, o zauważanie i nazywanie zła, o nieobojętność. To zaszczyt być w gronie tych osób, które nie tylko same realizują zobowiązanie bycia człowiekiem, ale wciągają innych w tę wspólnotę nieobojętnych. Myślę, że wszyscy jesteśmy wyróżnieni, ale zwycięzcą jest przyzwoitość. Wiem, to duże słowo, ale tak to czuję.
NIECH ŻYJE CENZURA…
najważniejsze to nie narazić się okupantom.
ciekawe co pani Kasia wie o 7 dekadach przemocy w Ziemi Świętej, apartheidu w okupowanej PALESTYNIE?
Czy ma jakieś głębsze przemyślenia o aktualnych problemach ludzi żyjących w Gazie, Hebronie, Betlejem?
czy z zamiłowaniem oddaje się fragmentom historii bez odnajdowania nauki z czasów minionych. W czasie, gdy pani Kasia działała “na rzecz pamięci o wielokulturowej przeszłości Mińska Mazowieckiego””, izraelskie sołdaty i milicjanty gnębią, ograbiają, a nawet zabijają “”nieżydów”” w Palestynie. Choćby 11 maja 2021, gdy lotnictwo okupacyjne bombardowało dzielnice mieszkalne Palestyńczyków, kompletnie demolowało tamtejsze wieżowce… nie trzeba do Donbasu, wystarczy zerknąć choć na ostatnie półwiecze wojny izraelsko-palestyńskiej – rasizm, nienawiść, biznes… miniaturowy “”Izrael”” jest w pierwszej piątce handlarzy bronią…śmiercią… Myanmar, Rwanda, Sudan, Jugosławia po obu stronach – trzeba zarobić, nie ma hamulców.
super
pierwszorzędne ma korzenie
“Chazarska dzicz panem świata” – Henryk Pająk polecam książkę wszystkim, fakty otwierające oczy
zwłaszcza Tom II: Zagłada Polski