Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, a przede wszystkich zainteresowaniom uczniów, od kilku lat prowadzone są, przez Piotra Chojeckiego, dodatkowe zajęcia szachowe.
– Okazuje się, że duch w narodzie nie gaśnie i chęć konfrontacji z realnym zawodnikiem wciąż stanowi nie atrakcję i spore wyzwanie – twierdzi Piotr Chojecki. – Młodzi szachiści z naszej szkoły z zapałem, i sukcesami, uczestniczyli niedawno w IV Turnieju Szachowym organizowanym przez MSCDN w Siedlcach. Po wewnętrznych eliminacjach naszą szkołę reprezentowała szóstka szachistów z klas: II – IV.
Po emocjonujących rozgrywkach z blisko setką rówieśników, aż trójka zawodników ze Szkoły w Czuryłach osiągnęła upragniony sukces. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Hanna Szostek uczennica klasy II, która w swej kategorii wiekowej zajęła I miejsce. Zdobywcą II miejsca w swojej kategorii został Wojciech Ługowski uczeń klasy IV, a jego klasowa koleżanka, Zuzanna Rzążewska zajęła miejsce III.
Tym samym laureaci turnieju otrzymali zaproszenia na II etap, wojewódzki, który odbył się w grudniu w Warszawie. I także tu uczniowie z gminy Zbuczyn wypadli bardzo dobrze. W bardzo silnej konkurencji, ponad setka zawodników, Hanna Szostek zajęła (w swojej kategorii) 8, a Wojciech Ługowski 6 miejsce.
Bez żadnej przesady można powiedzieć, że niewielka szkoła w Czuryłach jest prawdziwą kuźnią szachistów.
– Już wiele lat temu były, promowane odgórnie zalecenia, aby w szkołach wprowadzić naukę gry w szachy – mówi dyrektor SP w Czuryłach, Jadwiga Skrzeczkowska-Melaniuk. – Złożenie bardzo słuszne, ale dość trudne do realizacji, choćby ze względu na kadrę, która mogłaby takie zajęcia poprowadzić. W naszej szkole nie mieliśmy jednak z tym kłopotów. Wręcz przeciwnie, to był nasz wielki argument.
A owym argumentem był, i pozostaje do dzisiaj, właśnie Piotr Chojecki, nauczyciel-bibliotekarz, który jest wielkim pasjonatem szachów.
– Pan Piotr to wspaniały człowiek, który swoją pasję potrafił przekazać naszym uczniom – dodaje dyrektor. – To on od początku zajął się prowadzeniem zajęć szachowych. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Dzisiaj szachami żyje cała szkoła.
Żeby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić szkołę podczas jednej z przerw. Kto tylko morze, ciągnie do szkolnej biblioteki. Ta jest pełna uczniów. Każdy chce zagrać w szachy ze swoim mistrzem, a także autorytetem, nie tylko w szachowym, panem Piotrem.
Zbigniew Juśkiewicz
Piekna pasja i misja
Za takie dzialania trzeba nagradzac i je doceniac
Gratulacje
Z sentymentem wspominam tą szkołę bo byłam jej uczennicą. Wspaniałą Panią dyrektor, Pan Piotr niezastąpiony człowiek, który oddaje swoje serce dzieciom…
Gratulacje
Brawa również dla p. Piotra
Gratulacje
Wielkie gratulacje dla laureatów i ogromne podziękowania dla pana Piotra. To niezwykły nauczyciel z pasją. Jak widać potrafi zaciekawić uczniów nawet w ” komputerowych czasach”” grą w szachy i warcaby.”