REKLAMA
14.8 C
Siedlce
Reklama

Żurawina w ogrodzie – wszystko co powinieneś wiedzieć przed zasadzeniem

Samodzielna uprawa żurawiny

Żurawina to krzew owocowy, który w Polsce uprawiany jest w dwóch odmianach, a mianowicie jako żurawina błotna oraz wielkoowocowa. Pierwsza z nich uprawiana jest w celach dekoracyjnych, a z myślą o owocach sadzi się żurawinę wielkoowocową. Jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy pamiętać, by zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu oraz owocowania. Żurawina wymaga bowiem kwaśnego i wilgotnego podłoża, a najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Istotne jest także to, by posadzić ją na nasłonecznionym stanowisku, ponieważ roślina lubi słońce. Nawożenie w tym przypadku nie jest najistotniejsze, a decydują się na nie należy pamiętać o tym, by aplikować nawóz z małych ilościach jedynie w okresie od maja do lipca. Sama roślina rozmnaża się poprzez ukorzenienie się pędów lub nasiona, a w fazie kwitnienia musi zostać zapylona przez owady. Owoce dojrzewają natomiast w okresie około trzech miesięcy od kwitnienia, które rozpoczyna się w czerwcu i trwa z reguły do sierpnia.

Żurawina – właściwości zdrowotne

Z czego wynika popularność uprawy żurawiny w przydomowych ogrodach? Odpowiadają za nią przede wszystkim owoce, które posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Żurawina wpływa bowiem pozytywnie na układ moczowy, co jest efektem jej moczopędnego działania. W efekcie pomaga również przy zapaleniu pęcherza, czy cewki moczowej. Do prozdrowotnych właściwości owoców żurawiny należy zaliczyć także fakt, iż wspomagają one leczenie przeziębienia i grypy, nie tylko odkażając jamę ustną i gardło, ale także pomagając przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Dlaczego żurawina jest aż tak skuteczna? Przede wszystkim ze względu na to, że w jej składzie znajduje się m.in. tanina, błonnik, witaminy C, B1, B2, e oraz A, a także magnez, fosfor, potas i żelazo.

Jak jeść owoce żurawiny?

Jak smakują owoce żurawiny? Warto mieć świadomość, że są one bardzo kwaśne, co powoduje, że ich bezpośrednie spożywanie nie jest przyjemne. W związku z tym z reguły wykorzystuje się żurawinę suszoną, którą można dodać nie tylko do herbaty, ale także różnego rodzaju koktajli, sałatek, czy mięs. Istotne w tym przypadku jest to, że suszone owoce posiadają te same właściwości zdrowotne co ich świeża wersja. Z żurawiny można przygotować także konfitury, syrop, czy soki. W efekcie będzie można je dodawać do różnych dań, czy spożywać w przypadku wystąpienia wspomnianych wcześniej infekcji.

Podsumowując należy stwierdzić, że uprawa żurawiny we własnym ogrodzie nie jest trudna, a decydują się na nią można korzystać z właściwości zdrowotnych jej owoców. Sadzonki żurawiny są dostępne na sadowniczy.pl, a zakup w sprawdzonym miejscu pozwala mieć pewność, że roślina się przyjmie oraz będzie prawidłowo się rozwijała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciało noworodka znalezione w śmietniku (aktualizacja)

W koszu na śmieci przy przystanku autobusowym w Brzezinach...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Zderzenie pociągu z łosiem

Pociąg Intercity relacji Terespol-Łódź zderzył się z łosiem przed...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Biskup siedlecki zdecydował o zmianach personalnych w parafiach

Diecezja siedlecka właśnie opublikowała listę zmian personalnych w parafiach, które wejdą w życie 1 lipca.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje