REKLAMA
10.6 C
Siedlce
Reklama

Uroczysta inauguracja obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego

Sesja odbyła się 19 stycznia w sali wirydarza Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Oprócz radnych, wzięło w niej udział wielu gości, m.in.: senator Maria Koc, posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz, Maciej Górski i Daniel Milewski, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Warszawie Ewa Waszkiewicz, kombatanci, przedstawiciele wojska, straży pożarnej, duchowieństwa i placówek kultury, samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego, dyrektorzy szkół i młodzież szkolna.   

– W dziejach Polski są zdarzenia, o których zapomnieć niewolno, zdarzenia, które miały wpływ na kolejne lata polskiej historii, na naszą tożsamość, postawę i naszą przyszłość – powiedziała starosta węgrowska Ewa Besztak. Takim zdarzeniem niewątpliwie było powstanie styczniowe. Zdaniem starosty, to m.in. ono było inspiracją dla kolejnych pokoleń patriotycznej młodzieży, która stawała do walki o wolną ojczyznę. Kończąc przemówienie pani starosta poinformowała, że szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych postanowił, w dowód uznania, uhonorować Medalem „Pro Bono Poloniae” dwójkę kombatantów – Zofię Wangrat i Kazimierza Dobrenko. Medale wręczyła senator Maria Koc.   

Podczas sesji zaprezentowano kalendarium wydarzeń związanych z upamiętnieniem 160. rocznicy powstania styczniowego. Odbyła się też prezentacja okolicznościowych monet wybitych przez Narodowy Bank Polski dla upamiętnienia powstania styczniowego. NBP wprowadził do obiegu dwie monety – złotą o nominale 200 zł oraz srebrną o nominale 20 zł. Srebrną monetę z rąk dyrektor Ewy Waszkiewicz otrzymali wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu węgrowskiego oraz osoby zaangażowane w upamiętnianie powstania. Odbyła się także prezentacja karty pocztowej upamiętniającej bitwę powstańczą pod Węgrowem. Kartę odsłonili: senator Maria Koc, prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski oraz starosta Ewa Besztak i przewodniczący rady powiatu Leszek Redosz.

Zebrani wysłuchali prelekcji historyka Romana Postka, w której przybliżył on osoby i powstańcze wydarzenia na terenie powiatu węgrowskiego oraz obejrzeli etiudę filmową pt. „Węgrowskie Termopile 1863” przygotowaną przez młodzież z I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

 

zdjęcia: Wiesław Gromek

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Łuków: Nie żyje adwokat Łukasz Jończyk. Trwa zbiórka na pomoc rodzinie

Łukasz Jończyk zginął 10 lipca w wypadku drogowym. Tego...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Porażenie prądem podczas wycinki gałęzi

13 sierpnia ok. godz. 12 w Sulejówku na ul....

Dachowanie w Pruszynie (aktualizacja)

W Pruszynie doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Siedlce: Nie będzie ciepłej wody

W związku z planowanymi przez Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje