REKLAMA
7 C
Siedlce
Reklama

Uszczelniacze do gwintów – dlaczego tracisz, gdy ich nie używasz?

Czym są uszczelniacze do gwintów?

Połączenia gwintowane to tak zwane połączenia kształtowe. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budowie wszelkiego rodzaju maszyn, instalacjach przemysłowych oraz energetycznych, a ich głównymi elementami są łączniki. Tworzą go śruby o gwintach zewnętrznych oraz nakrętki o gwintach wewnętrznych. Dwa skręcone gwinty stanowią wspomniane połączenie gwintowane. Połączenia rurowe wyglądają podobnie, jednak rury spajane są łącznikiem, bez śrub i nakrętek.

Zapewne wiesz, że na tego rodzaju połączenia działają przeróżne siły, osłabiając je. Od sił grawitacyjnych, przez siły wytwarzane podczas pracy maszyn, transportu określonych substancji, ciśnienia, wibracji i tak dalej. Z czasem połączenie gwintowane czy rurowe zaczyna się luzować. Właśnie dlatego warto używać preparatów, jakimi są uszczelniacze do gwintów, które skutecznie wzmacniają takie połączenia. Zwłaszcza uszczelniacze do gwintów w płynie (np. Loctite) cieszą się niesłabnącą popularnością.

Łatwo się rozprowadzają, nie mają cech substancji pełzających, nie zatykają instalacji, nie ulegają procesowi kurczenia, dzięki czemu pozostają w miejscu aplikacji, uniemożliwiając wycieki i luzowanie się połączeń. Markowe uszczelniacze gwintów, na przykład uszczelniacze do gwintów Loctite, bazują przede wszystkim na formule jednoskładnikowej. Dzięki niej aplikacja jest banalnie prosta i bardzo czysta (zabrudzenia ograniczone do minimum, w przeciwieństwie – na przykład – do pakułów konopnych), a czas wiązania stosunkowo krótki (od kilku minut do maksymalnie dwóch godzin).

Jak działają uszczelniacze do gwintów?

Ogromna część uszczelniaczy działa w sposób anaerobowy. Co to oznacza? Preparat, jakim jest, na przykład, uszczelniacz do gwintów hydraulicznych, ulega polimeryzacji w środowisku beztlenowym. Naniesiony na gwint ulega związaniu, gdy gwint zostanie wkręcony do łącznika.

Preparat uszczelnia więc połączenie w taki sposób, by uniemożliwić wyciek wody, gazu czy oleju, samemu nie wchodząc w reakcję z tymi substancjami. Właśnie z tego powodu jest tak popularny. Zapobiega awariom wielu układów w wielu maszynach i pojazdach, instalacjach wodnych, gazowych i wielu innych. Bez używania uszczelniacza połączenie w pewnym momencie, ze względu na działające na to połączenie siły, traci naprężenie i zaczyna się rozszczelniać. Efektem jest wyciek, który jest tak niedogodny, jak niebezpieczny.

Odporne na drgania i tak różne rodzaje obciążeń dynamicznych uszczelniacze do gwintów mają bardzo szeroką paletę zastosowań. Używane są nie tylko w przemyśle przetwórczym, chemicznym, maszynowym czy energetycznym, ale także na szeroką skalę w motoryzacji. Trzeba pamiętać, że preparaty tego typu, choć przeznaczone głównie do przemysłu, mają także zastosowanie, choć w mniejszym zakresie, w użytku domowym. Nie są to jednak substancje typu „super glue”, a wysoce zaawansowane preparaty o potężnej efektywności, odporne na wysokie temperatury, wibracje i szereg innych czynników! Nie warto z nich rezygnować i tracić czasu czy pieniędzy w zmaganiach z nieustannie rozszczelniającymi się połączeniami gwintowanymi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Siedlce: do piątku nie pojedziesz Domanicką

24-25 października na tej ulicy odbywają się prace związane...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Potrącenie w Stoku Lackim

W Stoku Lackim samochód osobowy potrącił rowerzystkę. 29-letni mężczyzna kierujący...

Porażenie prądem podczas wycinki gałęzi

13 sierpnia ok. godz. 12 w Sulejówku na ul....

Zalew ginie bez wody!

Poziom wody w siedleckim zalewie jest wręcz dramatycznie niski....

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje