REKLAMA
10.1 C
Siedlce
Reklama

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w 2023 roku?

Dzięki temu można na przykład zyskać dodatkowy argument podczas rozmowy z pracodawcą w sprawie przyznania podwyżki. W końcu wraz ze wzrostem płacy minimalnej trzeba się liczyć ze wzrostem cen wszystkiego, więc lepiej być z tym na bieżąco. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia jest również bardzo istotna dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. W takim przypadku może pojawić się potrzeba podpisania z nimi stosowanych aneksów, szczególnie jeżeli zarabiają minimalne wynagrodzenie.

  1. Z czego wynikają podwyżki najniższej krajowej?
  2. Czy to dobrze, że pensja minimalna rośnie?
  3. Ile obecnie wynosi najniższa krajowa w 2023 roku?
  4. Na jaką podwyżkę można liczyć w lipcu?
  5. Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat minimalnego wynagrodzenia?

Każdy, kogo interesuje płaca minimalna 2023, może jednak trafić na różne kwoty w zależności od tego, z jakich źródeł korzysta. Wynika to po prostu z faktu, że niektóre strony podają minimalne wynagrodzenie 2023 netto, a inne używają kwot brutto. W związku z tym przygotowaliśmy kompleksowe omówienie najważniejszych informacji na temat tego, ile wynosi pensja minimalna 2023. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że chociaż podwyżka pensji miała miejsce już na początku roku, to na tym się nie skończy. Już 1 lipca minimalna krajowa 2023 zostanie dodatkowo podwyższona. O ile? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Z czego wynikają podwyżki najniższej krajowej?

Minimalna stawka godzinowa netto była w ostatnich latach wielokrotnie podnoszona i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zatrzymać. W uproszczeniu można przyjąć, że wzrost płacy minimalnej wynika ze wzrostu cen, który jest spowodowany inflacją. Płaca minimalna w Polsce podnoszona jest również wtedy, gdy aktualna kwota jest niższa od połowy średniej krajowej. 

Czy to dobrze, że pensja minimalna rośnie?

Zawsze, gdy ma miejsce podwyżka najniższej krajowej, zadowolone są przede wszystkim te osoby, które zarabiają najmniej. Niestety, eksperci specjalizujący się w finansach i gospodarce mają zazwyczaj inne opinie. W końcu nie da się ukryć, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia ma negatywny wpływ na inflację i utrudnia przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w Polsce. Należy więc pamiętać, że chociaż możliwość zarobienia większej kwoty może wydawać się atrakcyjna, to tak naprawdę ze względu na inflację wcale nie pozwoli to kupić więcej produktów podczas codziennych zakupów.

Wystarczy zresztą spojrzeć na dane historyczne, zgodnie z którymi pensja minimalna w latach 2015 – 2023 wzrosła aż o ponad 110%!

Ile obecnie wynosi najniższa krajowa w 2023 roku?

Najniższa krajowa 2023 netto wynosi obecnie 3490 zł brutto, natomiast stawka godzinowa została ustalona na 22,80. Porównując z ubiegłym rokiem, podwyżka wynosi aż 480 złotych. Oczywiście są to kwoty brutto. Wynagrodzenie na rękę, przy założeniu, że osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jest ona wykonywana w miejscu zamieszkania, wynosi 2709,50 PLN. Jak widać, najniższa krajowa 2022 została mocno podwyższona, a to dopiero początek. Już w ubiegłym roku zapowiedziano, że w 2023 r. będą miały miejsce dwie podwyżki pensji minimalnej. Pierwsza z nich zaczęła obowiązywać od początku stycznia, natomiast druga zostanie wprowadzona w lipcu.

Na jaką podwyżkę można liczyć w lipcu?

Na szczęście dla pracodawców, druga podwyżka nie będzie już aż tak odczuwalna, jak pierwsza. Od początku lipca minimalne wynagrodzenie w Polsce wyniesie 3600 zł brutto, co oznacza stawkę godzinową na poziomie 23,50. Wynagrodzenie netto, które pracownik otrzyma każdego miesiąca “na rękę” wyniesie wówczas 2783,87 PLN, czyli o ponad 74 zł więcej niż obecnie. Nawet jeżeli nie wydaje się to dużą kwotą, to w skali roku jest to ponad 888 PLN, a już za kilka miesięcy prawdopodobnie zostaną zapowiedziane kolejne podwyżki wynagrodzenia.

Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat minimalnego wynagrodzenia?

Jak widać minimalne wynagrodzenie 2022, które jeszcze kilka miesięcy temu zostało podniesione, po raz kolejny wzrosło. Warto się jednak zastanowić, czy najniższa krajowa rzeczywiście powinna być nieustannie podnoszona, skoro eksperci są zgodni co do tego, że takie podejście można uznać za czynnik cenotwórczy. Trzeba też pamiętać, że oprócz zwiększonych kosztów związanych z zatrudnieniem, pracodawcy muszą obecnie liczyć się z większymi rachunkami za energię. Jeżeli więc taka firma ma wciąż funkcjonować, musi albo przeprowadzić redukcję etatów, albo podnieść ceny oferowanych usług lub produktów. Dodatkowo pracownicy z większym stażem również mogą zacząć domagać się podwyżek, skoro najniższa krajowa 2023 jest coraz wyższa.

Zamiast więc skupiać się na tym, ile wynosi najniższa krajowa, lepiej zacząć myśleć o wprowadzeniu kroków, które mogłyby przyczynić się do spowolnienia inflacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Tragiczny wypadek w Żelechowie. Potrącona 13-latka zmarła…

29 sierpnia w Żelechowie kierujący samochodem osobowym potrącił 13-latkę...

Pociąg potrącił mężczyznę

W okolicy peronu pociąg relacji Warszawa - Mińsk Mazowiecki...

Zamordowana w Londynie rodzina pochodziła z naszych okolic. Tajemnicę zabrali do grobu

O tragedii w Londynie pisały media na całym świecie. W Seroczynie odbył się pogrzeb ofiar tej zbrodni. Zamordowana rodzina pochodziła z naszych okolic.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje