REKLAMA
8.9 C
Siedlce
Reklama

Uważajmy na przejazdach!

Przy tej okazji PKP PLK przypominają o kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, którą prowadzą już 18 lat. A jest o czym przypominać, bo aż 90% wypadków właśnie na przejazdach kolejowych wynika z brawury, pośpiechu i braku zdrowego rozsądku u kierowców. A także zapominania, iż rozpędzony pociąg zmiażdży samochód osobowy z taką łatwością, jak autobus miażdży puszkę po napoju, a droga jego hamowania to 1300 m, czyli prawie 13 boisk do piłki nożnej.

Prosimy kierowców o jedno: by przejeżdżając przez przejazd kolejowo-drogowy przestrzegali przepisów – mówi Marcin Pruszyński, ambasador kampanii. – Niestety, wielu z nich ciągle ignoruje znak „stop” i pulsujące czerwone światło, wjeżdża na przejazd przy opadających rogatkach lub kiedy zbliża się do niego pociąg. To właśnie te 4 kluczowe błędy odpowiadają za większość wypadków – dodaje.

Ale „Bezpieczny Przejazd” to także uczenie kierowców, jak się zachować, kiedy z jakichś przyczyn ich pojazd utknie na przejeździe. – Jeśli silnik jest sprawny, należy dodać gazu i wyłamać rogatki. Są one wyposażone w tzw. bezpieczniki drąga rogatkowego, które pozwalają na bardzo łatwe wyłamanie rogatki bez uszkodzenia pojazdu – radzi Marcin Pruszyński.
A Marek Wierzbicki z Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach podpowiada, jak skorzystać z tzw. Żółtej Naklejki PLK: – Jest ona umieszczona na każdym przejeździe kolejowym, zwykle na rogatkach, ale czasem tez na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Jej najważniejszy element to umieszczony na górze numer przejazdu. Poniżej znajdziemy telefon alarmowy, pod który należy zadzwonić w przypadku zagrożenia na przejeździe i podać właśnie numer przejazdu, oraz telefon do najbliższego posterunku ruchu, przydatny, gdy dojdzie do usterki technicznej.
Tylko w styczniu tego roku aż 475 razy zgłaszano pod nr 112 niebezpieczeństwo na przejazdach. W całym ubiegłym roku robiono to 7951 razy, a w 2021 r. – 7107.

– Także dzięki Żółtym Naklejkom maleje liczba zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2021 r. było ich 194, a rok później już tylko 172 – informuje Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP PLK.

2 KOMENTARZE
  1. Czas zamknięcia szlabanów
    Może któryś ze starych kolejarzy mi odpowie na pytanie, dlaczego jest tak, że jak szlabany się zamykają, to od momentu zamknięcia do przejazdu pociągu mija czasami 5 minut albo i więcej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Pociąg potrącił mężczyznę

W okolicy peronu pociąg relacji Warszawa - Mińsk Mazowiecki...

Nie żyje 3-letnia dziewczynka, matkę aresztowano

W nocy z 1 na 2 sierpnia do jednego...

Siedlce: Szalony pościg za kierowcą BMW. Staranował dwa radiowozy i ranił policjanta

Minionej nocy na ulicach Siedlec i okolicznych miejscowości odbywał...

Gmina Sarnaki: Przerwa w dostawie wody w Mierzwicach Kolonii

Jutro (22 października) w Mierzwicach Kolonii nastąpi przerwie w dostawie wody.

Wypadek w Stojadłach! Droga nieprzejezdna!

Na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Stojadła doszło...

W weekend utrudnienia w ruchu z powodu imprez

Od 20 do 24 czerwca zostanie zamknięta ul. Wiszniewskiego.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje