REKLAMA
10.3 C
Siedlce
Reklama

Uwaga wędkarze, jesteście obserwowani! Drony nad Liwcem

Mój towarzysz był kilka dni temu na rybach w tym samym miejscu z kolegą. Nic nie mąciło im błogiej ciszy i spokoju (a już na pewno nie ryby), aż do momentu, kiedy „coś” się pojawiło nad nimi…

– Najpierw usłyszałem dziwne bzyczenie – opowiadał. – Rozejrzałem się, ale niczego nie zauważyłem. Zadarłem głowę do góry, a tu wisi dron. Aż się zdenerwowałem, co to za diabelstwo, ale wędka była za krótka, żeby to strącić…

I dobrze, bo kolega by jeszcze odpowiadał za zniszczenie mienia. Po chwili wszystko się wyjaśniło. Nad rzeką pojawiła się straż rybacka. Panowie poinformowali, że za pomocą drona obserwowali zachowanie wędkarzy nad wodą. Ci zdali egzamin, bo strażnicy nie mieli żadnych uwag do ich etyki wędkarskiej. Jednak skrupulatnie skontrolowali, czy wędkarze nie mieli złowionych wcześniej ryb. Sprawdzili wędkarskie dokumenty. Po kontroli, z lądu i powietrza, ruszyli dalej, wzdłuż Liwca.

Czy rzeczywiście straż rybacka prowadzi kontrole za pomocą dronów?

– Straż współpracuje z osobami, które mają drony – informują w PZW. – Dysponują nimi także prywatnie niektórzy strażnicy, wykorzystując urządzenia do kontroli nad wodą.  Dron ma duże pole obserwacji, może dotrzeć w każdy teren, no i raczej nikt nie spodziewa się kontroli z powietrza. Ma też tę zaletę, że nagrywa ewentualne wykroczenia, co może stanowić dowód w sprawie.

– Dron na bieżąco przekazuje informacje znad wody i obserwuje wędkarzy – mówią strażnicy. – Możemy więc zauważyć i zarejestrować, kiedy kłusownicy podejmują sieci, czy wędkarz nie łowi na niedozwoloną metodę czy też liczbę wędek. Przy tradycyjnej interwencji trudno to czasem udowodnić.

Strażnicy mówią o dronie, że to kolejny strażnik. Nie złapie wprawdzie kłusownika, ale pomoże go namierzyć i udowodnić winę, bo z nagraniami się nie dyskutuje.


Kolega zrezygnował, zwinął wędki i poszedł posiedzieć w ciepłym domu przed telewizorem. Ja tkwiłem jeszcze nad wodą. I kiedy miałem świeżo w pamięci opowieść o dronie, zauważyłem jak niemal bezgłośnie leci nisko nad moją głową helikopter. Nie jakiś ruski wiertalot, ale najprawdziwszy amerykański śmigłowiec Black Hawk. No, głowy nie dam, ale taki wąziutki kadłub, specyficzna barwa, cicha praca śmigieł. Szybko w stresie przeanalizowałem: nie mam żadnej ryby, łowie dozwoloną metodą, mam kartę wędkarską. Poleciał dalej… Okazuje się, że wędkowanie nad poczciwym Liwcem potrafi dostarczyć emocji nie mniejszych niż wysokogórska wspinaczka.

17 KOMENTARZE
  1. Tylko rybacy dbają o rzeki
    No to drony się przyrządza do skontrolowania poczynań Wód Polskich i Meloracji jak wykonują prace na rzece oraz wypożyczalni kajakowych którzy uczestniczą w spływach kajakowych bez wykupionego ubezpieczenia dla uczestników którzy niszczą nagminnie rzekie

  2. Miałem taką kontrolę
    W poprzednim sezonie nad rzeką Bug w okolicy Drohiczyna łowiłem po stronie Zaburza a dron przyleciał z drugiej strony zawisł na kilka minut i odleciał z powrotem. Na drugim brzegu stał samochód PSR

  3. Ciekawe kiedy do ludzi dotrze ,że są niewolnikami.
    Permanentna inwigilacja – cytując klasyka.

    Rybki nie złowisz bez nadzoru ,świnki nie uhodujesz bez “zezwolenia”” ba już nawet jedną kurę trzeba zarejestrować w urzędzie.

  4. Tak tylko dla jasności
    “Nagrywanie osób trzecich bez ich wiedzy i zgody, niezależnie od tego czy sami bierzemy udział w nagraniu, w każdym przypadku może skutkować odpowiedzialnością cywilną za naruszenie dóbr osobistych tej osoby.”””

  5. Tak news z strony arimr. Jedna kura nie wymaga rejestracji i obserwacji a media co innego.
    Zgodnie z ww. rozporządzeniem obowiązek zgłaszania zdarzeń do komputerowej bazy danych
    ciąży na Podmiotach prowadzących zakład drobiu w których:
    1. utrzymywane jest nie mniej niż:
    a) 350 ptaków z gatunku kura utrzymywanych jako kury nioski lub
    500 ptaków z gatunku kura utrzymywanych jako brojlery kurze,
    b) 100 ptaków z gatunku kaczka lub kaczka piżmowa,
    c) 100 ptaków z gatunku gęś lub gęś garbonosa,
    d) 100 ptaków z gatunku indyk,
    e) 350 ptaków z gatunku przepiórka japońska,
    f) 100 ptaków z gatunku perlica,
    g) 2 ptaków z gatunku struś.
    2. przetrzymywane jest nie mniej niż:
    a) 500 jaj ptaków z gatunków kura, kaczka, kaczka piżmowa, gęś, gęś garbonosa,
    indyk, przepiórka japońska, perlica
    b) 10 jaj ptaków z gatunku struś

  6. Choroba naszych czasów
    No, trzeba przyznać osiągnięto prawdziwy sukces. Od pewnego czasu zaczyna być modne chodzenie w ubraniach stylizowanych na “moro””. W latach 60-70 tych to nawet wypadało – zadawało się styl, iść do kościoła w mundurze kolejowym. Wojskowi to nawet śluby brali w mundurach. Dzisiaj spaślaki ubierają się w moro i zadają stylu nawet nad muchawką. Przejawem czasu są tylko drony bo reszta bez zmian. A wszystko z biedy, zwykłej biedy … , którą skoszeniu osobnicy przykrywają zapalczywością i namiętnością w prześladowaniu wędkarzy. Następni pewnie będą filateliści, zbieracze etykiet, korków od butelek, itp.”

  7. Dobrze
    Bardzo dobrze że idą z techniką do przodu. Jeszcze przydały by się co jakiś odcinek rzeki czujniki skarżenia wody począwszy od samych Siedlec co czasem leci taki syf aż się pieni.Można też zakazać używania oprysków w jakiejś odległości od koryta rzeki i zasypać te rowy melioracyjne na polach bo na co to jak wszędzie gadają że susza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Wandalom przeszkadzał przewijak dla maluszków

We wrześniu w Mińsku Mazowieckim z wielką pompą...

Pociąg potrącił mężczyznę

W okolicy peronu pociąg relacji Warszawa - Mińsk Mazowiecki...

Wężykiem po drogach Skórca. Pijany kierowca uciekał przed policją

Policjanci otrzymali zgłoszenie o kierowcy skody, który „wężykiem” porusza...

Plantacja konopi w Mierzwicach Kolonii

Policjanci z Łosic w Mierzwicach Koloni (gmina Sarnaki) zatrzymali 29-letniego mężczyznę podejrzanego o nielegalną uprawę konopi i posiadanie marihuany.

Śmiertelny wypadek na DK92

Wypadek z udziałem BMW i rowerzysty. Jak informuje sierż. sztab....

20 lat Dworu Mościbrody (zdjęcia)

Gościli tu politycy z pierwszych stron gazet, artyści, kulinarni...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje