REKLAMA
9.4 C
Siedlce
Reklama

Siedlce: Gdzie biogazownia, a gdzie spalarnia?

– Marzy mi się, żeby w Siedlcach powstała biogazownia – mówi prezydent. – Dzięki niej mielibyśmy zapewnioną dostawę połowy ciepła potrzebnego latem. Poza tym uniezależnimy się od paliw kopalnych.

Biogazownia ma służyć przetwarzaniu odpadów zielonych, z których będzie wytwarzane ciepło. Radny Robert Chojecki pytał ostatnio Andrzeja Sitnika, gdzie powstanie biogazownia i jaki będzie koszt jej budowy. Prezydent odpowiedział, że nie jest jeszcze znane ani miejsce, ani koszt tej inwestycji.

Cały czas powraca też temat budowy spalarni odpadów, która ma powstać na ulicy Starzyńskiego. W poniedziałek, 13 marca, miał się odbyć wyjazd mieszkańców Siedlec do Konina, by mogli zobaczyć tamtejszą spalarnię.

– To mieszkańcy bloków spółdzielni mieszkaniowej, którzy chcieli z nami pojechać – mówi prezydent Sitnik.

Jak dodaje, pracownicy PEC odwiedzili również właścicieli posesji, na których wiszą plakaty sprzeciwiające się budowie spalarni.

– Żaden nie był zainteresowany tym, żeby pojechać i zobaczyć, jak działa taki obiekt – zaznacza Andrzej Sitnik. – Akcję z wieszaniem banerów postrzegam jako działanie polityczne. Kiedyś usłyszałem od jednego z posłów, że nie podoba mu się budowa spalarni odpadów. A ostatnio kandydat Polski 2050 na prezydenta Siedlec w nadchodzących wyborach, Grzegorz Orzełowski, również stwierdził, że chce budowy spalarni poza miastem. To działanie na niekorzyść mieszkańców.

Andrzej Sitnik odnosi się do planów budowy spalarni przez Związek Międzygminny „Zielone Gminy”, któremu Starostwo Powiatowe w Siedlcach przekazało działkę obok wysypiska odpadów w Woli Suchożebrskiej.

– Powstanie tej spalarni byłoby niekorzystne dla mieszkańców Siedlec, bo zgodnie z prawem musielibyśmy odbierać stamtąd ciepło. To byłby ogromny koszt, bo przecież rura doprowadzająca ciepło musiałaby mieć 10 km długości. Kto pokryłby koszt strat ciepła? Ceny też ustalałaby zewnętrzna gminna spółka, a my musielibyśmy po tych cenach odkupić ciepło. W dodatku trzeba by zamknąć połowę działalności PEC. (jj)

23 KOMENTARZE
  1. Panie Andrzeju
    To było do przewidzenia, że partyjniacy będą robić wszystko by przeszkadzać w budowie spalarni. Co do 2050 Holowni to wystarczy spojrzeć kto należy do tej partii w Siedlcach. Radni do niedawna z pisu i po. Partyjne horagiewki, o kandydacie na prezydenta tego ugrupowania nawet nie wspomnę bo szkoda słów.
    Tak dla tańszego ciepła i spalarni w Siedlcach

  2. @ 🙂
    Tak i nie
    Nie, bo mówimy o przetwarzaniu odpadów zielonych, czyli jednak kolejnej spalarni. Łatwiej to upchnąć w jednym miejscu pod kwestią kosztów, dowozów itp.
    Tak, bo wówczas mamy zakład produkujący ciepło w drugiej części miasta, więc zmniejszają się straty przy jego przesyłaniu. Dodatkowo dostęp do ścieków pozwoliłby na odzyskiwanie enegii. Koncepcje samochodów zasilanych krowimi i ludzkimi odchodami prezentowali w Top Gearze wiele lat temu. Technologia poszła do przodu, dlaczego by nie eksperymentować i nie wykorzystywać źródła, które, jakby nie patrzeć, będzie stałe.

  3. @Wesoły Romek
    Centrum miasta odpada – już teraz jest ciasno – i pod względem zabudowy, i ruchu na ulicach, więc nie wiem, gdzie chciałbyś zmieścić jakby nie patrzeć niemały obiekt. Żytnia/Piaskowa natomiast jest jakimś rozwiązaniem

  4. Spalarnia Siedlce
    Spalarnia jak najbardziej powinna powstać w Siedlcach. Przy Sokołowskiej na wysokości dzielnicy przemysłowej może i by się znalazło miejsce ale zaraz mieszkańcy będą kwękać że bee i fuu.
    No to przy Żytniej,tylko gdzie?Gdyż teren ten nie figuruje w planie zagospodarowania przestrzennego jako dzielnica przemysłowa i nie ma miejsca.
    No to przy Starzyńskiego. Mieszkańcy też marudzą że to miejsce bee i fee. Skoro mieszkańcy produkują na terenie miasta tony śmieci to powinni też wziąć za to odpowiedzialność i poprzeć spalarnię a nie wywozić odpady do ościennych gmin i udawać że problem znikną. Ja jestem mieszkańcem miasta i nie godzę się by przeciwnicy budowy spalarni wywieszali banery w imieniu wszystkich mieszańców miasta na przysłowiowe “Nie””. Mnie się nikt o zdanie nie pytał więc postanowiłem napisać co o tym myślę.

  5. Nie dla spalarni blisko domów!
    Ludzie mieszkają tu od ponad 80 lat.
    Wtedy nikt nie myślał o pecu.
    Już dosyć nowych inwestycji uciążliwych dla otoczenia.

  6. Do ‘Nie opłaca się. 2023-03-15 21:08’
    A latem nie używa Pan/Pani ciepłej wody? Większość społeczeństwa raczej używa ciepłej wody do mycia się, mycia naczyń itd.

    A co do ilości produkowanego ciepła to i tak są na razie szacunki. Może ostatecznie okaże się, że będzie tego więcej…

    A czy zna Pan/Pani ilości innych źródeł wykorzystywanych dotychczas surowców i wie Pan/Pani jakie koszty związane są z tym, aby je zakupić w porównaniu do wybudowania biogazowni i/lub spalarni?

    A czy wysypisko jest z gumy?

  7. Komentarz
    ” jakość,, Pragnę przypomnieć że Prezydenta wybrali mieszkańcy miasta !!! ”marzyciel,, wypowiedz bez komentarza .”prezydencie,, wypowiedz świadczy o inteligencji inżyniera bez zielonego pojęcia o nowoczesnym zagospodarowaniu odpadów . Panie Prezydencie aż tak dokładnie niema co tłumaczyć bo jeżeli ,ktoś politycznie jest przeciw to i tak ich się nie przekona robić swoje i do przodu .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Staczający się autobus przygniótł mężczyznę

Przed godz. 13 w Mokobodach kierujący autobusem próbował zatrzymać...

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Ostatnie pożegnanie Artura Kozłowskiego

Znana jest już data uroczystości pogrzebowych Artura Kozłowskiego -...

Kontrowersyjne „alkotubki” – alkohol w opakowaniach przypominających musy dla dzieci

W polskich sklepach pojawiły się alkohole sprzedawane w tubkach,...

Kolumbijska mgła nad Kosowem

34-letni Kolumbijczyk kierujący peugeotem, wjechał do przydrożnego rowu w...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje