W niedzielę, 19 marca odbył się VI Rajd Powitanie Wiosny w Dąbrowie, organizowany wspólnie przez PTTK „Podlasie” w Siedlcach, Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie Oddział Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach oraz Koło Terenowe PTTK im. Józefa Mikulskiego.
Podczas rajdu zapaliliśmy znicze pod miejscami pamięci narodowej w: Siedlcach, Zbuczynie i Łosicach. Odwiedziliśmy też lapidarium w Wólce Kamiennej i średniowieczne grodzisko pod Krzeskiem. Z okien autokaru dzięki barwnym opowieściom przewodników Eugeniusza Skorupki i Sławomira Kordaczuka poznaliśmy m.in. dzieje traktu brzeskiego, historię Olszanki i Niemojek , opowieść o młodzieńczych romansach Stefana Żeromskiego w Łysowie, Patkowie i lesie Rogacz.
Wyprawę zakończyliśmy po południu biesiadą turystyczną (z pysznym bigosem i kiełbaskami) w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Zwiedziliśmy XIX-wieczny dwór Dobrzyńskich i Fonbergów, a także wystawę „Koń w tradycji ziemiańskiej”.
Inaugurujący wiosnę rajd stał się okazją, by pamiątkowym dyplomem uhonorować ks. kan. dr. Jerzego Grochowskiego, proboszcza parafii w Uścimowie, który od 20 lat jest kapelanem siedleckiego oddziału PTTK. Pamiątkowy dyplom z podziękowaniami i wyrazami uznania wręczyła kapelanowi prezes oddziału Anna Kirchner.
10 osób, które w styczniu ukończyły szkolenie i zdały egzaminy, otrzymało legitymacje pilota oraz przewodnika PTTK.
Przed wieczorem w niedawno odnowionym stawie koło dworu utopiliśmy marzannę. Jak zapewnił goszczący nas kierownik muzeum Krzysztof Starczewski, staw jest przepływowy, delikwentka trafi więc, gdzie trzeba.
„Marzanno, Marzanno,
ty zimowa panno,
dziś cię utopimy,
bo nie chcemy zimy!”.
PTTK…
… to już jest geriatryczna organizacja. Kiedy odejdą starzy peerelowscy działacze to wtedy nastąpi reaktywacja. Aha, a czy na koniec były tradycyjne %?
ze stawu do morza?
może do płynie
Kiełbasa
Aby tylko kiełbasę zeżreć, nic więcej..
PTTK
Ach te dyplomy.
dyplomy
na aledrogo można kupić
Po co śmiecić?
Można było spalić, by później w tym kolorowym eko dymie uwędzić kiełbaski.