– Bibliografia dostępna jest dla wszystkich. Traktuje o wszystkich sferach życia, o samorządzie, gospodarce, kulturze, sporcie, religii… – opowiadał podczas promocji publikacji jej autor, starszy kustosz Andrzej Prządka. Spotkanie promocyjne odbyło się 20 marca w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach.
Prof. Dariusz Magier, historyk z UPH, gratulował autorowi, bibliotece i miastu, że bibliografia Siedlec od lat jest kontynuowana i że trzyma poziom. – To nie jest łatwe, bo rozwój technologiczny sprawia, że artykułów o Siedlcach jest coraz więcej – mówił. Oprócz książek i gazet, przybywa informacji w internecie.
Czy tworzenie bibliografii ma jeszcze sens, skoro można skorzystać z internetowych wyszukiwarek? – Problemem jest nie tylko niedobór informacji. Równie wielkim problemem jest nadmiar informacji. Cóż z tego, że mamy wyszukiwarkę, skoro po wrzuceniu hasła pokaże się nam 5 milionów stron – wyjaśniał prof. Dariusz Magier. W selekcjonowaniu i wyborze informacji może pomóc właśnie bibliografia.
– Środowisko naukowe jest zadowolone, że istnieje taka bibliografia. Pracownicy uczelni mogą się nią sami posługiwać, a przede wszystkim mogą polecać ją adeptom swoich kierunków, zwłaszcza historii, ale także kierunków pokrewnych. Wiele branż jest tu przecież ujętych. Dzięki bibliografii widzimy także, jak wiele ukazuje się publikacji dotyczących Siedlec – mówił prof. Dariusz Magier. – Polecam państwu tę bibliografię. Korzystajmy z niej – zachęcał.
Dyrektor MBP Ewelina Raczyńska zwróciła uwagę, iż bibliografia służy nie tylko mieszkańcom Siedlec i okolic. Egzemplarze publikacji trafią bowiem do Biblioteki Narodowej, a także do bibliotek uniwersyteckich.
Prezydent Andrzej Sitnik nawiązał do słów prof. Dariusza Magiera: – Zwykłem słuchać ekspertów. Skoro pan profesor mówi, że to wspaniała pozycja, to ja mu wierzę. I myślę, że nikt nie będzie tego kwestionował.
Dyrektor biblioteki darowując prezydentowi Andrzejowi Sitnikowi egzemplarz bibliografii, proponowała, by go sobie zachował: – Wiem, że każdy kto sięga po „Bibliografię Miasta Siedlce” z danego roku, od razu szuka w niej własnego nazwiska. Nie ukrywajmy, że pan prezydent też tak zrobi – stwierdziła dyrektor.
– Piękna pozycja. Niech służy mieszkańcom i wszystkim, którzy zechcą uzyskać informacje o naszym pięknym mieście – pochwalił bibliografię prezydent Siedlec.
Prace nad kolejnymi bibliografiami miasta, z 2022 i 2023 roku – już trwają.
brakuje tęczy w tle
i niebiesko-żółtej flagi