REKLAMA
11.2 C
Siedlce
Reklama

O Polakach ratujących Żydów – wykład Piotra Czyża

Spotkanie z historykiem rozpocznie się o godz. 18. 

Muzeum Regionalne prezentuje informacje o prelegencie:

Piotr Antoni Czyż – historyk, archiwista, muzealnik. Urodzony w 1985 r. we Włodawie. W 2004 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. W latach 2004-2009 na ówczesnej Akademii Podlaskiej w Siedlcach studiował historię: specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją współczesną. Studia doktoranckie w dziedzinie historii realizował na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach w latach 2016-2022. Od 2010 r. zawodowo związany z muzealnictwem i archiwistyką. Pracował w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie, w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, w Instytucie Pamięci Narodowej oddział w Lublinie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

Jest autorem ponad 200 publikacji: książek, rozdziałów, artykułów, w tym autorem edycji źródłowych pamiętników dotyczących XIX w., m.in. Ludwiki Kozietulskiej oraz Anny z Zamoyskich Czartoryskiej. Jest członkiem zarządu PTTK/Oddział „Podlasie” w Siedlcach, koła PTTK im. Józefa Mikulskiego, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oddział w Siedlcach i członkiem Instytutu Bronisława Szlubowskiego w Radzyniu Podlaskim oddział Towarzystwa Nauki i Kultury „Libra” w Lublinie.

5 KOMENTARZE
  1. Tak, trudne historie… Gdzie mamy LICZNE dowody wdzięczności żydowskich obywateli różnych państw którzy przetrwali w Polsce?
    gdzie są te dowody wdzięczności choćby ich potomków? a przede wszystkim
    CZY GDYBY
    przywoływanie prześladowań i śmierci NIE POMPOWAŁO budżetu przemysłu holokaustu,
    to mielibyśmy jakiekolwiek upamiętnienia (w Markowej, stolicy, czy na Księżycu) Polaków ratujących żydowskie ofiary IIWŚ ?
    Może gdyby rzucić okiem na wdzięczność holenderską wobec żołnierzy polskich to wiele więcej moglibyśmy zrozumieć? nota bene anglosasi nie wykazali takiej empatii wobec Polski i Polaków jak Holendrzy…

  2. Skoro tak ratowali to dlaczego prawie nikt nie przetrwał ?
    W Warszawie jest specjalna placówka naukowa: Żydowski Instytut Historyczny który zajmuje się dokumentowaniem Holokaustu i historią Polski okresu okupacji i tuż po niej.
    Jest to b.duże archiwum pisane i dźwiękowe relacji świadków.
    Z dokumentacji tego Instytutu korzysta także Yad Waszem desygnując Polaków do odznaczeń.
    Dlaczego nie skorzystać z prelekcji jednego z profesorów, naukowców tego Instytutu ?
    Dlaczego by nie zaprosić na takie spotkanie naukowca która zna się na tej tematyce ?
    Jest także od dawna Centrum Badań nad Zagładą Żydów działające przy Instytucie Socjologii PAN.
    Dlaczego stamtąd żaden naukowiec nie został zaproszony na wykład ?

  3. Pomalutku
    Najgorsze w tym wszystkim, że Polacy nie znają własnej historii i nie umieją się bronić. Gdy zarzuca się Polsce antysemityzm z przed 1939 roku, getto ławkowe to warto wiedzieć jak to wyglądało w W. Brytanii czy Francji w ty czasie. Co siedziało w Niemczech przy aprobacie lub obojętności świata. O tym jak zawracano statki z uchodźcami żydowskimi od brzegów USA, przy obojętności diaspory amerykańskich Żydów, jak ci Żydzi wracali do Niemiec skazani na późniejszy holokaust. Nawet te “getto ławkowe””na polskich uczelniach nie było podyktowane antysemityzmem tylko dostępnoscia zubożałych po wojnie 1920r. Polaków do studiowania. Kto wie o obozach wojskowych w których szkolono Żydów na terenie Polski do walki na przyszłych ziemiach Izraela? Kto wie o wspólnej walce na terenie getta w czasie powstania . O sztandarach żydowskim i biało-czerwonym nad Placem Muranowskim w czasie powstania w gettcie? A to tylko drobne szczegóły rzucone dość chaotycznie przeze mnie. A pomoc Żydom w czasie okupacji… Mogli Polacy zrobić wiecej . Polacy apelowali do świata, Rząd Sikorskiego, Karski u prezydenta USA, rozmowy z bogatymi Żydami w Ameryce i co? Nic. Pomyślcie o pomocy Żydom w okupowanej Polsce, gdzie jest głód, żywność na kartki, brak pracy, brak mieszkań. Jak przechować, wykarmić skrycie rodzinę obcych ludzi przez lata w domu bez kanalizacji wśród sąsiadów, którzy wiedzą, ze w razie wpadki pójdą wszyscy pod mur. Porównajcie to co dzisiaj się wydarzyło z uchodźcami ukraińskimi. Polska wolna, ludzie mają pracę , rząd , samorząd pomaga i Polacy biorą pod dach obcych ludzi. Nikt nam nie grozi a świat nas podziwia. Ci sami Polacy ale warunki pomocy przecież całkiem inne. Myślę,ze Żydom pomogliśmy więcej jak mogliśmy w tamtych strasznych warunkach.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Wandalom przeszkadzał przewijak dla maluszków

We wrześniu w Mińsku Mazowieckim z wielką pompą...

Kolumbijska mgła nad Kosowem

34-letni Kolumbijczyk kierujący peugeotem, wjechał do przydrożnego rowu w...

Cegłów: Kobieta potrącona przez pociąg

Na przejeździe kolejowym w Cegłowie pociąg potrącił 43-letnią kobietę. Jak...

Ciężarówka uderzyła w rower

Na ul. Jagiełły w Siedlcach doszło do potrącenia osoby...

Pociąg potrącił mężczyznę

W okolicy peronu pociąg relacji Warszawa - Mińsk Mazowiecki...

Wężykiem po drogach Skórca. Pijany kierowca uciekał przed policją

Policjanci otrzymali zgłoszenie o kierowcy skody, który „wężykiem” porusza...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje