REKLAMA
9.2 C
Siedlce
Reklama

Zwinne, a czasem kłopotliwe

Zdarzają się problemy z niewłaściwym parkowaniem, jazdą z nadmierną prędkością czy nieustępowaniem pierwszeństwa pieszym. W dodatku niektórzy jeżdżą po wspomagaczach.

W kwietniu ruszył sezon na e-hulajnogi. Przepisy z maja 2021 roku precyzują, jak prawidłowo korzystać z hulajnóg elektrycznych. Mimo to na ulicach wciąż występują problemy z niewłaściwym parkowaniem, jazdą z nadmierną prędkością czy nieustępowaniem pierwszeństwa pieszym. W dodatku niektórzy jeżdżą po wspomagaczach.

W ubiegłym roku w Wielgolesie (gm. Latowicz) policjanci zatrzymali do kontroli kierującego elektryczną hulajnogą, który był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało niemal promil alkoholu. Funkcjonariusze sprawdzili mężczyznę w policyjnym rejestrze – miał dożywotni zakaz jazdy pojazdami mechanicznymi. Mundurowi ustalili, że 42-latek z gminy Latowicz chciał wyświadczyć koledze przysługę i wybrał się na stację paliw kupić mu wino, którego zabrakło. Prawdopodobnie może to być jego najdroższe wino w życiu, ponieważ policjanci za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości nałożyli mandat karny w wysokości 2,5 tys. złotych, zgodny z nowym taryfikatorem.

5 najważniejszych zasad poruszania się hulajnogami:

  • Poruszaj się drogami dla rowerów. Jeśli nie są dostępne, wybieraj jezdnię z dozwoloną prędkością do 30 km/h, bądź, w innych przypadkach, chodnik.

  • Jedź maksymalnie 20 km/h, a poruszając się po chodniku, dostosuj prędkość i ustępuj pierwszeństwa pieszym.

  • Nigdy nie jedź pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

  • Jedna hulajnoga = jedna osoba. Obowiązuje zakaz przewożenia dodatkowych osób, zwierząt czy ładunku.

  • Parkuj hulajnogę w wyznaczonych do tego miejscach. W przypadku ich braku zaparkuj hulajnogę równolegle do chodnika, jak najbliżej jego zewnętrznej krawędzi (najdalej od jezdni). Pamiętaj, aby pozostawiona szerokość chodnika nie utrudniała ruchu i była nie mniejsza niż 1,5 m. Pamiętaj o osobach niewidomych i niepełnosprawnych.

2 KOMENTARZE
  1. użytkownicy hulajnóg
    nagminnie łamią wszystkie wyżej wymienione zasady, policja albo tego nie widzi albo udaje, lepiej gdyby tego nie było bo stwarza duże zagrożenie i zaśmieca otoczenie

  2. Wiele z tych zasad można weryfikować systemowo
    1.Prędkość max 20 km/h – wystarczy ogranicznik na hulajnodze i sprawdzanie czy działa wyrywkowo przez policję nawet na stojących na ulicy hulajnogach;
    2.Zakaz jazdy w kilka osób, to kwestia czujników w samej hulajnodze. Jak wykryje “trzy nogi”” to nie jedzie, albo jedzie wolno np. 0,5 km/h.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Śmiertelny wypadek w gminie Suchożebry (AKTUALIZACJA)

1 lutego w miejscowości Sosna-Korabie około 20-letni mężczyzna kierujący samochodem bmw wypadł z drogi i wpadł na częściowo zadrzewioną łąkę.

Grzybiarze, uważajcie na żmije!

Dziś do redakcji zgłosił się pan Daniel z Siedlec,...

Społem PSS w Siedlcach buduje bloki…

Wielu siedlczan zastanawia się, co powstanie w miejscu budynków handlowych i przystanku dla busów przy ul. Sienkiewicza, nieopodal ronda św. Andrzeja Boboli. Już wiemy! Inwestor PSS Społem planuje wybudować w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy.

Wypadek w Gostchorzy

Przed godz. 7 w miejscowości Gostchorz na DK63 doszło...

Śmiertelny wypadek na DK92

Wypadek z udziałem BMW i rowerzysty. Jak informuje sierż. sztab....

Ojciec zamordowanego 14-latka aresztowany

Jak podaje TVN24, siedlczanin podejrzewany o zamordowanie 14-letniego syna...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje