REKLAMA
23.5 C
Siedlce
Reklama

Kłopoty z hulajnogami

W kwietniu ruszył sezon na hulajnogi… Jakie się z tym wiążą zagrożenia?

To może być najdroższe wino, jakie w swoim życiu kupił 42-letni mieszkaniec gminy Latowicz…

Przepisy z maja 2021 roku precyzują, jak prawidłowo korzystać z hulajnóg elektrycznych. Mimo to na ulicach wciąż występują problemy z niewłaściwym parkowaniem, jazdą z nadmierną prędkością czy nieustępowaniem pierwszeństwa pieszym. W dodatku niektórzy jeżdżą po wspomagaczach.

W  Wielgolesie (gm. Latowicz) policjanci zatrzymali do kontroli kierującego elektryczną hulajnogą, który był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało niemal promil alkoholu. Funkcjonariusze sprawdzili mężczyznę w policyjnym rejestrze – miał dożywotni zakaz jazdy pojazdami mechanicznymi. Mundurowi ustalili, że 42-latek z gminy Latowicz chciał wyświadczyć koledze przysługę i wybrał się na stację paliw kupić mu wino. Prawdopodobnie może to być jego najdroższe wino w życiu, ponieważ policjanci za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości nałożyli mandat karny w wysokości 2,5 tys. złotych, zgodny z nowym taryfikatorem.

Do innego rodzaju incydentu doszło w Okuniewie (gm. Halinów). Policjanci zauważyli szybko poruszającą się hulajnogę elektryczną. Pomiar wykazał, że kierujący nią mężczyzna pędził 73 km/h. 26-letni mieszkaniec Sulejówka myślał, że może jechać z prędkością, z jaką poruszają się inne pojazdy, a na taką pozwalał mu jego jednoślad. Natomiast przepisy ruchu drogowego zobowiązują kierowców hulajnóg elektrycznych do poruszania się na drodze z maksymalną prędkością do 20 km/h. Skończyło się mandatem w wysokości 1500 zł.

Od 7 kwietnia, po zimowej przerwie, znów można korzystać z pojazdów elektrycznych w Mińsku Mazowieckim, do czego oficjalnie zachęca przyjazny elektromobilności urząd miasta.

– Dużym udogodnieniem jest swoboda korzystania z tego rodzaju transportu. Na hulajnodze czy skuterze można o każdej porze podjechać w dowolne miejsce w mieście. Zwinne i ekologiczne pojazdy szybciej dotrą do celu – przekonywał niedawno burmistrz Marcin Jakubowski.

Miasto Mińsk Mazowiecki w 2021 r. przystąpiło do pilotażowego projektu „Lokalny System Mikromobilności”. Mieszkańcy przez 60 dni wypróbowywali elektryczne pojazdy – 30 hulajnóg i 10 skuterów. Do obsługi e-pojazdów służyła bezpłatna aplikacja do pobrania na smartfony. Przy jej użyciu można było wypożyczyć hulajnogę lub skuter na minuty.

Już pierwsze statystyki wskazały na popularność tego typu pojazdów. W ciągu 60 dni użytkownicy systemu dokonali 12 233 wypożyczeń (pojazdy były najchętniej wypożyczane w środy, a w 90% wypożyczano hulajnogi), czyli średnio 204 wypożyczenia dziennie. Liczba użytkowników wyniosła 1469 osób. Przejechali oni 41 934 km. Ta forma komunikacji przypadła do gustu szczególnie młodszym mieszkańcom (2/3 użytkowników to mińszczanie w wieku 18 lat-23 lata).

Dziś już można powiedzieć, że elektryczne hulajnogi wrosły w krajobraz miasta. Korzysta z nich coraz więcej młodych mińszczan. Przy czym urząd miasta konsekwentnie przypomina, że do jazdy skuterem potrzebne są odpowiednie uprawnienia i trzeba założyć kask, który znajduje się w bagażniku.

A hulajnogami elektrycznymi można poruszać się w wyznaczonych miejscach i z odpowiednią prędkością. Hulajnogi można zaparkować tylko w strefach określonych w aplikacji. Jeśli użytkownik chce zakończyć przejazd w innym miejscu niż strefa, aplikacja nie przyjmuje zakończenia jazdy. Władze miasta mają nadzieję, że taka opcja zapobiegnie porzucaniu i dewastacji e-pojazdów.

Niestety, zdarzało się, że użytkownicy zostawiali je położone na środku chodnika albo w miejscach, gdzie tarasują przejście. Pozostawione e-hulajnogi stanowiły zagrożenie, zwłaszcza dla osób niewidomych czy niepełnosprawnych.

– W takich przypadkach można skontaktować się z operatorami pozostawionego nieprawidłowo sprzętu i zgłosić problem – informuje Michał Borek, general manager Lime Poland. (Firma Lime ma flotę ponad 22 tysięcy e-hulajnóg w ponad 50 polskich miastach, w tym w Mińsku Mazowieckim). – Bezpieczeństwo i ekologia to nasze priorytety. Staramy się jak najlepiej wykorzystać przerwę zimową, by odpowiednio przygotować się do nowego sezonu. Każda e-hulajnoga przechodzi dokładny przegląd w naszym magazynie.


5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD PORUSZANIA SIĘ HULAJNOGAMI:

1. Poruszaj się drogami dla rowerów. Jeśli nie są dostępne, wybieraj jezdnię z dozwoloną prędkością do 30 km/h, bądź, w innych przypadkach, chodnik.

2. Jedź maksymalnie 20 km/h, a poruszając się po chodniku, dostosuj prędkość i ustępuj pierwszeństwa pieszym.

3. Nigdy nie jedź pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

4. Jedna hulajnoga = jedna osoba. Obowiązuje zakaz przewożenia dodatkowych osób, zwierząt czy ładunku.

5. Parkuj hulajnogę w wyznaczonych do tego miejscach. W przypadku ich braku zaparkuj hulajnogę równolegle do chodnika, jak najbliżej jego zewnętrznej krawędzi (najdalej od jezdni). Pamiętaj, aby pozostawiona szerokość chodnika nie utrudniała ruchu i była nie mniejsza niż 1,5 m. Pamiętaj o osobach niewidomych i niepełnosprawnych.

9 KOMENTARZE
  1. Ciekawy
    W Siedlcach nawet na zimę te zawalidrogi pozostawiono , nieraz przysypane śniegiem w zaspach ,można było sobie uszkodzić auto .
    Za dużo tego.
    W Paryżu już częściowo eliminują ten wynalazek z centrum miasta.
    Ludkowie są nieodpowiedzialni porzucają to to byle gdzie tarasując przejścia i utrudniając życie innym np. niedowidzącym .

  2. Oj
    A wystarczyło by porobić punkty wypożyczenia i zwrotu jak z rowerami ale częściej ulokowane i nie było by tego na chodnikach, ale te firmy takich rzeczy nie świadczą wiec najlepiej by było powiedzieć im dowidzenia!

  3. Masakra
    Powinni jakieś miejsca do zostawiania tego dziadostwa zrobić, moja sytuacja była taka że ktoś zostawił hulajnoge 20cm od mojego auta, przeciagnelem ja na trawnik, minęło 2 dni wychodzę z psem patrzę oparta o mój samochód wkur….. się jak cholera, wyciagnelem ja znów na trawnik zobaczyłem co to za firma (LIME) wróciłem do domu wszedłem na ich stronę i napisałem email że mają ja uprzatnac bo zadzwonię na straż miejska, to było w sobotę koło 21, i duży plus dla tej firmy ze w niedziele z rana wychodzę z psem i podjechał jakiś bus i zabrali ja.

  4. PO CO SĄ E-HULAJNOGI? – BRUTALNA PRAWDA
    Tak naprawdę z tego co zauważyłem jest to “dowóz”” do nocnego, żabki czy czegokolwiek – orlenu, po procenty i to wszystko. Te hulajnogi zawsze co widzę nocami czy zza samego świtu, porozrzucanego, wyrzucone gdzieś w trawnik czy gdziekolwiek. Ewentualnie jeszcze opcja podjechać na “”kebsa”” pod “”stejszon””…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Śmiertelne zderzenie w Mlęcinie (aktualizacja)

18 czerwca ok. godz. 18 w miejscowości Mlęcin na skrzyżowaniu drogi powiatowej 2212W Jakubów-Dobre z drogą gminną doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Zabójstwo w centrum Siedlec „Pozbawiłem go życia i proszę o uniewinnienie”

Ruszył proces przeciwko 24-letniemu Dominikowi, który zabił przypadkowego przechodnia w centrum Siedlec. Swoją 61-letnią ofiarę uderzył w głowę kamieniem. Odszedł z miejsca zbrodni, a potem ukradł kurtkę i czapkę Mikołaja, by dokonać kolejnej kradzieży w markecie. 24-latkowi grozi dożywocie.

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Śmiertelny wypadek na Terespolskiej

Na ul. Terespolskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą.

Policja szuka świadków śmiertelnego wypadku na ul. Warszawskiej w Siedlcach

Siedlecka policja poszukuje naocznych świadków tragicznego zdarzenia, do którego doszło w minioną sobotę, 29 czerwca na ul. Warszawskiej w Siedlcach.

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje