REKLAMA
14.8 C
Siedlce
Reklama

Młodzi ludzie ze Zbuczyna kręcili wspomnienia

Młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie od listopada ub. realizuje projekt pt. „Kręcimy wspomnienia” w ramach programu Równać Szanse – Małe Granty ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego uroczyste podsumowanie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17.00 w GOK-u w Zbuczynie.

Kręcimy wspomnienia” |
W listopadzie GOK w Zbuczynie zaczął realizować sześciomiesięczny projektu prowadzony z aktywnym udziałem młodych ludzi – młodzieży w wieku 13-19 lat
. -„Projekt polegał na kręceniu przez nas wspomnieniowych filmów do Internetu. Po połowie roku, dokładnie dziś, na podsumowaniu zadania odbędzie się premiera filmu, zmontowanego przez naszą grupę – informuje Maja Pierkarska z grupy młodzieży realizującej projekt.

Młodzi projekt uczyli się ona między innymi panować nad sobą w sytuacji publicznej, planować swoje działania, szukać nowych rozwiązań, poznawali swoje mocne i słabe strony. Przede wszystkim poznali bliżej starszych mieszkańców swojej gminy i są bardziej dumni z miejsca, w którym mieszkają. Celem zadania był także rozwój u nich nowych kompetencji, rozwijanie i zwiększenie aktywności, wiary we własne możliwości oraz zdolności pracy w grupie oraz w środowisku lokalnym.

Postawili na swoich
Na początku realizacji zadania grupa młodzieży wymyśliła nazwę oraz zaprojektowała logo grupy, utworzyła profil w mediach społecznościowych, a także samodzielnie napisała scenariusz, wybrali termin i miejsca nagrań, a następnie zmontowali i opublikowali pierwsze swoje filmy w Internecie.
– Odwiedził ich także Paweł Przewoźny – pochodzący ze Zbuczyna raper, reżyser oraz filmowiec, który przeprowadził z nimi warsztaty filmowe. Młodzi poznali podstawowe wyposażenie niezbędne do profesjonalnego nagrywania filmów, dowiedzieli się jaką rolę pełni światło, jak zadbać o tło w kadrze oraz co to jest „złoty trójpodział”. Następnie razem z nim przygotowali materiał do kolejnego filmu. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa oraz nagranie prezentujące całą grupę. Do nagrania został wykorzystany dron, co dla młodzieży było ogromną atrakcją – mówi Łukasz A. Wawryniuk, autor i koordynator projektu.

Oprócz zajęć filmowych odbyły się również warsztaty z Adamem Białczakiem – reporterem Katolickiego Radia Podlasie. Opowiedział on nie tylko o swoich doświadczeniach zawodowych, ale przede wszystkim pokazał młodzieży jak pracować z dźwiękiem. Zaprosił ich również na krótki spacer po terenie oraz w pomieszczeniach GOK-u, aby lepiej zrozumieć jak zachowuje się dźwięk w różnych warunkach i miejscach. Młodzi dowiedzieli się także jak należy się przygotować do wywiadu, czego unikać podczas nagrywania i poznali prosty program do obróbki dźwięku, na podstawie którego nauczyli się montować ścieżki dźwiękowe.

To jednak nie koniec wyzwań, które ich czekały. Oprócz samodzielnego nagrywania i montowania filmów, mieli również za zadanie zadbać o promocję swoich działań w sieci, nawiązać współpracę z lokalnymi mediami oraz zorganizować wyjazd integracyjny do innej grupy projektowej biorącej udział w programie Równać Szanse.

Program Równać Szanse to przede wszystkim projekty realizowane przez młodzież, dzięki którym młodzi ludzie mogą poznać swoje możliwości i uwierzyć siebie, podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność, lepiej poznać i zrozumieć społeczność, w której żyją czy też nawiązać relacje i współpracę zarówno z rówieśnikami jak i dorosłymi. Jego misją jest wyrównywanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. W ubiegłorocznej edycji konkursu zostało złożonych blisko 200 wniosków przez organizacje pozarządowe, Koła Gospodyń Wiejskich, domy kultury i biblioteki z miejscowości do 20.000 mieszkańców z całej Polski (dokładnie: 188). Ostatecznie rekomendacje Komisji Ekspertów oraz dofinansowanie otrzyma ostatecznie tylko 60 najlepszych. Co więcej, GOK otrzymał maksymalną kwotę o jaką można się było starać, tj., 10.000 zł. Po drugie – otrzymał grant jako jedyny wnioskodawca z woj. mazowieckiego.

Uroczyste podsumowanie projektu odbędzie się 28 kwietnia od godz. 17.00 w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie. Wstęp wolny.

Program Równać Szanse jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Ciało noworodka znalezione w śmietniku (aktualizacja)

W koszu na śmieci przy przystanku autobusowym w Brzezinach...

Zginął młody mężczyzna. Wybuchy w stodole – nowe fakty!

W pożarze drewnianej stodoły w Ryczycy (gm. Kotuń) zginął 20-letni...

Siedlce: Maszyna przycisnęła pracownika

26 sierpnia na terenie jednego z zakładów pracy w...

Zderzenie pociągu z łosiem

Pociąg Intercity relacji Terespol-Łódź zderzył się z łosiem przed...

Ciąg dalszy sprawy z Brzezin – dziecko urodziło się żywe

Wykonano sekcję zwłok noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku...

Śmiertelny wypadek w miejscowości Sionna! Droga nieprzejezdna! (aktualizacja)

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut temu...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje