REKLAMA
4.3 C
Siedlce
Reklama

Zwiększenie azotu dostępnego dla roślin bez nawożenia mineralnego

Azot jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych wpływających na wysokość plonowania roślin. W rolnictwie jego głównym źródłem są stosowane nawozy mineralne.

Zwiększenie azotu dostępnego dla roślin bez nawożenia mineralnego

 

Azot jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych wpływających na wysokość plonowania roślin. W rolnictwie jego głównym źródłem są stosowane nawozy mineralne. Jednocześnie pierwiastek ten jest bardzo podatny na wymywanie oraz przemiany biologiczne, przez co nie zostaje w pełni wykorzystany przez rośliny. Dlatego należy aplikować nawozy azotowe tak, by jak najbardziej ograniczyć ich straty z gleby i zapewnić roślinom stałą podaż tego pierwiastka. Jak można to zrobić?

 

Jedną z dróg na zapewnienie dłuższej niż w przypadku tradycyjnych nawozów mineralnych podaży azotu dla roślin jest wykorzystanie produktów naturalnych, takich jak: obornik czy guano, różnego rodzaju komposty, poferment z biogazowni czy nawozy z przetworzonych odpadów produkcji rolnej. Jednakże te naturalne metody zazwyczaj nie są tak efektywne, jak aplikacja nawozów mineralnych. 

 

Biologiczne pozyskiwanie azotu z powietrza

 

Do wzbogacenia gleby w azot bardzo często stosuje się też poplony z roślin bobowatych, których bakteryjne symbionty pobierają ten pierwiastek z powietrza. A wolnego azotu w powietrzu jest niemalże 80%. Jednakże polony takie należy najpierw przyorać, by uległy rozkładowi w glebie i zasiliły ją w azot. 

Inną metodą naturalnego zasilania gleby w azot pochodzący z powietrza jest zastosowanie wolnożyjących bakterii glebowych wiążących azot. Dzięki temu, że aktywność asymilacji azotu z powietrza przez te bakterie zależy od warunków pogodowych nie ma ryzyka przenawożenia roślin. Jednakże bakterie te mają też swoje ograniczenia, ponieważ w skrajnych warunkach np. w czasie suszy glebowej ich aktywność ulega niemalże całkowitemu wstrzymaniu.

 

A może zmienić kierunek działania?

Rośliny pobierają azot z gleby w formie rozpuszczalnych w wodzie jonów. Jednakże najnowsze osiągnięcia nauki pozwalają postawić ten porządek na głowie i zapewnić asymilację azotu bezpośrednio w liściach, czyli tam gdzie będzie on bezpośrednio uczestniczył w procesach metabolicznych. Taką możliwość zapewnia BlueN® (https://bluen.info/) produkt najwyższej jakości, który rewolucjonizuje nawożenie roślin azotem. Bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, które są składnikiem aktywnym tego preparatu, po nalistnej aplikacji wnikają przez aparaty szparkowe do wnętrza liści i zasiedlają ich miękisz. 

Jak działa BlueN®?

Bakterie Methylobacterium symbioticum po zasiedleniu  wnętrza liści wykorzystują wytwarzane w nim metabolity jako źródło energii i węgla do swoich procesów życiowych. Wśród nich jest także wytwarzanie enzymu nitrogenazy, który odpowiada za wiązanie wolnego azotu atmosferycznego i przekształcaniu go do jonów amonowych. A te są już bezpośrednio wykorzystywane przez rośliny do procesów metabolicznych. Azot zasymilowany przez bakterie następnie jest wbudowany w tkanki roślinne. 

 

Jakie korzyści daje stosowanie BlueN®?

 

Stosowanie BlueN® przyczynia się do zwiększenia plonów, których doskonała jakość, potwierdzona badaniami jest jedną z korzyści jego stosowania. BlueN® najlepiej działa, gdy uzupełniamy zredukowane lub utracone na skutek wypłukiwania dawki nawozów mineralnych. Poza tym BlueN® pozwala na ekologiczne nawożenie azotem także w certyfikowanych uprawach ekologicznych. Z drugiej strony, BlueN® może być stosowany wraz z pełnymi dawkami nawozów, także mineralnych, ponieważ jego stosowanie nie wlicza się do limitów dopuszczonych dawek tego pierwiastka. Zwiększa on wtedy plonowanie opryskanych roślin. Jednak najlepsze efekty uzyskujemy gdy ograniczamy ilość stosowanego azotu mineralnego o 30–50 kgN. Wysoką efektywność produktu potwierdzają nie tylko przeprowadzane badania, ale też opinie zadowolonych użytkowników.

Poza bezpośrednim wpływem na plon, BlueN® ma też działanie pośrednie. Azot znajdujący się w pozostawionych na polu czy plantacji resztkach pożniwnych wzbogaca glebę. W ten sposób do gleby dostarczona jest pula tego pierwiastka, który jest powoli wykorzystywany i uwalniany przez mikroorganizmy glebowe. W ten sposób następuje nie tylko zwiększenie azotu w glebie, ale także zwiększenie jej aktywności biologicznej, tak ważnej z punktu widzenia nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa.

 

Reasumując, BlueN® dostępny w ofercie firmy Chemirol to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie plonów bez podnoszenia nakładów finansowych na ich uzyskanie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Wypadek na DK2 w Ujrzanowie

Na rondzie w Ujrzanowie doszło do zderzenia dwóch samochodów. Przed...

Zderzenie w Broszkowie. Droga nieprzejezdna (aktualizacja)

Na DK2 w Broszkowie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierujący...

Niebezpieczne zdarzenie drogowe z jeleniem w gminie Ceranów

28 listopada około godz. 6.30 na drodze krajowej 63 na wysokości...

Sędzia Krzysztof Jakubik walczy o dobre imię

Po wstrząsającej informacji o siedleckim sędzi ekstraklasy, posądzanym o...

12-letnia dziewczynka odnaleziona

Dziewczynka dzięki napływającym informacjom została szybko odnaleziona. Zaginiona 12-latka odnaleziona...

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje