REKLAMA
0.4 C
Siedlce
Reklama

Tanie ogrzewanie domu gazem propan

Z roku na rok, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na ogrzewanie gazem płynnym. Dotyczy to zwłaszcza domów, które znajdują się zdała od sieci gazu ziemnego. Dlaczego wybierają gaz propan? Jak plasuje się wydajność gazu propan na tle innych paliw? Jakie korzyści niesie taki sposób ogrzewania? Na te, i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Obecna sytuacja geopolityczna, rosnące ceny paliw i energii, inflacja – te, i inne czynniki wpływają na to, że jesteśmy zmuszeni szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wydatki związane z ogrzewaniem gospodarstwa domowego także można ograniczyć, m.in. przez wybór bardziej wydajnego paliwa.

Gaz płynny propan wydajniejszy od innych paliw

Najpopularniejszym paliwem w Polsce jest węgiel kamienny. Dużą popularnością cieszą sią także koks oraz olej opałowy. Sprawdźmy, jaką wartość opałową mają poszczególne dostępne paliwa. Oto zestawienie średnich wartości opałowych w przeliczeniu na kilogram surowca: gaz płynny (LPG, propan) – 12,87 kWh, olej opałowy – 10,67 kWh, gaz ziemny – 9,44 kWh, koks – 7,22 kWh, węgiel kamienny – 5,83 kWh, drewno – 2,1-4,5 kWh.

Jak wynika z powyższych danych, gaz płynny ma bardzo wysoką wartość opałową, co przekłada się na jego wydajność. Wydajność najprościej można określić jako stosunek zużytego paliwa do ilości wytworzonego ciepła. Im więcej ciepła zostanie wytworzona, tym wydajność danego paliwa jest większa.

Propan jest jednym z najbardziej wydajnych paliw. Dodatkowo wydajność gazu płynnego propan może być jeszcze większa dzięki użyciu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Takie kotły pozwalają odzyskać część ciepła zmagazynowanego w spalinach, by następnie przekierować to ciepło do wnętrza układu centralnego ogrzewania. W rezultacie uzyskamy wyższe temperatury przy zużyciu mniejszej ilości gazu.

Niska cena gazu propan 

Od wielu lat ceny gazu płynnego propan utrzymują się na niskim poziomie, w porównaniu do cen innych paliw. Dzięki temu koszt zatankowania przydomowego zbiornika propanem będzie niższy, niż np. zakup odpowiedniej ilości węgla, ekogroszku czy oleju opałowego.

Dodatkowo poza sezonem grzewczym, czyli w okresie wiosny i lata, ceny gazu propan maleją. Wynika to ze zmniejszonego zapotrzebowania na materiały opałowe. Kupując propan poza sezonem grzewczym można zatankować zbiornik na paliwo taniej i zgromadzić w ten sposób jego zapas na zimę.

Aktualną cenę gazu propan (za litr) można sprawdzić tutaj https://lpgdirect.pl/sklep-online/. Jest to cena przed rabatem, który zależy od ilości zamawianego propanu.

Jak widzimy, wysoka wydajność propanu w połączeniu z relatywnie niską ceną tego gazu, sprawiają, że jest to opłacalna forma ogrzewania gospodarstwa domowego.

Dofinansowanie kosztów instalacji na gaz propan

Przejście na ogrzewanie domu gazem propan wiążę się z inwestycją w instalację na gaz płynny. Między innymi w zakup i montaż zbiornika na gaz, kotła kondensacyjnego oraz niezbędnych instalacji. Istnieją jednak programy, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na wyżej wymienione koszty.

W przypadku przejścia z przestarzałych źródeł ciepła i wymiany ich na nową niskoemisyjną instalację zasilą gazem propan, można skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze plus.

Ekologiczne i bezobsługowe ogrzewanie

Warto też wspomnieć, że gaz propan jest gazem ekologicznym. Proces jego spalania jest jednym z najczystszych, bo emituje najmniej toksycznych spalin i gazów cieplarnianych. W wyniku spalania propanu, oprócz ciepła, powstaje czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Woda ta może zostać odprowadzona do kanalizacji.

Koleją zaletą ogrzewania domu propanem jest bezobsługowość tego systemu ogrzewania. Nowoczesne kotły kondensacyjne zasilane propanem są na tyle zautomatyzowane, że praktycznie nie wymagają obsługi. Po odpowiednim zaprogramowaniu, same decydują kiedy uruchomić piec i ile propanu spalić, aby uzyskać optymalną temperaturę. Generuje to oszczędności i wygodę. Eliminuje też konieczność magazynowania węgla czy ekogroszku, które zajmują dużo miejsca i niestety wymagają wysiłku fizycznego, by „dołożyć do pieca”. 

Gdzie najpewniej zamówić gaz propan

Działającym od lat na polskim rynku, solidnym dostawcą gazu pochodzącego od europejskich dostawców jest firma LPG Direct. Świadczy ona nie tylko usługę dostawy gazu do zbiorników przydomowych. LPG Direct obsługuje klientów indywidualnych, małe i duże firmy oraz sektor rolnictwa w sposób kompleksowy. Zarówno na poziomie doradztwa – pomaga planowaniu całej instalacji, w wyborze zbiorników i innych niezbędnych elementów. Przeprowadza prace związane z montażem i podłączeniem instalacji. Pomaga w uzyskaniu pozwoleń i złożeniu niezbędnej dokumentacji do właściwych urzędów – jeśli jest wymagana. Zapewnia regularne dostawy gazu, nawet pod nieobecność zamawiającego. Udziela 10-letniej gwarancji na zrealizowane usługi i użyte materiały. Jeśli planujecie Państwo instalację na gaz propan, warto zrealizować tę inwestycję ze sprawdzoną firmą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Policja poszukuje nieletniej Zuzanny Baryły

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Wypadek w Chromnej! Droga jest już przejezdna

Po godz. 10 w miejscowości Chromna doszło do zderzenia...

Nietrzeźwa 36-latka kierowała peugeotem

21 listopada przed godz. 22 w Wólce Ostrożeńskiej (gm....

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje