REKLAMA
0.4 C
Siedlce
Reklama

“Siedlce w kręgu sztuki. Artyści i ich dzieła”, czyli promocja książki Piotra Ługowskiego

16 czerwca o godz. 12 w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się promocja książki Piotra Ługowskiego “Siedlce w kręgu sztuki. Artyści i ich dzieła”.

Publikacja zawiera opracowane artykuły popularnonaukowe Piotra Ługowskiego, które ukazywały się od października 2015 do marca 2018 roku w bezpłatnym miesięczniku „Prestiż Magazyn Lokalny”, wydawanym w Siedlcach.

Informacje zostały zebrane w oparciu o wieloletnie badania naukowe w większości ogłoszone drukiem. Część z nich, zwłaszcza te poświęcone czasom Aleksandry Ogińskiej, stanowią szersze fragmenty lub skondensowane wyciągi z poszczególnych opracowań. Całość opatrzono bogatym materiałem ilustracyjnym. Zebrane razem teksty dają szeroką panoramę dziejów artystycznych miasta.

Partnerem tego wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wywiad z autorem Piotrem Ługowskim (fragment)

W najnowszym wydaniu “Tygodnika Siedleckiego” nr 24  (kup e-wydanie) znajdziecie obszerny wywiad Dariusza Kuziaka z autorem książki Piotrem Ługowskim. Oto fragment tego materiału. 

– Siedlce to miasto, które może zainteresować historyka sztuki?

– Zwłaszcza barokistę…

– Czyli specjalistę od baroku.

– Jako osoba zajmująca się sztuką i architekturą barokową, spacerując po Siedlcach, często patrzę na miasto i wyobrażam sobie, jak ono wyglądało w czasach Czartoryskich i Ogińskich. Niestety, późniejsza zabudowa, dwudziestowieczna, powojenna i ta z lat 90. deformuje ten
odbiór. Bardzo różnie to u nas wygląda. Miasto oczywiście jest ciekawe, warte poznawania i odkrywania. Mam nadzieję, że moja książka w tym pomoże.

– Czy można liczyć na to, że odnajdą się jeszcze jakieś nowe dokumenty, które wzbogacą wiedzę o sztuce i architekturze Siedlec?

– Zawsze możemy na to liczyć. Zwłaszcza jeśli chodzi o XIX wiek, gdyż według mojej oceny mamy tu wielką lukę. Przydałoby się opracować pełne monografie kilku obiektów, jak np. więzienia projektu Henryka Marconiego, czy secesyjnego dworca kolejowego. Przydałyby się badania, jak rozwijał się obecny układ urbanistyczny Siedlec. Myślę, że wiele zagadnień architektoniczno-urbanistycznych wymaga głębszego spojrzenia. Oczywiście mamy podstawowe informacje i są drobne opracowania różnych tematów. Natomiast w Archiwum Głównym Akt Dawnych jest sporo nieopracowanych materiałów, dotyczących XIX wieku. Niestety, zwłaszcza te powstałe po powstaniu styczniowym są w języku rosyjskim. Jest to więc nie lada wyzwanie dla badaczy. 

Dalsza część  wywiadu w papierowym i e-wydaniu TS nr 24. 

1 KOMENTARZ
  1. Godzina spotkania
    Wielka szkoda, że takie eventy są organizowane w tak nieprzystępnych godzinach i datach. Godzina 12:00 w środku tygodnia jest nieosiągalna dla większości mieszkańców Siedlec. Dlatego wartobyłoby wziąć pod uwagę mój feedback i w przyszłości organizować podobne wydarzenia w godzinach popołudniowo-wieczornych.

    Dodatkowo, gdzie jest informacja o tym, gdzie można tę książkę zakupić. Najważniejsza informacja, a jej zabrakło w artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej czytane

Policja poszukuje nieletniej Zuzanny Baryły

Dziewczyna wyszła z domu 19 listopada i do tej...

Wsparcie dla bliskich Darii. 34-latka zginęła w wypadku

W wypadku drogowym w miejscowości Sionna zginęła siedlczanka Daria...

Zwłoki 14-latka z Siedlec w pensjonacie w górach. Czy to ojciec zabił syna?

To przedsiębiorca z Siedlec miał zamordować swojego 14-letniego syna...

Siedlce: Zderzenie w tunelu (aktualizacja)

Po godz. 22. w tunelu doszło do zderzenia samochodu...

Wypadek w Chromnej! Droga jest już przejezdna

Po godz. 10 w miejscowości Chromna doszło do zderzenia...

Nietrzeźwa 36-latka kierowała peugeotem

21 listopada przed godz. 22 w Wólce Ostrożeńskiej (gm....

Najczęściej komentowane

Najnowsze informacje