Mostostal Siedlce w tym roku obchodzi 50-lecie. Jest to największa siedlecka firma produkcyjna. W tej chwili zatrudnia około dwóch tysięcy pracowników, a od dwóch lat odnotowuje rekordowe przychody.
Z okazji półwiecza Mostostal Siedlce przygotowuje wielki piknik, który odbędzie się pod koniec wakacji.
– Zapraszamy wszystkich – mówi prezes Mostostalu Siedlce, Tomasz Hapunowicz.
W szczerym polu…
Mostostal Siedlce zaczynał działalność w 1973 roku jako Wytwórnia Lekkich Konstrukcji Stalowych przy ulicy Terespolskiej. Pięćdziesiąt lat temu firmę otaczały pola. Dziś to przemysłowa dzielnica miasta. Najpierw uruchomiono produkcję konstrukcji stalowych, w 1977 roku – krat pomostowych, a w 1978 roku otwarto cynkownię ogniową. Każdy kolejny rok przynosił firmie rozwój i zmiany. Jedną z ważniejszych była prywatyzacja, do której doszło w 1993 roku. Wtedy działalność rozpoczęła spółka akcyjna Mostostal Siedlce, która cztery lata później zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ci, którzy kupili wtedy akcje Mostostalu, a po kilku latach je sprzedali, zarobili niemałe pieniądze.
W 1999 roku większościowy pakiet Mostostalu Siedlce kupił Polimex-Cekop, który na rynku istniał
od zakończenia II wojny światowej, w 2004 roku doszło do fuzji obu przedsiębiorstw. Tak powstał Polimex Mostostal S.A.
W 2016 roku ze struktury Polimexu-Mostostal został wydzielony zakład w Siedlcach, jako oddzielna spółka. Rok później w jej struktury włączono oddział w Rudniku nad Sanem, który specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych, głównie dla energetyki.
W międzyczasie Mostostal przechodził różne koleje losu. Ponad 10 lat temu spółka zmagała się z poważnymi problemami finansowymi. Wtedy w jej ratowanie włączyło się państwo. I firmę udało się uratować. Nikt nawet nie chciał myśleć o tym, by mógł upaść jeden z największych pracodawców w okolicy, a na pewno największy w Siedlcach.
Rekordowe przychody
Dzisiaj spółka jest jednym z czołowych europejskich producentów wyrobów ze stali. Zeszły rok był dla niej rekordowy – po raz pierwszy w czasie swojego istnienia firma osiągnęła przychód w wysokości ponad 1 miliarda złotych.
– Bieżący rok również zapowiada się bardzo dobrze – dodaje prezes Tomasz Hapunowicz. – Spodziewamy się zysku na podobnym poziomie. Kilkanaście dni temu do Mostostalu dotarła bardzo dobra informacja.
– Udało nam się pozyskać dotację w wysokości 22 milionów złotych netto z Krajowego Programu
Odbudowy – mówi prezes Hapunowicz.
Dotacja była potrzebna na budowę zautomatyzowanej linii do produkcji krat pomostowych i linii do wzdłużnego cięcia blachy. Cała inwestycja będzie kosztowała 50 milionów złotych. – Dzięki dotacji możemy od razu zrealizować projekt w całości, bez konieczności dzielenia go na etapy – zaznacza prezes.
Co dzięki linii zyska firma? Przede wszystkim automatyzację, robotyzację i informatyzację procesu produkcji, co pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji krat prasowanych. Do końca sierpnia spółka ma czas na skompletowanie dokumentacji, a na realizację inwestycji dwa lata, do września 2025 roku.
Mostostal Siedlce cały czas inwestuje w rozwój nowych technologii. Do końca bieżącego roku zakończą się budowa sieci kogeneracyjnej oraz budowa sieci cieplnej, spinającej stary i nowy zakład. Ta inwestycja kosztuje 7 milinów złotych i pozwoli zmniejszyć koszty zakupu ciepła (w okresie letnim system wyprodukuje ciepło, zaspokajające wszystkie potrzeby zakładu), a także na znaczne zmniejszenie kosztów zakupu energii elektrycznej. Mostostal zainwestował również w budowę dwóch farm fotowoltaicznych, które mają blisko 3 hektary. W tej chwili stara się również o uzyskanie pozwolenia na budowę trzeciej farmy, o powierzchni jednego hektara. – To pozwoli na kolejne oszczędności, a jednocześnie na produkcję energii z odnawialnych źródeł – mówi prezes.
Na 26 sierpnia zaplanowano piknik z okazji półwiecza firmy. Kilkudziesięciu pracowników odbierze wtedy odznaczenia państwowe. Zaplanowano również wiele atrakcji dla rodzin i występy gwiazd muzycznych. Których? Na razie prezes nie zdradza, ale podobno ma być ciekawie….
Gwiazdą wieczoru będzie oczywiście p.hapunowicz grający ballady na gitarze w ramach wiecu wyborczego.zaklad kwitnie na zlecenie pisu dla którego z tego zakładu idą nie małe datki.
racja
Super, nie mogę się doczekać. Ma talent. Super ciepły i dobry człowiek.
Co ci nie na rękę ty pewnie byś się cieszył jak by ten zakład rozkradli jak wiele innych w Siedlcach jak i w Polsce tu pracuje dwa tysiące ludzi i to jest sukces że nie muszą jeździć po całej Polsce za robotą
Ależ to będzie piękna agitacja polityczna…
Co by było gdyby nie Edward.
Brawo Panie Prezesie. Ciekawe dlaczego gdzie jest PiS to jest rozwój gdzie jest narzekanie jest dziura w drogach?
Nie oszukuj!!! A poza tym 3650 na rękę to prawie 5000 brutto. Ile siedzisz na przerwach i Facebooku?
Do Bolek i Lolek:
Mostostal Siedlce to nie zakład karny, że musisz tam pracować. Jak Ci nie pasuje to rynek otwarty, chybaże jesteś albo taką miernotą albo ściemniacz i zapomniałeś Ile masz na rękę, ile z premii, nagród, wypłat świątecznych i wczasów pod gruszą 😉
Fajnie, że coś się dzieje i pravownicy są na pierwszym miejscu.
Dobre wynagrodzenia, stabilna praca, świetna atmosfera i duma praca przy realizacji tylu strategicznych projektów.
kiedy zniknął ten pomnik?
“w 1993 roku. Wtedy działalność rozpoczęła spółka akcyjna Mostostal Siedlce, która cztery lata później zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ci, którzy kupili wtedy akcje Mostostalu, a po kilku latach je sprzedali, zarobili niemałe pieniądze.”
ciekawe kto był w tamtych (po szarej komunie) czasach siedzącym na dolarach?…
“Ponad 10 lat temu spółka zmagała się z poważnymi problemami finansowymi. Wtedy w jej ratowanie włączyło się państwo. I firmę udało się uratować.”
Czyżby PełO coś uratowało?! gdzie jest moderator? 😉
A ponad wszystko gratulacje, że są jakieś zakłady niekoniecznie zagraniczne, szkoda że zamiast płotów między Słowian wbijanych nie jest osią produkcji pokojowy zestaw budowlany.
100 LAT !
Bez Boga się dzieci nie wychowa regularne praktyki samo się nic nie dzieje. Jak zakładac rodzine. Trochę potanczyc mozna.